وجود 170 هکتار بافت فرسوده در شهر نور، رویان و چمستان

170هکتار بافت فرسوده در شهرهای نور، چمستان و رویان که از مهم ترین مراکز گردشگری مازندران است وجود دارد.

وجود 170 هکتار بافت فرسوده در شهر نور، رویان و چمستان

علی شادمان فرماندار نور در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه حدود 75 هکتار از 875 هکتار مصوب در شهر نور را بافت های فرسوده تشکیل داده است، اظهارکرد: این بافت فرسوده حدود 10 درصد از بافت شهری را در بر گرفته است.

وی با بیان اینکه بافت های فرسوده در شرایط وقوع زلزله بسیار آسیب پذیر است، توضیح داد: باریک بودن راه های عبور و مرور، عدم خدمات دهی مطلوب و نبود استحکام کافی در بناها مهم ترین چالش های بافت فرسوده است.

فرماندار نور با اشاره به اینکه برای جلوگیری از حوادث، استحکام بناها در حوزه های شهرسازی باید مدنظر باشد،اضافه نمود: در گذشته ساماندهی بافت های فرسوده به صورت نظام مند نبوده و مردم خود اقدام به نو کردن منازل و استحکام بنا می کردند اما اکنون دولت با طرح های تشویقی که در نظر گرفته بر ضرورت انجام این کار تاکید داشته است.

وی با اشاره به اینکه بافت های فرسوده در شهر نور دارای قدمت های متفاوت است، گفت: با توجه به قدمت بالای برخی بناها این سازه ها در هنگام طوفان، باران های سنگین و زلزله بسیار آسیب پذیر خواهند بود و جان و مال مردم را به خطر می اندازد، از این رو به شهروندان توصیه می شود با دریافت تسهیلات اعطایی از سوی دولت در جهت بازسازی طرح های فرسوده اقدام نمایند.

35 هکتار بافت فرسوده در رویان

احمد توکلی شهردار رویان نیز در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه حدود 35 هکتاراز 400 هکتار مساحت شهر رویان در بافت فرسوده قرار گرفته است، اظهار کرد: بافت فرسوده شهر رویان حدود 8 درصد از بافت شهری را تشکیل می دهد که در مرحله اول در راستای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری شناسایی شد.

وی اضافه نمود: با انتخاب مشاور ذیصلاح و تهیه طرح و با هماهنگی سایر ادارات و دستگاه های ذی مدخل در این موضوع بر اساس توضیح وظایفی که از طرف رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به دستگاه ها ابلاغ شد، ساماندهی بافت فرسوده در حال اجرا است.

شهردار رویان با اشاره به مسائل بافت فرسوده گفت: تشکیل بافت های فرسوده معمولا در اراضی ریز دانه با تراکم بالا و به صورت خود جوش یا ارگانیک با عرض معابرنامناسب است که متاسفانه خدمات رسانی به این املاک و بناها به دلیل عرض گذرپایین و دسترسی های سخت در مواقع حوادثی چون حریق، زلزله و یا بلایای طبیعی با مسائلی روبرو خواهد بود و امداد رسانی به کندی پیش خواهد رفت.

توکلی راه برون رفت از مسائل بافت فرسوده را اجرای طرح بازآفرینی شهری مبتنی برتوضیح وظایف و خدماتی که برای دستگاه ها دیده شده دانست و اعلام نمود: با اجرای طرح بازآفرینی شهری و با نوسازی و بازسازی بافت فرسوده، سازه های جدیدی مبتنی بر استاندارد های لازم شکل خواهد گرفت که باعث رفع شدن بسیاری از مسائل شهری می شود.

وی ساماندهی بافت فرسوده را کارپرهزینه و پر چالش بیان کرد و گفت:با بازآفرینی محله ای که دارای بافت فرسوده است یقینا شاهد ایجاد فضاهای خدماتی بهتر خواهیم بود که حتی ممکن است آن محل با وجود چنین امکاناتی جذب گردشگر کند.

توکلی با اشاره به تفاوت بازآفرینی شهری در شهرهای که دارای بافت قدیمی و سنتی هستند، اظهارکرد: بازآفرینی در شهرهای تاریخی به معنی تخریب آن نیست و باید ارزش تاریخی بناها مدنظر قرار گرفته شود.

60هکتار بافت فرسوده در چمستان

غلامرضا چمن آرا شهردار چمستان نیز در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه در بازآفرینی شهری باید برنامه ها به صورت مدون باشد، اظهارکرد: در بازآفرینی شهری باید خواسته ها و مطالبات مردم لحاظ شود.

وی توضیح داد: حدود 60 هکتار بافت فرسوده از 330 هکتارشهر چمستان را در برگرفته است که این مقدار 18 درصد مساحت شهری را در برداشته است.

شهردار چمستان در ادامه عدم نقدینگی شهرداری را یکی از دلایل عدم ساماندهی اجرای بافت فرسوده دانست واضافه نمود: بافت های فرسوده شهر چمستان با شکل گیری چندین روستا در سال 1370 عمدتا به قبل از تاسیس شهرداری و به هسته روستایی این شهر باز می شود.

چمن آرا ادامه داد: عدم دسترسی مناسب و بافت های پرتراکم در هنگام بحران موجب آسیب پذیری بیش از بیش این گونه بافتهای فرسوده خواهد شد.

وی مساعدت مالی و تشویقی توسط دولت و حتی دادن مجوزهای رایگان در بافت های فرسوده را از راهکارهای مناسب در بازآفرینی شهری بیان کرد و گفت: شهرداری برای تشویق مردم در جهت بهسازی بافت های فرسوده شهرچمستان اقداماتی چون پروانه های تشویقی و تخفیف عوارضات در قبال تعریض و تراکم های تشویقی را در دستور کار قرار داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 10 فروردین 1398 شناسه مطلب: 6222

به "وجود 170 هکتار بافت فرسوده در شهر نور، رویان و چمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود 170 هکتار بافت فرسوده در شهر نور، رویان و چمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید