چمنیان: رده نوجوانان احتیاج به توجه و دیده شدن دارد، شناسایی و پرورش بازیکن وظیفه باشگاه هاست

به گزارش مجله سرگرمی، تیم ملی فوتبال نوجوانان با راهنمایی سرمربی خراسانی خود در حال آماده سازی برای حضور در جام جهانی فوتبال هستند و قرار است نسل جدیدی از بازیکنان را به فوتبال کشور معرفی نمایند.

چمنیان: رده نوجوانان احتیاج به توجه و دیده شدن دارد، شناسایی و پرورش بازیکن وظیفه باشگاه هاست

عباس چمنیان سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان با حضور در خبرنگاران در مورد برنامه های پیش روی تیم ملی نوجوانان، اظهارکرد: پس از اینکه صعود تیم ایران به جام دنیای 2017 به عنوان نماینده آسیا قطعی شد برنامه برای حضور هرچه قوی تر در جام دنیای شروع شد.

وی ادامه داد: در همان ابتدا جلسه ای با کمیته جوانان فدراسیون فوتبال داشتم و تاکید من بر روی استفاده از تمامی ظرفیت ها و استعدادهای کشور بود، پیش از بازی های آسیایی نیز از حدود سه ماه قبل که به تیم ملی ملحق شده بودم نگران زمان کم بودم اما در همین مدت نیز توانستیم به وسیله استعدادیابی 9 نفر را به تیم ملی نوجوانان اضافه کنیم که همگی آن ها جزو بازیکنان موثر بودند و توانستند به ما یاری نمایند.

چمنیان با بیان اینکه در اولین فرصت در جلسه ای که با حضور تاج و ساکت برگزار گردید پلن مورد نظر برای حضور پیروز در جام دنیای ارایه شد، اضافه نمود: درآن جلسه گزارش کامل به همراه برنامه جامع ارایه شد که با استقبال رئیس فدراسیون همراه بود و درآن تمامی برنامه ها تا زمان جام دنیای در نظر گرفته شده بود در کنار آن نیز بعضی ازبرنامه ها با فلسفه کار با رده نوجوانان به وجود آمد که می تواند مبنای خوبی برای تیم های ملی نوجوانان باشد و این چیزی بود که قبلا به صورت مدون وجود نداشت.

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان توضیح داد: رده نوجوانان رده سنی خاصی است و ما در این برنامه به این پرداختیم که هر مربی از بازیکنان چه می خواهد و فلسفه کارش باید چه باشد و این می تواند سال های آینده نیز در اختیار مربیان باشد. همچنین برنامه کوتاه مدت جام دنیای نیز به صورت کامل ارائه شده که در آن حضور در جمع چهار تیم دنیا رویا و یا هدف نهایی ما عنوان شده است.

وی مطرح کرد: شاید انتظار جامعه و سقف آرزوهای مردم صعود تیم ایران از مرحله مقدماتی باشد اما ما هدف بزرگتری را ترسیم کردیم و امیدواریم به آن نزدیک شویم و به همان صورت که در مسابقات آسیایی، قهرمانی ایران را هدف قرار دادیم و به آن نزدیک شدیم و نایب قهرمانی آسیا را کسب کردیم.

چمنیان با اشاره به استارت جام دنیای 2017 از 15 مهر سال 96 اظهار داشت: هنوز نمایندگان قاره های آفریقا، آمریکا و اروپا معین نشده و تنها چهار تیم آسیا به همراه تیم هند به عنوان میزبان مسابقات معین شده اند و 16 تیرماه قرعه کشی صورت خواهد گرفت و ما می توانیم حریفان و هم گروه های خود را ببینیم و آماده مسابقات شویم.

خطر تغییرات سریع تیم های ضعیف آسیا

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان در مورد کشور هند و میزبانی از این مسابقات و سطح فوتبال این کشور، اضافه نمود: اتفاقاتی در آسیا در حال رخ دادن است که باید آن را جدی بگیریم واین اتفاق، رسیدن تیم های سطح دو با سرعت تمام به تیم های سطح یک آسیا است. کشورهایی مثل ویتنام، تایلند و هندوستان توانستند فاصله خود را با تیم های مطرح همچون کره جنوبی، ژاپن، و حتی ایران کم نمایند و اگر پتانسیل و استعداد فوتبال ایران نبود چه بسا در مقابل آن ها عقب می افتادیم.

وی ادامه داد: کشور هندوستان از نظر زیرساخت ورزشی و به خصوص فوتبالی فوق العاده خوب کار نموده است و طی سه سال اخیر استادیوم ها و زمین های چمن بسیار خوبی در این کشور ساخته شده است. لیگ حرفه ای هندوستان نیز با استفاده از بازیکنان و مربیان مطرح راه اندازی شده است و لیگ چین و هند در حال حاضر با یکدیگر رقابت می نمایند. زیرا از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری و بازیکنان و مربیان حرف های زیادی برای گفتن دارند و حالا نیز با میزبانی از مسابقات آسیایی و دنیای نشان دادند که برنامه ریزی دقیقی برای آینده فوتبال این کشور دیده شده است.

چمنیان با اشاره به پیگیری اردوهای آماده سازی تیم ملی نوجوانان، گفت: تا به حال چندین دوره اردو برگزار گردیده ودر حال شناسایی استعدادها و بازیکنان هستیم. پیشنهاد ما به فدراسیون این بوده است که به کشورهای اروپایی، آفریقا و آمریکای جنوبی سفر و نیز دیدار تدارکاتی داشته باشیم. فدراسیون نیز در حال رایزنی است اما کمی در زمینه ارتباطات بین الملل و بازی های تدارکاتی در ایران با مشکل روبه رو هستیم با این حال در حال پیگیری است و نیز پیشنهاد داده بودیم که در یک کمپ واقع در آلمان حضور پیدا کنیم.

وی ادامه داد: تیم ملی نوجوانان برای آمادگی بهتر در تورنمنت پانداکاپ چین حاضر می گردد و اردویی را هم در ایتالیا برای برگزاری بازی با تیم ملی این کشور و اینتر یا پارما خواهد داشت. پس از برگزاری اردو از تاریخ 14 تا 24 اردیبهشت، تیم ملی راهی تورنمنت چهارجانبه پاندا کاپ چین می شویم که تیم های ایران، چین، اسلواکی و مجارستان در این رقابت ها حضور خواهند داشت.

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان بیان نمود: پس از این رقابت ها نیز و در اواخر مرداد تیم ملی دو دیدار محبت آمیز را با تیم ملی مجارستان برگزار می نماید که این دو دیدار یا در ایران و یا در مجارستان خواهد بود. در شهریور ماه نیز تورنمت قزاقستان پیش رو است ولی هنوز حضور در آن معین نیست.

احتیاج به تورنمنت های خارجی برای رسیدن به سطح جام دنیای

وی ادامه داد: اگر چهار اردو و تورنمنت خارج از کشور عملی گردد و اردوهای داخلی نیز به خوبی دنبال گردد تیم نوجوانان با آمادگی خوبی برای حضور در جام دنیای 2017 خواهد رسید. برای اردوهای داخلی نیز ترجیح ما این است که همه آن ها در تهران برگزار نگردد و در شهرهای دیگر نیز مانند پیش از مسابقات آسیایی اردو بزنیم تا هم از لحاظ جغرافیایی و ارتفاع و نیز شرایط متفاوت تجربه کافی را کسب نمایند.

چمنیان در مورد برگزاری اردوی تیم ملی نوجوانان در مشهد، اظهار کرد: ما و فدراسیون تمام سیگنال های لازم را فرستاده ایم و از صبوریان مدیرکل ورزش و جوانان و نیز برادران رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی در خواست کردیم تا بستر را برای برگزاری اردو در مشهد مهیا نمایند زیرا مشهد پتانسیل بسیار زیادی دارد، با توجه به استادیوم امام رضا آستان قدس نیز پیش از این مطرح کردیم می توانیم برای روز افتتاحیه با یکی از کشورهای همسایه دیداری تدارکاتی برگزار کنیم و در کنار آن محک خوبی برای آماده سازی و شروع به کار استادیوم می گردد که این اتفاق نیفتاد.

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان ادامه داد: قطعا با برگزاری اردو در مشهد استعدادهای خراسانی نیز بیشتر دیده می گردد و اعتماد به نفس خوبی به تیم های خراسانی داده می گردد. در این خصوص احتیاج به حمایت اداره کل و هیات داریم البته میزبانی از مسابقات هزینه خیلی زیادی ندارد و تیم ملی نوجوانان قانع است و ریخت و پاش ندارد.

وی در مورد نحوه ارتباط با کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال بزرگسالان، مطرح کرد: طی دو سه ماه گذشته کی روش ایران نبود و پیش از این نیز فرصتی برای حضور وی در تمرینات تیم نوجوانان پیش نیامده بود اما صحبتی با کادر فنی تیم بزرگسالان انجام شده و ارتباط دو طرفه ای داریم. به طوری که چندی پیش به نمایندگی و درخواست مستقیم کی روش به چین سفر نموده و دیدار قطر و چین را برای کادر فنی تیم بزرگسالان بررسی و تحلیل کردم.

چمنیان اظهار داشت: اگر فرصتی پیش بیاید کی روش حتما بازدیدی از تمرینات تیم ملی جوانان و نوجوانان خواهد داشت و ما از ایده های فنی و دفاعی وی حتما استقبال خواهیم کرد.

تغییرات در تیم ملی

وی درباره تغییر کادر فنی تیم ملی نوجوانان پیش از حضور در جام دنیای 2017 گفت: اگر قرار باشد تغییر صورت گیرد اشخاصی به ما اضافه خواهد شد و کسی تغییر نمی نماید خوشبختانه مربیان بسیار خوبی در کنار ما قرار دارند. احتیاج داریم که تیم بررسی نیز تقویت گردد اما با توجه به اینکه هنوز حریفان و گروه ها معین نشده است فعلا بر روی ترکیب تیم تمرکز داریم.

چمنیان با اشاره به تغییر ترکیب تیم گفت: از 23 بازیکنی که در مسابقات آسیایی در کنار ما بودند 9 نفر دیگر با ما نیستند که از این میان یا در مسابقات آسیایی به ما یاری نکردند و یا دیگر در حد جام دنیای نبودند در کنار آن نیز نگرانی نداریم زیرا استعدادهای بسیار زیاد در سطح کشور وجود دارد و در کوشش هستیم در مدت باقی مانده این استعدادها را شناسایی و جذب کنیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان اضافه نمود: در کنار طرح استعدادیابی فدراسیون فوتبال، کادر فنی تیم ملی نوجوانان نیز به این موضوع توجه دارد و پیگیری می کنیم. در خراسان نیز هیات فوتبال و کمیته جوانان یاری خوبی به ما داشت و از 160 بازیکنی که مورد تست قرار گرفته 25 نفر انتخاب شدند که در نهایت از این تعداد نیز 6 نفر خراسانی در اردوی تهران ما را همراهی کردند.

وی تاکید نمود: ما بازیکنانی از شهرستان های کوچک همچون گچساران، رفسنجان، سیرجان، اراک و ... شناسایی کردیم و در اردوها حضور دارند و کوشش می کنیم استعدادها را هر گوشه از کشور که باشند شناسایی و جذب کنیم.

چمنیان اظهار داشت: اردیبهشت، ماه سرنوشت سازی برای ماست که در خاتمه آن قرار است 90 درصد شاکله تیم قطعی گردد و پس از آن در مدت باقی مانده به تمرینات تیم بپردازیم.

سخت و شیرین کار با نوجوانان

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان درباره سختی کار با نوجوانان، مطرح کرد: کار با نوجوانان هم سخت و هم شیرین است، سخت از این بابت که باید احتیاجهای شخصیتی، سنی و فنی آن ها را بشناسیم. همواره گفته ام رده نوجوانان پلی بین استعدادها و قهرمانان است و اگر از این رده بتوانیم استعدادها را خوب منتقل کنیم قهرمانان خوبی در آینده خواهیم داشت.

وی اضافه نمود: از این بابت نیز شیرین است که پیشرفت را در نوجوانان هر روز به چشم می بینیم در حالی که در بزرگسالان بیشتر بر روی نتیجه تمرکز است.

چمنیان در مورد اینکه چه میزان احتیاج به روان شناس در ترکیب کادر فنی تیم نوجوانان احساس می گردد، گفت: خوشبختانه کادر فنی فعلی هم از لحاظ فنی و هم اخلاقی در حال کار با بازیکنان هستند و از شرایط خوبی برخورداریم. حاج اسکویی، بابایی و من هر سه دغدغه روانی داریم و در واقع می توان گفت در حال حاضر دارای سه روان شناس در تیم هستیم. از سوی دیگر هنوز در ورزش ایران روان شناس جا نیفتاده است در حالی که احتیاج به آن احساس می گردد.

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان ادامه داد: چیزی که فعلا در تیم های ایران رایج است این بوده که مبحث روان شناسی بر عهده مربیان بوده و 90 درصد تیم ها مربیان، روان شناسان تیم هستند و در بسیاری از مربیان لیگ برتر همچون برانکو این رفتار را شاهد هستیم. البته ما در مسابقات آسیایی جواب نیز گرفتیم به طوری که بازی دو صفر عقب افتاده از عربستان را توانستیم در نیمه دوم با نتیجه پیروزی سه بر دو عوض کنیم و شک نکنیم این موضوع و صحبت هایی که بین دو نیمه شد کاملا روانی و اثرگذار بر بازیکنان بود.

وی در مورد قرارداد خود با فدراسیون نیز، توضیح داد: در اردوی قبلی قرارداد یک ساله به امضاء رسید و مبنای کار ما براساس برنامه حضور در جام دنیای بوده است و برای آینده باید بعدا تصمیم گیری کرد.

رده نوجوانان احتیاجمند توجه هستند

چمنیان گفت: این رده احتیاج به توجه داره، اینکه بدانند جامعه به پیشرفت و عملکرد آنها توجه می نماید. بعد از برد عربستان و صعود به جام دنیای، رسانه ها، مردم و فدراسیون خیلی بیشتر توجه کردند و هر زمان توجهمان را از آن ها برداریم این قشر آسیب می بیند.

سرمربی تیم ملی نوجوانان ادامه داد: در زمان باقی مانده برای ما مهم است که قوی ظاهر شویم، رسانه ها پل ارتباطی هستند و می توانند یاری زیادی به ما نمایند، مسئولین نیز در کنار توجه به سطح اول فوتبال و لیگ، به این رده ها توجه داشته باشند. اینکه نوجوانان تیم بدانند که نماینده کشور ایران هستند و حس مسئولیت داشته باشند به عملکرد آن ها در میدان یاری بسیاری می نماید.

وی در مورد میزان توقع این تیم از فدراسیون گفت: وجود منابع اقتصادی و امکانات در این رده پایه دو اثر داره، کیفیت رشد و سرعت رشد را افزایش می دهد. اگر بخواهیم سریع و با کیفیت رشد کنیم احتیاج به امکانات بهتری داریم و اگر امکانات کم باشد سرعت رشد کمتر می گردد ولی در جا نمی زنیم. خوشبختانه ساکت، تاج و معینی نقش معین نماینده ای تا امروز داشته اند و دیدشان به تیم های پایه خوب است. ولی گاهی اینقد حواشی فوتبال زیاد می گردد که تمرکز از روی تیم پایه برداشته می گردد. منتظر هستیم کمی حواشی کمتر گردد، لیگ خاتمه یابد و تیم ملی ایران صعود کند تا توجه بیشتری به تیم نوجوانان در این مقطع مهم گردد.

وی یادآور شد: خوشبختانه شرایط تیم ملی نوجوانان آرام و به دور از حاشیه است، نقش حسین مرادی مدیر تیم را در این موقعیت نباید نادیده گرفت. مدیری خیلی جوان ولی فوق العاده دقیق است و هماهنگی های بسیار خوبی می نماید و باعث شده تیم در آرامش کار کند.

آکادمی باشگاه ها باید فعال شوند

چمنیان درباره اینکه چطور می توان بر روی فوتبال پایه کار کرد تا نتیجه آن را در رده های بالاتر و بزرگسال و لیگ کشور دید، اظهار کرد: تا زمانی که فوتبال ما به سمت آکادمیک شدن، نرود پیروز نخواهیم بود. قطعا از لحاظ شرایط با آلمان قابل مقایسه نیستیم ولی ده ها برابر این کشور استعداد داریم اما به سمت آکادمیک و آموزش پیش نمی رویم و نگاه آکادمیک نداریم.

وی ادامه داد: همه اشکالات را متوجه مسئولین و فدراسیون می دانیم در حالی که این وظیفه باشگاه هاست که به بحث پرورش و آموزش بازیکن ورود نمایند. فدراسیون و هیات، تنها زمینه آموزش مربیان و به روزرسانی علمی مربیان را برعهده دارند و باشگاه ها هستند که باید با استفاده از مربیان استعدادیابی را انجام دهند.

سرمربی تیم ملی نوجوانان توضیح داد: اگر آکادمی باشگاه ها ایجاد نگردد، همه چیز شانسی و مقطعی می گردد. در ایران مثال خوبی از بحث آکادمی باشگاهی داریم. چرا در دهه اخیر از سال 85 تا 95 در تیم های ملی نونهالان، نوجوانان و جوانان تعداد زیادی از بازیکنان فولاد خوزستان حضور داشتند؟ زیرا در خوزستان آکادمی باشگاه فولاد فعالیت می نماید.

وی اضافه نمود: تنها باشگاه ایران است که مستمر در بحث آکادمیک کار می نماید، چرخه معرفی بازیکن به لیگ ها و تیم های ملی از اینجا صورت می گیرد. خیلی از بازیکنان استقلال خوزستان پرورش یافته آکادمی فولاد هستند. سپاهان و ذوب آهن نیز در بحث پرورش بازیکن فعالیت می نمایند. البته ذوب آهن بیشتر اهمیت داده است و این اتفاق باید در باشگاه های دیگر هم بیوفتد.

وی با اشاره به تیم های حاضر در لیگ مطرح کرد: باشگاه های ما بیشتر ادای حرفه ای گری را درمی آورند، باید باشگاه ها وارد این چرخه شوند تا اتفاق خوب بیافتد. اگر نمی توانیم راه و طرحی جدید داشته باشیم بهتر است از راه پیروزیت دیگران و کشورهای دیگر استفاده کنیم.

چمنیان درخصوص نقش آموزش و پرورش و مدارس در شناسایی استعدادها توضیح داد: یکی از نقش های پایه برعهده مدارس است و یکی از دلایل اینکه در این رده سنی دچار خلاء هستیم و در فرآیند معرفی استعدادها وقفه ایجاد شده؛ عدم برگزاری مسابقات آکادمی هاست. در گذشته همواره مربیان بزرگ از مسابقات اموزشگاه ها دیدن نموده و استعدادها را شناسایی می کردند و بسیاری از فوتبالیست های ما در آن موقع به همین روش شناسایی شدند. اگر دوباره این مسابقات برگزار شوند، رسالت خود را انجام داده و به تیم ملی و آکادمی باشگاه ها نیز یاری می نماید.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: تور چین ارزان قیمت، تور پکن، هانگزو، شانگهای، تور نوروز چین همگی را در این وبسایت بیابید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 49760

به "چمنیان: رده نوجوانان احتیاج به توجه و دیده شدن دارد، شناسایی و پرورش بازیکن وظیفه باشگاه هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چمنیان: رده نوجوانان احتیاج به توجه و دیده شدن دارد، شناسایی و پرورش بازیکن وظیفه باشگاه هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید