نقش فلزات بر ترشح انسولین و بیماری دیابت

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران- مطالعات جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد فلزاتی مانند روی، مس و کروم با اتصال و ترکیب با هورمون سی پپتید (C-peptide) در ترشح و فراوری هورمون انسولین و دیابت نقش دارند. نتیجه این مطالعه در توسعه روش های درمانی موثر برای بیماری دیابت و بیماری های کلیه اهمیت دارد.

نقش فلزات بر ترشح انسولین و بیماری دیابت

فلزات نقش موثری در فرآیندهای بیولوژیکی بدن دارند. برای مثال هموگلوبین حاوی آهن است و نقش آن حمل اکسیژن به وسیله جریان خون است. روی و مس در یک سوم تا نیمی از عملکردهای حیاتی بدن نقش دارند. آگاهی از مکان دقیق این فلزات در بدن، توزیع آنها و نحوه ترکیب و واکنش با سلول ها بسیار مهم است؛ چراکه در صورت تفاوت این فاکتورها، عملکرد و نقش فلزات تغییر می نماید.

به این منظور محققان دانشگاه کالیفرنیا روش هایی را توسعه داده اند که نحوه توزیع این فلزات در خارج و داخل سلول و نحوه ترکیب آنها با پروتئین ها و مولکول های دیگر را مورد آنالیز قرار می دهد.

در این مطالعه یک زنجیره کوتاه از اسیدهای آمینه و یک پپتید اتصال دهنده به نام سی پپتید مورد آنالیز قرار گرفته است. این پپتید نقش مهمی در درمان بیماری های کلیه و آسیب های عصبی ناشی از دیابت دارد.

زمانی که پانکراس انسولین فراوری می نماید، سی پپتید در مرحله اول دو زنجیره انسولین را به هم متصل می نماید، سپس سی پپتید منفصل و در انسولین ذخیره می گردد و همراه با آن آزاد می گردد. تا امروز تصور می شد که سی پپتید یک محصول جانبی در فراوری انسولین است، ولی این تحقیقات نشان می دهد که سی پپتید نقشی مشابه هورمون دارد. محققان تاثیر فلزاتی مانند مس، روی و کروم را بر سی پپتید و و توانایی سلول برای دریافت آن آنالیز کردند.

نتایج نشان می دهد فلزات بر ساختار سی پپتید نقش دارند، از طرفی مس و کروم باعث می گردد که سلول سی پپتید را دریافت نکند، ولی روی، کبالت و منگنز چنین تاثیر روی سلول ندارند. در ادامه آمده است که فلزات می توانند فعالیت هورمون سی پپتید را تنظیم نمایند.

نتیجه این مطالعه در توسعه روش های درمانی موثر برای بیماری دیابت و بیماری های کلیه اهمیت دارد.

جزییات نتایج این مطالعه در ChemBioChem منتشر شده است.

علمی **9259** 1055

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 24355

به "نقش فلزات بر ترشح انسولین و بیماری دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش فلزات بر ترشح انسولین و بیماری دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید