وقوع بی هنجاری منفی دمایی در کشور، شرایط بارش ها در اردیبهشت

به گزارش مجله سرگرمی، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه دمای هوا به تدریج در کشور گرم خواهد شد اما با این وجود در بعضی نقاط تا 6 درجه سانتیگراد نسبت به میانگین بلند مدت کمتر است، گفت: این بی هنجاری منفی دمایی کماکان ادامه دارد و بارش ها نیز در اریبهشت در محدوده نرمال پیش بینی می گردد.

وقوع بی هنجاری منفی دمایی در کشور، شرایط بارش ها در اردیبهشت

احد وظیفه در گفت وگو با مجله سرگرمی، با اشاره به اینکه طی روزهای ابتدایی اردیبهشت سامانه ای بارشی در کشور فعال خواهد شد، اظهار کرد: طی این مدت بیشترین بارش در جنوب و جنوب شرق کشور در استان های فارس، جنوب بوشهر، غرب و جنوب کرمان و غرب هرمزگان رخ می دهد.

وی با بیان اینکه این بارش ها به صورت رگبار خواهد بود، اظهارکرد: بر اساس مدل های پیش بینی حدود 50 میلیمتر بارش در این مناطق طی روزهای خاتمهی فروردین و روزهایی ابتدایی اردیبهشت خواهیم داشت.

وظیفه ادامه داد: در روزهای ابتدایی هفته اول اردیبهشت در استان های لرستان، کرمانشاه، کردستان و چهار محال و بختیاری بارش ها نسبت به میانگین بلند مدت کمتر و در شمال و شمال غرب کشور تا حدوی بیشتر از حد نرمال پیش بینی می گردد. طی این بازه زمانی در تهران نیز بارش ها کمتر از حد نرمال خواهد بود.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه در روزهای خاتمهی هفته اول اردیبهشت تا اواسط هفته دوم بارش ها به نیمه شمالی کشور محدود می گردد، گفت: در این زمان نیز انتظار می رود که بارش های سنگینی در استان خراسان شمالی داشته باشیم.

به گفته وی از اواسط هفته دوم اردیبهشت تا هفته سوم بارش ها کم و بیش در تمام نقاط کشور در محدوده نرمال و تا حدودی در بعضی مناطق بیش از میانگین بلند مدت خواهد بود.

وظیفه در ادامه درباره شرایط دمای هوا در کشور طی روزهای آینده اظهارکرد: بی هنجاری منفی دمایی در کشور (کاهش دما نسبت به میانگین بلند مدت خود) همچنان ادامه دارد و از این رو دمای هوا در بیشتر مناطق کشور تا هفته آینده حدود 1 تا 3 درجه سانتیگراد زیر حد نرمال پیش بینی می گردد البته این کاهش دما در نیمه شرقی نسبت به میانگین بلند مدت حدود 3 تا 6 درجه سانتیگراد خواهد بود.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه فرایند گرم شدن دمای هوا در کشور طی روزهای آینده رخ می دهد اما نسبت به میانگین بلند مدت اردیبهشت ماه کمتر خواهد بود، اظهار کرد: این بی هنجاری منفی دمایی طی هفته آینده همچنان ادامه دارد و در اواخر هفته دوم اردیبهشت شرایط تا در بعضی مناطق نرمال می گردد اما در استان هایی مانند جنوب فارس، هرمزگان و بخش هایی از کرمان و بعضی نقاط سواحل دریای خزر دمای کمتر از حد نرمال خواهیم داشت.

وظیفه در خاتمه با بیان اینکه عبور سامانه های بارشی از کشور علت بی هنجاری منفی دمایی است، گفت: پیش بینی می گردد طی روزهای خاتمهی اردیبهشت دمای هوا در کشور به صورت میانگین در شرایط نرمال و بیشتر از نرمال باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 19 خرداد 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 84394

به "وقوع بی هنجاری منفی دمایی در کشور، شرایط بارش ها در اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقوع بی هنجاری منفی دمایی در کشور، شرایط بارش ها در اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید