وال استریت ژورنال: مذاکرات برای آزادی نفتکش حامل نفت ایران پیشرفت نموده است

به گزارش مجله سرگرمی، روزنامه آمریکایی به نقل از منابع مطلع از پیشرفت در مذاکرات تهران و لندن برای برطرف توقیف نفتکش حامل نفت ایران که در جبل طارق توقیف شده است اطلاع داد.

وال استریت ژورنال: مذاکرات برای آزادی نفتکش حامل نفت ایران پیشرفت نموده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع نزدیک به مذاکرات تهران-لندن گزارش داد که ایران و انگلیس پیشرفتهایی در زمینه برطرف توقیف نفتکش حامل نفت ایران که در جبل طارق توقیف شده بود به دست آورده اند، اقدامیکه می تواند به ترغیب ایران برای آزادی نفتکش انگلیسی نیز منجر گردد.

یک منبع مطلع در این زمینه گفت: ایران به جبل طارق اطمینان داده است که مقصد کشتی سوریه نخواهد بود و اقداماتی دیگر در زمینه تغییر پرچم این نفتکش انجام داده است.

جبل طارق که تحت حاکمیت بریتانیا است در اوایل ماه جولای امسال یک نفتکش اوکراینی حامل نفت ایران را با یاری نظامیان بریتانیایی توقیف کرد و بهانه این اقدام را نقض تحریمهای اتحادیه اروپا علیه سوریه خواند. به ادعای جبل طارق، مقصد این نفتکش حامل نفت خام ایران پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده و به دلیل نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه، توقیف شده است.

این درحالیست که مقامات ایرانی ضمن رد این ادعا از تعمیم فراسرزمینی تحریمهای اروپا علیه کشورهای دیگر شدیدا انتقاد کردند.

افراد مطلع و نزدیک به روند توقیف نفتکش ایرانی در جبل طارق می گویند، بعد از تغییر پرچم نفتکش و تعیین شدن مراکش به عنوان مقصد این کشتی، پیشرفتهایی در مذاکرات دو طرف حاصل شده است.

وال استریت ژورنال به نقل از یک فرد گزارش داد، گریس 1 در ماه مه به خاطر تحریمهای آمریکا ثبت مالکیت خود در پاناما را از دست داده اما اکنون تحت پرچم ایران تغییر مالکیت داده است. اغلب بنادر دنیا به کشتیهایی که پرچم نداشته باشند اجازه پهلوگیری نمی دهند.

وال استریت ژورنال در ادامه به نقل از رسانه های ایرانی اضافه نمود: طرف ایرانی همچنین چندین مدرک تعیین نیز ارائه نموده است که یاری میکند انگلیس تانکر را برطرف توقیف کند.

این منلع مطلع در ادامه مدعی شد، صاحبان ایرانی تانکر نفتکش گریس 1، گروه TNC، که در امارات متحده عربی و گرجستان مستقر هستند اسناد و مدارک جدید به جای مدارک بارگیری قبلی که محموله را نفت عراقی توصیف نموده بود ارائه نموده اند.

مقام های جبل طارق روز گذشته از کوشش خود برای کاهش تنش ها با ایران سخن گفتند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، مقام های دولت محلی جبل طارق روز سه شنبه ضمن دفاع از توقیف نفتکش گریس 1 و قانونی خواندن این اقدام، اعلام کردند، کوشش ها برای کاستن از تنش ها با ایران در زمینه توقیف این نفتکش ادامه دارد.

به گزارش فارس، جلیل اسلامی معاون رئیس سازمان بنادر روز گذشته درباره نفتکش توقیف شده گریس در آب های انگلیس که به صورت مغرضانه از سوی این کشور توقیف شده است، گفت: توقیف این کشتی با پرچم ایران با دلایلی غلط و ناشی از غرض ورزی از سوی کشور انگلستان رخ داد، اما به سرعت کوشش ها از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران برای برطرف توقیف این کشتی انجام شد.

وی ادامه داد: انگلیس علاقمندی خود را برای برطرف این مشکل و راهکار بعد از اقتدار ما نشان داد، اسناد رسمی و غیررسمی برای حل این موضوع مبادله شد و امیدواریم در آینده ای بسیار نزدیک این مشکل برطرف گردد و این نفتکش با پرچم ایران به فعالیت خود ادامه دهد.

وال استریت در انتها نوشت، یک مقام آمریکایی روز سه شنبه تاکید نمود که اگر این نفتکش به سوریه یا ایران نرود واشنگتن جلوی برطرف توقیف آن را نخواهد گرفت.

م

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 37735

به "وال استریت ژورنال: مذاکرات برای آزادی نفتکش حامل نفت ایران پیشرفت نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وال استریت ژورنال: مذاکرات برای آزادی نفتکش حامل نفت ایران پیشرفت نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید