کودک همسری نداریم

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرکل بهزیستی گیلان، با بیان اینکه بهزیستی گیلان هیچگونه مسئله ای برای بازپروری بچه ها خیابانی ندارد، گفت: خوشبختانه در گیلان گزارش کودک همسری نداریم.

کودک همسری نداریم

به گزارش خبرنگاران، حسین نحوی نژاد در نشست با خبرنگاران، 23 مهر را روز جهانی ایمنی عصای سفید دانست و گفت: عصای سفید یک فرهنگ است که افراد نابینا و کم بینا را معرفی می نماید، اما هنوز این فرهنگ در جامعه ما نهادینه نشده است. بهزیستی گیلان 4500 معلول بینایی را تحت پوشش قرار داده که 10.5 درصد جمعیت معلولان استان را تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه معلولان بینایی استعداد خوبی برای آموزش های عالی دارند، اظهار کرد: 2500 مستمری بگیر با معلولیت بینایی داریم که به زودی از محل حذف یارانه دهک های بالا، 2000 نفر دیگر وارد چرخه می شوند. مبلغ مستمری بین 160 تا 550 هزار تومان است که از مهرماه شاهد رشد 20 درصدی خواهیم بود.

نحوی نژاد با بیان اینکه 27 هزار و 500 کودک در طرح پیشگیری از تنبلی چشم مورد معاینه قرار گرفتند، گفت: متاسفانه درصد شناسایی افراد مبتلا به بیماری اضمحلال شبکیه چشم افزایش یافته است لذا غربالگری ژنتیکی نابینایی ضرورت دارد. در این راستا 700 قلم وسیله یاری توانبخشی به اختلالات بینایی با اعتبار یک میلیارد تومان توزیع شد.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه 200 دانش آموز و 170 دانشجوی نابینا و کم بینا داریم، توضیح داد: همچنین 270 ورزشکار حرفه ای نابینا و کم بینا تحت پوشش بهزیستی گیلان قرار دارند که در رشته های وزنه برداری، پاورلیفتینگ، پرس سینه، شنا، گلبال، فوتبال پنج نفره، پرتاب نیزه، دو میدانی، پرش ارتفاع، جودو و... مدال های طلای المپیک و آسیایی کسب نموده اند. بی تردید باید به ورزش افراد با احتیاجهای ویژه توجه کنیم.

وی از فعالیت 358 مهدکودک شهری، 122 روستامهد و 21 مهدکودک حاشیه شهرها در گیلان اطلاع داد و افزود: از جمعیت 170 هزار نفری بچه ها زیر 6 سال گیلان تنها 14 هزار و 500 نفر، یعنی کمتر از 18 درصد در این مهدهای کودک تحت آموزش قرار دارند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه مدیریت آمادگی ها و پیش دبستانی ها به وزارت آموزش و پرورش واگذار شده است، گفت: مدیریت مهدهای بچه ها زیر 6 سال نیز به سازمان بهزیستی محول شده است.

این مقام مسئول با اشاره به وضعیت نرخ سالمندی گیلان، توضیح داد: حضور سالمندان در خانواده احتیاج زوج های شاغل به مهدکودک را کم نموده است و لذا پدربزرگ ها و مادربزرگ ها وظیفه تربیت بچه ها را به دوش می کشند.

وی از اجرای طرح یک وعده غذای گرم در 115 روستامهد استان و برای 2500 کودک طی سال جاری اطلاع داد و اعلام کرد: برای اجرای این طرح هشت میلیارد و 200 میلیون ریال تخصیص یافته و علاوه بر ایجاد اشتغال در سطح روستاها موجب ارائه آموزش های اولیه و مهارت های زندگی اجتماعی به بچه ها می گردد.

نحوی نژاد از افزایش 29 درصدی شهریه مهدهای کودک اطلاع داد و اظهار کرد: برای نخستین بار برنامه شامل سازی در مهدهای کودک استان به اجرا در می آید، یعنی بچه ها با معلولیت های خفیف می توانند در کنار بچه ها معمولی از مزایای آموزشی بهره مند شوند. البته این فرهنگ باید در جامعه نهادینه گردد که ممکن است بچه ها معلول در هر خانواده ای متولد شوند و باید امکان آموزش در کنار دیگر بچه ها برای آنان وجود داشته باشد. اجرای شامل سازی موجب می گردد بچه ها مردم دوستی و یاری به همنوع را فرابگیرند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه مراکز حمایتی، اسکان، آموزشی و توانمندسازی بچه ها کار و بچه ها خیابان از هم جداست، ادامه داد: 11 مرکز رفاه خانواده و کودک با تحت پوشش قرار دادن 250 کودک داریم. همچنین یاری هزینه شهریه مهدکودک یک هزار کودک توسط بهزیستی پرداخت می گردد.

وی از غربالگری شنوایی 24 هزار کودک گیلانی در بدو تولد طی سال گذشته اطلاع داد و بیان کرد: 13 هزار نوزاد به عنوان افت شنوایی شناسایی شدند و 170 کودک تحت عمل جراحی کاشت حلزون قرار گرفتند.

نحوی نژاد افزود: براساس قانون برنامه ششم مشاوره ژنتیک اجباری است لذا به دو هزار زوج طی سال 97 مشاوره های ژنتیک ارائه شد و برای 58 هزار نفر برنامه های مطلع سازی و پیشگیری داشتیم.

این مقام مسئول 3 تا 6 سال را شایع ترین سن برای تنبلی چشم دانست و افزود: سال گذشته 75 هزار کودک 3 تا 6 سال مورد غربالگری بینایی قرار گرفتند و 300 نفر شناسایی شدند. همچنین طرح غربالگری اضطراب برای دو هزار و 500 کودک زیر 6 سال صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اعتیاد، طلاق و از کارافتادگی والدین شرایطی برای کار کردن بچه ها زیر سن قانونی ایجاد می نماید، گفت: 11 ارگان و نهاد از جمله بهزیستی متولی ساماندهی بچه ها کار هستند لذا در گیلان مرکزی برای بازپروری بچه ها کار دارای خانواده، مهاجر و حاشیه نشین ایجاد کردیم. طی سه ماهه ابتدای سال جاری نیز 148 کودک کار شناسایی شده است. همچنین 31 کودک آسیب دیده و بی سرپرست به صورت شبانه روزی در مرکز بچه ها خیابانی تحت حمایت و مراقب بهزیستی هستند.

نحوی نژاد با بیان اینکه بهزیستی گیلان هیچگونه مسئله ای برای بازپروری بچه ها خیابانی ندارد، توضیح داد: بهزیستی نمی تواند آزادی کسی را سلب کند. همچنین دختران خیابانی نیز در خانه های امن تحت نظر و مراقبت هستند و خوشبختانه در گیلان گزارش کودک همسری نداریم.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 52026

به "کودک همسری نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودک همسری نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید