چرا فیلم های علمی، تخیلی نتفلیکس کسل کننده شده اند؟

به گزارش مجله سرگرمی، سال 2020 یک سال غیر متعارف برای داستان های علمی تخیلی بود، زیرا پاندمی کرونا یک فضای منحصر به فرد ایجاد کرد که باعث شکوفایی پروژه هایی مانند وسعت شب و سینکرانیک شد.

چرا فیلم های علمی، تخیلی نتفلیکس کسل کننده شده اند؟

با توجه به انتشار فیلم های علمی تخیلی مانند تل ماسه و ماتریکس 4 در اواخر سال جاری، کار نتفلیکس برای ساخت پروژه هایی با همان اندازه هیجان و کیفیت بسیار سخت خواهد بود و انتظارات بالاست.

سینما همیشه به نام دروازه ای برای دور شدن از فشارها و بی رحمی های زندگی واقعی ما بوده است و داستان های علمی، بهترین ژانر برای این امر هستند. عناصری از رئالیسم جادویی، همراه با داستانی غیرقابل تصور، این ژانر را به جلو سوق می دهد و حسی غیرقابل بیان را برای بینندگان رقم می زند. این فیلم ها، همراه با اضطراب طاقت فرسا در مورد فناوری و آینده هستند. مانند فیلم من مادر هستم که به شکلی غیر تعیین در عمق پارادوکس روان شناختی مادرانه قرار می گیرد.

با این وجود، علی رغم تعداد اندکی از آثار امیدوار کننده، ژانر علمی تخیلی نتفلیکس پروژه های مفیدی در مقایسه با ژانر اکشن و هیجان انگیز و فیلم های مشهوری مانند گارد قدیمی و ارتش مردگان، نداشته است و سال جاری، فیلم های علمی تخیلی نتفلیکس بسیار کسل کننده ظاهر شده اند. آیا ژانر علمی تخیلی در چرخه ای از مفاهیم گرفتار شده است و تمایل به وفادار ماندن به جنبه های علمی این مفاهیم، شرایط را بدتر کرده است؟ دلیل نتیجه نگرفتن این فیلم ها چه بوده است؟

نتفلیکس فیلم های علمی تخیلی زیادی ساخته است

ژانر علمی تخیلی و فانتزی در نتفلیکس با فیلم های زیادی همراه بوده است که جنبه های مختلف این ژانر را به روش های مختلفی در بر گرفته اند. مهم ترین آن ها جعبه پرنده است که علی رغم یک طرح مجذوب کننده، نظرات مختلفی را از منتقدان و مخاطبان به دست آورد. با این حال، محبوبیت انفجاری فیلم، اهمیت فضای ترسناک آن را نشان می دهد که وابسته به تکنیک های دیداری و شنیداری و تعلیق دیوانه وار است اما نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که این اثر روایت کم عمقی دارد و به دلیل عدم وجود احساسات عاطفی واقعی، قادر به مطابقت با پتانسیل طرح خودش نیست.

از سوی دیگر، فیلم ترسناک روان شناختی دیگر نتفلیکس در سال 2021، اکسیژن، با تنش های شدید و استفاده استادانه از فضاهای کلاستروفوبیک مخاطبان را به هیجان آورد. یکی از دلایلی که می توان به موفقیت اکسیژن نسبت داد، روش وهم انگیزی است که از طریق آن واقعیت آنی ما را منعکس می کند، جایی که بی رحمی های پاندمی باعث می شود میلیون ها آدم نفس نفس بزنند و با مفهوم زنده ماندن انسان در جهانی که از طریق مرگ ویران شده است، رو به رو شوند. این مضامین به طور ماهرانه و غیرسطحی به روایت اصلی اکسیژن دوخته می شوند که این موضوع به نفع فیلم است. بین مرز فیلم های پساآخرالزمانی خوش ساختی مانند نابودی و آی بوی، ترکیبی از ژانرهای علمی تخیلی و ماجراجویی قرار گرفته است که منجر به تجربه های لذت بخشی می شود، درست مانند آن چه در فیلم های عشق و هیولاها و بی صدا دیدیم.

چرا فیلم های علمی تخیلی نتفلیکس نتیجه خوبی نداشته اند

از جمله مهم ترین دلایل این امر، رونق ناگهانی این جریان و فشار مداوم برای ایجاد چنین محتوایی است. قابل درک است که اولویت بندی کمیت نسبت به کیفیت و تولیدات با مضامین داستانی کلیشه ای، نتایج خوبی به همراه ندارد. نمونه شاخص این موضوع، فیلم آسمان نیمه شب با بازی جورج کلونی است که به خوبی عواطفی مانند امید و ناامیدی را نمایش می دهد اما از لحاظ موضوعی بیش از حد از پیشینیان خود وام می گیرد و نمی تواند معنایی برای زندگی شخصیت های اصلی خود تعیین کند. همین مورد را می توان در مورد فیلم آیو هم بیان کرد که به مضامین بقا پس از آخرالزمان و استعمار فضا می پردازد، مضامینی که قبلا به آن ها بسیار پرداخته شده و اگر با چشم اندازهای تازه ساخته نشوند، قطعا مخاطب را خسته می کنند. آیو از نظر مقیاس بصری عالی است اما از نظر شخصیت های اصلی و مضمون داستان، متزلزل عمل می کند.

به غیر از عدم اصالت این آثار، بیشتر فیلم های علمی تخیلی نتفلیکس از عدم دقت کامل علمی رنج می برند که تقریبا همیشه به صورت اشتباهاتی پر سر و صدا در سفر زمان و نحوه عملکرد انسان در فضا آشکار می شود. جدا از این، مفهوم هیجان انگیز مسابقه با زمان مانند آن چه در فیلم بیدار دیدیم، هنگامی که با فاجعه های انسانی و جهانی همراه می شود، به خوبی کار نمی کند. در عین حال، همان طور که بالاتر گفته شد، دقت علمی روایت های علمی تخیلی مهم است، زیرا در صورت عدم رعایت، پیش فرض 99 درصد این فیلم ها بی اعتبار می شود. بهتر است اندازهی واقعیت باورپذیر همراه با تصاویر و داستان سرایی مجذوب کننده و بدون نیاز به استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات، پیرنگ اصلی فیلم ها را همراهی کند. این کار را در فیلم مسافر قاچاق که یک اندازه برابر از اکشن، تعلیق و احساسات را داشت، به خوبی مشاهده کردیم.

نتفلیکس چگونه می تواند مشکل فیلم های علمی تخیلی خود را حل نماید

تایید این نکته مهم است که نتفلیکس بدون شک، فیلم های علمی تخیلی دیدنی از جمله شبح وار و آرک را در طول سال های متمادی به نمایش درآورده است. با این وجود، جای زیادی برای پیشرفت وجود دارد، به ویژه در شیوه ساخت چنین روایت هایی که بیشتر در چشم انداز ها پس از آخرالزمانی و سفرهای فضایی و بدون هیجان یا اصالت اتفاق می افتند. شاید بتوان از برخی آثار علمی تخیلی مستقل سال جاری الهام زیادی گرفت که اصلی ترین آن ها، فیلم گره خورده ساخته کریستوفر سورن است که تهدیدات فناوری و زیبایی شاعرانه ای را به طرزی غیرمعمول و جالب توجه به تصویر می کشد. جدا از این، چیزهای زیادی در قلمرو فیلم های کیهانی یا علمی کشف نشده به جای مانده است که می توان با پرداختن به آن ها مرزهای این ژانر را بدون نیاز به توسل به عناصر آشنا جابه جا کرد.

نتفلیکس طیف گسترده ای از فیلم های علمی تخیلی را در اواخر سال جاری در راه دارد و باید دید آیا این پروژه ها می توانند چشم اندازهای تازه ای به این ژانر سینمایی اضافه کنند. از جمله، عناوین امیدوار کننده ای مانند فضانورد بوهمیا که روایت شگفت انگیز آن درباره تنهایی و اشتیاق می تواند به خوبی در سینما به نمایش درآید. فیلم آن ها تایرون را شبیه سازی کردند هم از آثار کمدی و علمی تخیلی مورد انتظار نتفلیکس است. یکی دیگر از فیلم های احتمالا مهیج، فیلم فرار از کله عنکبوتی است که گفته می شود در مورد موادی خاص و تاثیرات آن بر آگاهی انسان است. باید بنشینیم و ببینیم که آیا نتفلیکس می تواند تغییری در فرایند ساخته های علمی تخیلی خود ایجاد کند یا خیر.

منبع: Screenrant

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 152244

به "چرا فیلم های علمی، تخیلی نتفلیکس کسل کننده شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فیلم های علمی، تخیلی نتفلیکس کسل کننده شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید