پارادایم شیفت در دیپلماسی آمریکا

به گزارش مجله سرگرمی، پیش از این نام دو تن به عنوان وزیران احتمالی خارجه آمریکا در دولت بایدن مطرح شده بود؛ جیک سالیوان و آنتونی بلینکن. آنقدر که نام اولی محتمل بود، نام دومی چندان مطرح نشده بود اما خبرگزاری بلومبرگ در گزارش روز یکشنبه خود فاش کرد که جو بایدن سکان وزارت خارجه کشورش را به دست آنتونی بلینکن خواهد سپرد. بلومبرگ نوشت: جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، مشاور قدیمی خود آنتونی بلینکن را به عنوان وزیر خارجه دولت جدید آمریکا در نظر گرفته است.

پارادایم شیفت در دیپلماسی آمریکا

به گزارش دنیای اقتصاد، جو بایدن در حالی که دونالد ترامپ هنوز به شکست انتخاباتی خود اعتراف نکرده است، در حال چیدن تیم دولت خود است و در این میان بنا به گزارش سه نفر از افرادی که با موضوع در ارتباط هستند، آنتونی بلینکن را برای سمت وزیر خارجه در نظر گرفته است.

همچنین بنا به گفته دو تن از افرادی که صاحب اطلاع خوانده شده اند، جیک سالیوان، یکی از نزدیک ترین مشاوران هیلاری کلینتون، به عنوان مشاور امنیت ملی بایدن در نظر گرفته شده است. پیش از این رون کلین که به عنوان رئیس دفتر آینده بایدن انتخاب شده است، روز یکشنبه گفته بود که بایدن قصد دارد کابینه اولیه و کوچک خود را روز سه شنبه معرفی کند.

هم سالیوان 43 ساله و هم بلینکن 58 ساله در زمانی که بایدن معاون رئیس جمهوری بود مدتی به عنوان مشاور امنیت ملی برای او کار می کردند.

بلینکن پس از اینکه به عنوان مشاور امنیت ملی بایدن در زمان معاونت ریاست جمهوری وی خدمت کرد، به سمت معاونت وزارت خارجه دولت باراک اوباما ارتقا یافت. بلینکن همچنین پیش از آن و هنگامی که بایدن هنوز سناتور بود، به عنوان مشاور روابط خارجی بایدن مشغول فعالیت بود. وی فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد و مدرسه حقوق دانشگاه کلمبیا است.

بلینکن در دولت اوباما همچنین به عنوان یکی از بنیان گذاران یک شرکت استراتژی سیاسی تحت عنوان وست اگزک شناخته شده بود. بلومبرگ در گزارش خود علت گزینش بلینکن را چنین می نویسد: انتخاب بلینکن به عنوان وزیر خارجه نشان دهنده قصد بایدن برای به کارگیری افراد کارکشته در پست های کلیدی کابینه است.

پست وزارت خارجه یکی از معتبرترین وزارتخانه های ایالات متحده به حساب می آید و دیپلمات ارشد ملی ایالات متحده یعنی بلینکن وظیفه دارد با رهبران دنیا دیدار داشته باشد. پس از این پست، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است و شرح وظایفی مبنی بر مشاوره در حیطه های گوناگون از نظامی تا دیپلماسی و آژانس های اطلاعاتی را بر عهده دارد. به همین منظور برای این دو پست نام های مهم و معتبری مطرح شده بود.

در این راستا رسانه های آمریکایی پیش از این از سوزان رایس کننده سابق آمریکا در سازمان ملل، سناتور کریس کونز سناتور کریس مورفی و ویلیام برنز قائم مقام سابق وزارت خارجه آمریکا در کنار آنتونی بلینکن به عنوان گزینه های احتمالی تصدی وزارت خارجه نام برده بودند.

رویترز نیز به نقل از چهره های دموکرات نزدیک به بایدن نوشته است که لیندا توماس گرینفیلد نیز در دولت جو بایدن به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل فعالیت خواهد کرد.

در این میان برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که جو بایدن در نظر دارد میشل فلورنوی را به عنوان وزیر دفاع معرفی کند. به این ترتیب او نخستین زن در ایالات متحده خواهد بود که عهده دار چنین سمتی می گردد. طبق این گزارش ها، انتظار می رود اسامی همه این افراد سه شنبه اعلام گردد. ساعاتی قبل از این نیز رون کلین، دستیار ارشد جو بایدن گفته بود که رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز سه شنبه چهارم آذر اولین فهرست کابینه پیشنهادی خود را اعلام می کند. کلین که قرار است در دولت جو بایدن سمت رئیس کارکنان کاخ سفید را عهده دار گردد، جزئیاتی درباره این فهرست ارائه نداد.

پیش از این رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند که جو بایدن در نظر دارد کابینه ای متنوع از افراد پیشرو، میانه رو و حتی برخی از جمهوری خواهان تشکیل دهد. همه اینها در حالی است که دونالد ترامپ هنوز نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی جو بایدن را نپذیرفته است و بدون ارائه شواهدی رقیب خود را به تقلب و دستکاری در آرا متهم می کند.

وظیفه مثلث دیپلماسی بایدن

در حالی که نام سه فرد مذکور برای پست های حیاتی ایالات متحده مطرح شده است، این سه تن حاضر به پاسخگویی نشدند و بایدن نیز از هر گونه اظهارنظر خودداری کرد. اگر فرض را بر انتخاب این افراد در نظر بگیریم، این سه تن وظیفه دارند تا آمریکا را به جایگاه سابق خود بازگردانند. بلومبرگ در گزارش خود می نویسد: بلینکن یک مقام حرفه ای سیاست خارجی و دارای یک شبکه دنیای گسترده است و انتظار می رود که تلاش های ایالات متحده برای پیوستن دوباره به توافق نامه هایی بین المللی مانند آب و هوایی پاریس و برجام را رهبری کند. او همچنین نظارت سخت تری روی چین خواهد داشت. بلینکن در مصاحبه ماه ژوئیه خود با بلومبرگ گفته بود که آمریکا باید از این چاهی که دونالد ترامپ در سیاست خارجی حفر کرده است، خارج گردد. او ترامپ را متهم کرد با این شیوه از سیاست گذاری ها چین را در پیشبرد اهداف کلیدی استراتژیکی اش یاری کرده است.

بلینکن به ویژه در مورد تایوان گفت که بایدن با افشای مداخلات چین از دموکراسی تایوان دفاع خواهد کرد. تایوان یک مورد پیروز در باب برخورد آمریکا با چین در سال های گذشته بوده است. هفته گذشته بایدن با متخصصان اطلاعاتی و دفاعی آمریکا دیدار داشت. در این نشست بلینکن و افرادی که در دولت های اوباما و ترامپ فعالیت داشتند نیز حاضر بودند. این نشست برای این منظور برگزار شد که تیم ترامپ دسترسی بایدن را به مسائل امنیتی مسدود کرده است. سنت این است که رئیس جمهور مستقر در این زمینه شرایط را برای تیم رئیس جمهور منتخب فراهم کند اما ترامپ تا به امروز اجازه چنین کاری را نداده است. بایدن در این جلسه توجیهی گفت: از نظر من طی چهار سال گذشته صدمات فراوانی را متحمل شده ایم. ما باید نهادها و نیروهای کار خود بازسازی کنیم تا نمایانگر تنوع و قدرت کشورمان باشد. بایدن در این جلسه شرح داد که آمریکا باید خود را برای هر پیشامدی آماده نگه دارد.

بلینکن، نماد بازگشت به رهبری آمریکا

رویترز در گزارشی تحلیلی مدعی شد انتخاب بلینکن نماد و فشار آمریکا برای بازگشت این کشور در جهت رهبری دنیا است. جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در حال پیشبرد وعده های انتخاباتی خود مبنی بر بازگرداندن آمریکا به عنوان رهبر در صحنه دنیای و تکیه بر متخصصان است. به رغم اینکه ترامپ هنوز نتیجه انتخابات را نپذیرفته است اما بایدن بی توجه به اقدامات ترامپ در حال یارگیری و استفاده از کهنه سربازان عرصه دیپلماسی است.

بایدن از آنتونی بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه و لیندا توماس-گرینفیلد به عنوان سفیر در سازمان ملل نام برده است. چنین نام هایی این امر را به ذهن متبادر می سازد که سیاست خارجی در دولت نوپای بایدن مبتنی بر اهمیت سیاست خارجی در پس زمینه دولت بایدن است. در حالی که ترامپ بی توجه به این عرصه سیاست اول آمریکا را در پیش گرفت و حالا دولت بایدن نشان می دهد که در تضاد کامل با دولت جمهوری خواه دونالد ترامپ قرار گرفته است.

به گفته منابع نزدیک به بایدن نام بلینکن سه شنبه احتمالا مطرح گردد، اما آکسیوس پیش تر نام توماس گرینفیلد را برای این پست مطرح کرده بود. یک منبع به رویترز گفت که سپردن پست وزارت خارجه به کهنه کاری همچون بلینکن، جیک سالیوان را به سمت مشاور امنیت ملی آمریکا هدایت کرد.

در طول کارزار انتخاباتی بایدن بارها از سیاست خارجی ترامپ مبنی بر پیش بردن مسائل به تنهایی انتقاد کرده و قول داده بود که دوباره به اساسنامه ناتو متعهد باقی بماند. او گفته است در عین حال که از بهترین متخصصان برای مهار بیماری کووید-19 در داخل خانه بهره خواهد برد، اما از سیاست خارجی غافل نخواهد شد. بایدن در ماه اکتبر در یک سخنرانی گفته بود: اول آمریکای ترامپ، به آمریکای تنها تبدیل شده است.

برای هدایت تیم خارجی بایدن، بلینکن مورد وثوق ترین فرد نزد بایدن به حساب می آید. انتخاب توماس-گرینفیلد به عنوان زن سیاه پوست که در دوران باراک اوباما، مشاور وی در امور قاره آفریقا بود، تعهد بایدن به این وعده اش است که گفته بود در کابینه از تنوع نژادی فراوانی بهره خواهد گرفت. سالیوان نیز یکی دیگر از یاران مورد وثوق بایدن و باراک اوباما به حساب می آید.

بایدن همچنین هفته گذشته گفت که برای وزارت خزانه داری نیز به یک نام رسیده است. به احتمال زیاد، جنت یلن، رئیس سابق فدرال رزرو که در حلقه سیاست های دموکراتیک و پولی است، به این سمت انتخاب گردد. یکی از سخنگویان تیم بایدن، وقتی در این زمینه مورد سوال واقع شد، از هرگونه اظهارنظری خودداری کرد.

در حالی که تیم ترامپ هیچ گونه همکاری در فرایند انتقال قدرت ندارد، کلین مجددا خواست که دولت ترامپ - به ویژه یک آژانس فدرال به نام اداره خدمات عمومی (GSA) - پیروزی بایدن را به رسمیت بشناسد تا اینکه قفل موجود در منابع برای فرایند انتقال باز گردد.

بایدن قرار است روز بیستم ژانویه مراسم سوگند ریاست جمهوری را ادا کند. کلین در برنامه ای موسوم به این هفته گفت: از زمانی که ترامپ دست رد بر دموکراسی زده است، بسیاری از آمریکایی ها دیگر ترامپ را به عنوان رئیس جمهور قبول ندارند.

از زمانی که بایدن دموکرات خود را پیروز انتخابات سوم نوامبر معرفی کرده است، ترامپ این پیروزی را نادیده گرفته و شکایات متعددی به منظور جلوگیری از پیروزی بایدن در ایالت های چرخشی مطرح کرده است. این در حالی است که این شکایات به جایی نرسیده است و آخرین آنها نیز به پنسیلوانیا باز می گردد که دادگاه گفته است تیم حقوقی ترامپ فاقد ادله معتبر برای ادعاهای خود مبنی بر تقلب در رای گیری در این ایالت است.

بایدن با 6 میلیون رای بیشتر مردمی نسبت به ترامپ و 306 رای الکترال در برابر 232 رای الکترال دونالد ترامپ، توانست پیروز انتخابات سوم نوامبر گردد. در آمریکا هر نامزدی از 270 رای الکترال عبور کند، پیروز میدان است.

دوستان قدیمی در کنار یکدیگر

سالیوان و بلینکن دو دوست قدیمی با یک چشم انداز مشترک هستند. آنها هر دو مورد وثوق بایدن هستند و می توان این دو را صدای سیاست خارجی بایدن دانست. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز این دو بارها به سیاست اول آمریکای ترامپ تاخته و گفته اند این سیاست آمریکا را در دنیا منزوی کرده و زمینه را به گونه ای فراهم کرده است که دشمنان آمریکا جای خالی واشنگتن را در عرصه های دنیای پر کنند.

بایدن اما قصد دارد تا هرچه زودتر تیم خود را معرفی کند، حتی اگر ترامپ به تلاش های خود برای معکوس کردن نتیجه انتخابات ادامه دهد. همزمان شمار زیادی از جمهوری خواهان نیز از ترامپ خواسته اند نتیجه انتخابات را بپذیرد. بایدن نیز بی توجه به اقدامات ترامپ در حال پیش بردن کار خود است و تیم خود را می چیند. بلینکن و سالیوان از مهم ترین افراد ارکان دولت ترامپ است. بلینکن در یک نشست در ماه ژوییه در موسسه هادسون گفت: به بیان ساده، مسائل بزرگی که ما به عنوان یک کشور و به عنوان یک سیاره با آن روبه رو هستیم، خواه تغییرات اقلیمی باشد، خواه پاندمی باشد یا گسترش سلاح های بد باشد، راه حلش اقدامات یکجانبه نیست. او شرح داد حتی کشور قدرتمندی مانند آمریکا نیز نمی تواند به تنهایی از عهده کارها برآید.

برنامه متفاوت برای تحلیف

عموما برنامه های مراسم تحلیف با حضور جمعیت زیادی در واشنگتن برگزار می گردد اما مهمان ناخوانده دنیا به نام ویروس کرونا، مرسومات پیشین را به هم زده است و این شامل حال مراسم تحلیف ریاست جمهوری بایدن نیز می گردد. در برخی نقاط آمریکا موارد ابتلا و تعداد مرگ و میر افزایش داشته است. در حال حاضر افزون بر 256 هزار نفر در آمریکا قربانی این بیماری شده اند.

منتقدان ترامپ از جمله دموکرات ها و جمهوری خواهان می گویند که رئیس جمهور مستقر قصد دارد تا سیستم انتخاباتی الکترال را در آمریکا بی اعتبار کند تا به این طریق مآغازیت ریاست جمهوری بایدن زیر سوال برود. به همین دلیل مدام از تقلبات گسترده در رای گیری سخن می گوید. تلاش های تیم حقوقی ترامپ برای عدم تایید برخی از آرای الکترال، تا به امروز در دادگاه های پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان و آریزونا ناکام مانده است. با این حال برخی از جمهوری خواهان از جمله سناتور لیزا مورکوفسکی در یک توییت ابراز کرده اند: دیگر زمان آن رسیده است که فرآیند کامل انتقال قدرت آغاز گردد.

بلینکن و سالیوان

آنتونی بلینکن کیست؟

آنتونی جان بلینکن متولد 16 آوریل 1962، دیپلمات ارشد آمریکایی است. او از 2014 تا 20 ژانویه 2017 قائم مقام وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا بود. او پیش از ژانویه 2013 دستیار رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و قائم مقام مشاور امنیت ملی بوده است. باراک اوباما در نوامبر 2014 بلینکن را به عنوان قائم مقام وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا برای جانشینی ویلیام برنز که بازنشسته شده بود به سنای ایالات متحده برای اخذ رای اعتماد معرفی کرد. سنا در 16 دسامبر 2014 با رای 55 به 38 به بلینکن رای اعتماد داد. در سال 2002 بلینکن به عنوان رئیس دفتر کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده آمریکا، منصوب شد و تا 2008 در این سمت ماند. او همچنین عضو پیوسته ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی بود. در سال 2008، بلینکن برای کمپین ریاست جمهوری جو بایدن کار می کرد و از اعضای تیم انتقال اوباما-بایدن بود. رسانه ها در زمان اوباما نوشتند اینکه رئیس جمهور یکی از افراد نزدیک به خود یعنی آنتونی بلینکن را برای قائم مقامی وزارت خارجه معرفی کرد، نشان از عزم او برای تاثیرگذاری مستقیم بیشتر بر سیاست خارجی آمریکا داشت. بعد از کناره گیری اش هم اعلام شد که او همچنان به عنوان مشاور با دولت آمریکا در زمینه مذاکرات ایران و موارد دیگر همکاری می کند. بلینکن که اصالتا یهودی است در مدرسه دالتون درس خواند و بعد به پاریس رفت و بخشی از سال های تحصیل خود را در آنجا گذراند. او در دانشگاه هاروارد حضور پیدا کرد و سال ها بعد در دو دولت بوش و کلینتون نیز در سیاست خارجی حضور داشت. او در سال 2002 با اوان رایان ازدواج کرد و چون او مسیحی بود، خطبه عقد او توسط یک کشیش یهودی و سپس یک مسیحی خوانده شد.

جیک سالیوان کیست؟

جیکوب جرمایا سالیوان (متولد 28 نوامبر 1976) سیاست گذار آمریکایی است. او مشاور ارشد سیاست مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری هیلاری کلینتون در سال 2016 با تخصص در سیاست خارجی بود. در حال حاضر سالیوان عضو ارشد مونتگومری در کالج دارتموث و عضو پیوسته ارشد و عضو هیات علمی سیاست عمومی در مدرسه سیاست عمومی کارسی است. سالیوان همچنین مشاور ارشد دولت آمریکا در مذاکرات هسته ای ایران و استاد مدعو در دانشکده حقوق ییل بوده است. قبل از تدریس در ییل، سالیوان در دولت اوباما به عنوان قائم مقام دستیار رئیس جمهور و مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهور آمریکا جو بایدن کار می کرد. وی همچنین به عنوان مدیر برنامه ریزی سیاست در وزارت امور خارجه ایالات متحده و به عنوان قائم مقام رئیس ستاد کارکنان وزیر امور خارجه ایالات متحده هیلاری کلینتون خدمت کرد. پیش از این، وی قائم مقام سیاست در کمپین انتخابات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون در سال 2008 و عضو تیم آماده سازی برای مناظره کمپین انتخابات سراسری باراک اوباما بود. از روز 22 نوامبر نام سالیوان به کرات به عنوان نامزد مطرح پست ماشور امنیت ملی جو بایدن مطرح شده است. سالیوان با مگی گودلندر ازدواج کرده است. مگی گودلندر پیش تر مشاور سناتور جو لیبرمن و جان مک کین بوده است. یکی از مهم ترین اقدامات سالیوان حضور او در مذاکرات هسته ای با ایران در سال 2013 بوده است. به ادعای آسوشیتدپرس از سال 2013، وی با مقامات ایرانی در ارتباط بوده و نقش قابل توجهی برای دولت باراک اوباما در انعقاد برجام داشته است. سالیوان در عمان و ژنو بارها با مقامات ایرانی دیدار داشته و از وی به عنوان یکی از معماران برجسته برجام یاد می گردد.

namasho.com: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: فرارو
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 121173

به "پارادایم شیفت در دیپلماسی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارادایم شیفت در دیپلماسی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید