نخستین شهر شطرنجی ایران کجاست؟

به گزارش مجله سرگرمی، علی منصور والی آذربایجان در روز 10خرداد 1309کلنگ احداث شهری را زد که امروز با نام سلماس شناخته می گردد.

نخستین شهر شطرنجی ایران کجاست؟

شهر سلماس در یک کیلومتری دیلمقان و در زمینی به مساحت 1میلیون متر مربع ساخته شد.نقشه ساختن این شهر به گونه ای بود که اسم نخستین شهر شطرنجی ایران را به خود اختصاص داد.ساختار شهرهای شطرنجی باعث می شود که همه خدمات شهری در مکانهای مناسب قرار بگیرند. سلماس با قدمتی بالغ بر ده هزار سال سکونت انسان، به اسم اولین شهر شطرنجی ایران شناخته می شود. الگوی شهرسازی شطرنجی با برخورداری از جانمایی منظم و تقسیم مناسب قطعات زمین شهری به علت جلوگیری از هدر رفتن زمین، از الگوهای معمول در بسیاری از شهرهای دنیا است. از نمونه های تعیین امروزی اینچنین الگویی می توان به شهرهای لس آنجلس، سالت لیک سیتی درآمریکا، تورنتو در کانادا و سلماس در ایران اشاره نمود.

تاریخچه شهر سلماس نشان می دهد که این شهر قبل از سال1309هم بوده و پیشینه آن به حدود 9هزار سال قبل برمی شود.شهر سلماس در گذشته مرکز دوم حکومت اورارتوییان بود.از نام های قدیمی این شهر می توان به شاپور،دیلمان و دیلمقان اشاره نمود.

از تاریخچه شهر سلماس که بگذریم بهتر است از جاذبه های این شهر که در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است، یادی بکنیم.یکی از جاذبه های گردشگری شهر سلماس با نام دره زولاچای شناخته می شود.زولاچای نام یک رود فصلی است که از اطراف کهنه شهر جریان یافته و به دریاچه ارومیه می ریزد.کهنه شهر که امروزه با نام تازه شهر شناخته می شود،در بخش مرکزی شهرستان سلماس قرار گرفته است.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر سلماس با نام امامزاده کهنه شهر شناخته می شود.از جاذبه های گردشگری دیگر این شهر می توان به آبشار خور خورا، کلیساهای هفتوان، حمام شیخ، تپه اهرنجان، کتیبه سنگی خان تختی، دره تمر، آبگرم ایستی سو، قلعه چهریق، تالاب چیچک، تالاب آق زیارت، تپه مغانجوق و زنجیر قلعه تمر اشاره نمود.

gardeshia.ir: گردشیا: مجله سفر و گردشگری

picoro.ir: پیکورو: وبلاگ ماشین و خودرو

منبع: گردشبان
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 154087

به "نخستین شهر شطرنجی ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین شهر شطرنجی ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید