چرا ضریب هوشی ایرانیان رو به نزول است؟ ، مشکل مهاجرت نخبگان

به گزارش مجله سرگرمی، یک استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید اعلام کاهش میانگین ضریب هوشی ایرانیان از 106 به 84 برای جای تعجبی ندارد.

چرا ضریب هوشی ایرانیان رو به نزول است؟ ، مشکل مهاجرت نخبگان

به گزارش خبرنگاران فاطمه محمدبیگی، کننده مردم قزوین در مجلس روز یکشنبه 25 خرداد از کاهش میانگین ضریب هوشی ایرانیان از 104 به 68 خبر داد و علت آن را به ازدواج نکردن یا بچه دار نشدن نخبگان نسبت داد

  • نزول آی کیو ایرانی ها از 104 به 68 | ذخیره ژنتیکی ایرانی ها در حال کاهش است | نخبگانمان ازدواج نمی کنند ؛ بچه دار هم نمی شوند

اما دکتر شهرام یزدانی پزشک متخصص ارتوپدی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رییس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی در مطلبی در سایت پارسینه علت دیگری را مطرح می کند:

اعلام میانگین ضریب هوشی 84 برای ایرانی ها، سبب تعجب بسیاری از نخبگان ایران شد. عده ای با انکار این آمار درصدد اعتراض به آن برآمده اند، اما برای اینجانب، این آمار هیچ گونه جای تعجبی نداشت، زیرا این موضوع را در سال هفتاد و نه در سخنرانی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی تحت عنوان نظریه ترقیق هوشی پیش بینی کرده بودم. در این مقاله به اختصار علل افت میانگین ضریب هوشی در کشور را بررسی خواهیم کرد و سپس به راهکارهای مقابله با این رخداد تلخ خواهیم پرداخت.

  • ضریب هوشی چیست و اهمیت آن در چیست؟

ضریب هوشی یک نسبت است که از تقسیم سن عقلی بر سن تقویمی ضربدر صد به دست می آید. اگر سن عقلی با سن تقویمی یکسان باشد، ضریب هوشی صد می گردد ولی در بعضی مواقع در بعضی افراد سن عقلی بیشتر می گردد که این فرد هوشی بیشتر از سایر افراد دارد.

برای به دست آوردن سن عقلی راه های زیادی وجود دارد و معمولا کارشناسان از تست های خاصی استفاده می کنند که جنبه های مختلفی مانند تشخیص الگوها، قدرت حافظه کوتاه مدت، استفاده فرد از واژه ها، سرعت محاسبه فرد، درک روابط یا جبر، اطلاعات عمومی، محاسبات ریاضیات، درک فضایی، منطق و املا را ارزیابی می کند.

به این ترتیب دستیابی به میانگین ضریب هوشی بالاتر یکی از ابزار توسعه و به طور هم زمان یکی از دستاوردهای مهم توسعه محسوب می گردد. ضریب هوشی اقوام و ملل مطالعات فراوانی روی تفاوت متوسط ضریب هوشی در کشورهای مختلف صورت گرفته است.

میانگین ضریب هوشی در آمریکا و انگلستان حدود 100 است. این عدد برای شهفرایندان ژاپنی، چینی، کره ای، هنگ کنگی و تایوانی 105 و برای ترکیه، کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا بین 78 و 90 و برای کشورهای آفریقایی پایین تر از صحرای آفریقا بین 65 تا 75 است. در این میان کشور ما ایران با ضریب هوشی متوسط 84 رتبه 97 را بین 185 کشور جهان دارا می باشد.

اما هنگامی که با تفاوت میانگین ضریب هوشی میان دو کشور یا دو نژاد روبرو می شویم قایل شدن به تفاوت ژنتیکی، به نوعی به معنای وجود نژاد برتر (ژن برتر) است.

جدای از عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی متعددی روی ضریب هوشی تاثیر می گذارد شرایط تغذیه ای به خصوص در دوران کودکی، استرس ها و تروماهای روانی، فقر عاطفی و ارتباطی و کمیت و کیفیت تحصیلات همگی بر ضریب هوشی تاثیر می گذارند.

  • مهاجرت نخبگان و ضریب هوشی

مهاجرت انتخابی نخبگان اثری مخرب بر توسعه ملل می گذارد. بدیهی است که بار توسعه و پیشرفت جوامع بر دوش هوشمندان و نخبگان هر جامعه ای است. حال وقتی در یک جامعه شرایط به گونه ای باشد که نخبگان در گذر زمان آن را ترک می کنند، نه تنها خروج آنها مستقیماً جامعه را متاثر می کند، بلکه در دراز مدت، ذخیره ژنتیکی کشور را نیز فقیرتر می کند و در نسل های آینده، فرایند انتقال ضرایب بالای هوشی به نسل های آینده با اختلال روبرو می گردد.

این امر در مورد کشور اسکاتلند طی بیش از نیم قرن به دقت مطالعه شده است. از اوایل قرن بیستم، هر ساله تعداد زیادی از افراد تحصیل کرده اسکاتلندی به انگلستان مهاجرت می کنند. درصد متوسط مهاجرت سالانه تحصیل کردگان دانشگاهی از اسکاتلند به انگلستان 17.2 درصد و ضریب هوشی متوسط این مهاجران 108.1 می باشد.

این موضوع سبب شده است که میانگین ضریب هوشی اسکاتلندی ها به طور متوسط در هر نسل یک امتیاز نسبت به نسل قبل کاهش پیدا کند و اسکاتلندی ها در اواسط قرن بیستم به کم هوش ترین ملت اروپایی (با میانگین ضریب هوشی 97) تبدیل شدند.

بر اساس آمار صندوق بین المللی پول، ایران با ضریب مهاجرت 15 درصد، رتبه اول را در میان 61 کشور توسعه نیافته و در حال توسعه دارا می باشد و می توان تخمین زد که در طی سه دهه اخیر حداقل سه واحد از ضریب هوشی متوسط ایرانی ها صرفا به سبب مهاجرت کاهش پیدا کرده است.

مهاجرت نخبگان تنها سبب کاهش میانگین ضریب هوشی ملل نمی گردد، بلکه این کشورها را از نوابغ تهی می سازد. با نگاهی به فهرست اسامی افرادی مانند لئوناردو داوینچی (ضریب هوشی220)، گوته(210)، پاسکال (195)، نیوتن (190)، لاپلاس (190)، ولتر (190)، دکارت (185)، گالیله (185)، کانت (175)، داروین (165)، موزارت (165)، بیل گیتس (160)، کوپرنیک (160) و اینشتین(160) به سادگی درمی یابیم که توسعه دانش بشر در طول تاریخ بیش از هر چیز مرهون افراد نابغه می باشد. نوابغ همان کسانی هستند که توان حل پیچیده ترین مسائل یک کشور را دارا می باشند و مسوولیت راهبری کشور را در شرایط های بحرانی بر عهده دارند.

تاثیر نوابغ روی توسعه جوامع به حدی است که می توان عبارت معروف ملتی که قهرمان ندارد، هیچ چیز ندارد را با جمله ملتی که نوابغ را در راس مدیریت خود ندارد، به هیچ جا نخواهد رسید جایگزین کرد.

  • اظهارات ضدو نقیض درباره کاهش ضریب هوش ملی در ایران

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 21 مرداد 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 95216

به "چرا ضریب هوشی ایرانیان رو به نزول است؟ ، مشکل مهاجرت نخبگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ضریب هوشی ایرانیان رو به نزول است؟ ، مشکل مهاجرت نخبگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید