معرفی برلیانس h220

به گزارش مجله سرگرمی، برلیانس h220 یکی از محصولات چینی حاضر در بازار خودروی ایران به شمار می رود که در ردیف محصولات اقتصادی و نسبتا ارزان قیمت قرار می گیرد. در واقع خودروی برلیانس h220 از جمله گزینه هایی است که مشتریان می توانند در کنار تعدادی از خودروهای ساخت داخل، از میان سایر گزینه های زیر پنجاه میلیون تومانی موجود در بازار برگزینند.

معرفی برلیانس h220

خبرنگاران | سرویس خودرو - گفتنی است محصولی که در بازار خودروی ایران با نام برلیانس h220 به فروش می رسد یک خودروی میانه قامت هاچ بک محسوب می شود. جالب این جا است که نمونه معمولی و غیر هاچ بک این خودروی سواری هم اکنون با نام برلیانس h230 در بازار خودروی ایران حضور دارد و کم و بیش از قیمتی مشابه با نمونه هاچ بک خود بهره می برد. در مجموع اقبال خودرو دوستان ایرانی به محصولات هاچ بک موجب شده است تا مشتریان بیش از خودروی برلیانس h230 به سراغ نسخه هاچ بک آن یعنی خودروی برلیانس h220 بیایند.

به دلیل آن که خودروی برلیانس h220 در رده خودروهای اقتصادی و نسبتا ارزان قیمت بازار خودروی ایران قرار گرفته است، مشخصات فنی و ظاهری این خودرو را باید در قیاس با سایر محصولات هم رده آن سنجید. به این معنی که خریداران بالقوه خودروی برلیانس h220 باید انتظارات خود از این خودروی چینی را تا حد امکان تعدیل کنند. در این صورت احتمالا تعداد بیشتری از خریداران بالقوه این محصول به خریداران بالفعل آن تبدیل خواهند شد.

به هر حال در مطلب پیش رو قرار است، نگاهی به ابعاد و زوایا خودروی برلیانس h220 بیاندازیم و با داشته ها و نداشته های این خودرو بیشتر آشنا شویم. بهتر است در گام نخست این کار را با بررسی مشخصات فنی این خودرو انجام دهیم و پس از آن سراغ سایر ویژگی های برلیانس h220 برویم.

مشخصات فنی برلیانس h220

خودروی برلیانس h220 در قالب دو مدل متفاوت در بازار خودروی ایران حضور دارد که مبتنی بر جعبه دنده دستی 5 سرعته و جعبه دنده 6 سرعته AMT هستند. در واقع این دو مدل از خودروی برلیانس هیچ تفاوت دیگری در بخش فنی با یکدیگر ندارند و عمده تفاوت آنها با هم به برخی امکانات و قابلیت هایی که از وجودشان بهره می برند محدود شده است. تفاوت هایی که در ادامه متن پیش رو به آنها اشاره خواهیم کرد.

خودروی برلیانس h220 در زیر کاپوت خود به یک موتور مدل BM15L مجهز است. موتوری DOHC خطی با بهره مندی از 4 سیلندر و 16 سوپاپ که از گنجایشی برابر با 1498 سی سی برخوردار است. موتور به کار رفته در این خودرو قادر است حدبیشتر توانی معادل 103 اسب بخار با احتساب 5800 دور در دقیقه ایجاد کند و حدبیشتر گشتاوری برابر با 138 نیوتن متر با احتساب 3800 دور در دقیقه را از خود به نمایش بگذارد.

این موتور در واقع همان موتور به کار رفته در دیگر محصول برلیانس یعنی خودروی برلیانس h320 است. به عبارت بهتر شما با پرداخت رقمی نزدیک به 10 تا 15 میلیون تومان کمتر از قیمت خودروی مذکور، قادر به بهره دریافت از قدرت موتور خودروی برلیانس h320 در خودروی برلیانس h220 هستید. مضاف بر آن که مدل h220 خودروی برلیانس از وزن کمتری نسبت به خودروی برلیانس h320 برخوردار است. بنابراین موتور این خودرو عملکرد بهتری را نسبت به مدل h320 از خود به نمایش می گذارد.

البته در مجموع باید این خودرو را یک خودروی متوسط شهری لقب داد. محصولی که در سربالایی های تند و تیز گاه نفسش اندکی به شماره می افتد و در بحث برخورداری از شتاب مناسب نیز حرف چندانی برای گفتن ندارد.

شتاب این خودرو در مدل دستی آن حول و حوش رقم 13 ثانیه برآورد می شود و در مدل اتوماتیک نیز به حدود رقم 13.7 ثانیه می رسد. البته شتاب رسمی خودروی برلیانس h220 رقمی در حدود 14.5 ثانیه عنوان شده است که به طور کل باید روی همین رقم حساب کرد.

علاوه بر شتاب نه چندان چشم گیر، نوع هندلینگ نه چندان پر انعطاف این خودرو نیز موجب می شود که نتوان روی آن به عنوان یک خودروی چالاک و اسپورت حساب باز کرد. به بیان دقیق تر در این خودرو امکان مانور دادن از طریق فرمان دادن های تند و سریع راننده، آن چنان که باید امکان پذیر نیست و در پشت فرمان این خودرو تنها می توان به رانندگی محتاطانه و محافظه کارانه بسنده کرد. این موضوع در مدل اتوماتیک این خودرو نمود بیشتری می یابد. چرا که فرایند تعویض دنده در این مدل از خودروی برلیانس h220 معمولا آن چنان که باید به موقع، روان و کارامد صورت نمی گیرد. در واقع تاخیرهای موجود در این امر به گونه ای است که شما باید مدتی را با این خودرو سر و کله بزنید تا ابعاد و زوایا فرایند تعویض دنده در آن به طور کامل دستتان بیاید.

با این حال سیستم تعلیق در خودروی برلیانس h220 از حالتی نرم برخوردار است. همچنین متوسط میزان مصرف سوخت در این خودرو نیز در حالت مناسبی قرار گرفته است و کم و بیش مطلوب به نظر می رسد. به گونه ای که میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه ترکیبی حول و حوش رقم 6.5 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت قرار گرفته است. در واقع مواردی نظیر الکتریکی بودن فرمان نیز در کاهش متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو تاثیر گذار بوده است.

در صورت تمایل می توانید سایر مشخصات مهم خودروی برلیانس h220 را در جدول زیر مشاهده کنید.

مشخصات فنی خودروی برلیانس h220
طول خودرو4170 میلی متر
عرض خودرو1703 میلی متر (با آینه های خوابیده)
ارتفاع خودرو1482 میلی متر
فاصله میان دو محور خودرو2570 میلی متر
وزن خالص خودرو1184 کیلوگرم
نوع موتور خودروL15BM
تعداد سیلندر4 سیلندر
تعداد سوپاپ16 سوپاپ
قطر سیلندر75 در 84.8
گنجایش موتور خودرو1498 سی سی
حدبیشتر توان موتور103 اسب بخار با احتساب 5800 دور در دقیقه
حدبیشتر گشتاور موتور138 نیوتن متر با احتساب 3800 دور در دقیقه
نوع جعبه دندهدستی 5 سرعته و 6 سرعته AMT
نوع فرمان خودروالکتریکی
نوع سیستم تعلیق جلومک فرسون
نوع سیستم تعلیق عقبنیمه مستقل
نوع سیستم ترمز جلودیسکی خنک شونده
نوع سیستم ترمز عقبکاسه ای
میزان مصرف سوخت در حالت چرخه ترکیبی6.5 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت
استاندارد آلایندگیEOBD + Euro 5
گنجایش مخزن سوخت42 لیتر
مشخصات و ابعاد رینگ خودرو15 اینچ فولادی (در نسخه اتوماتیک 15 اینچ آلومینیومی)
مشخصات چرخ خودرو185/60R15

امکانات و قابلیت های خودروی برلیانس h220

همان گونه که به آن اشاره شد، دو مدل دستی و اتوماتیک این خودرو علاوه بر متفاوت بودن نوع جعبه دنده هایشان در برخورداری از برخی امکانات و قابلیت های دیگر نیز با یکدیگر تفاوت دارند. به طور کل می توان گفت که مدل اتوماتیک خودروی برلیانس h220 از وجود امکانات و قابلیت های بیشتری نسبت به مدل دستی آن بهره می برد.

به عنوان مثال مواردی نظیر سان روف برقی، سنسور پارک دنده عقب و چراغ مه شکن جلو تنها در مدل اتوماتیک آن یافت می شود و در مدل دستی این خودرو شاهد وجود چنین امکاناتی نیستیم. در این میان عدم وجود سنسور پارک دنده عقب در مدل دستی این خودرو را شاید بتوان نوعی کاستی برای این محصول به شمار آورد. چرا که نوع طراحی بدنه این خودرو به گونه ای است که راننده دید چندان واضح و همه جانبه ای از فضای پشت سر خودرو ندارد. به همین دلیل وجود قابلیت های جانبی و کمکی می توانست جبرانی برای این کاستی قلمداد شود.

با این حال باید به این نکته اشاره کرد که سایر امکانات و قابلیت های به کار رفته در خودروی برلیانس h220 میان هر دو مدل این خودرو مشترک است. برای آگاهی از این امکانات و قابلیت ها می توانید لیست آنها را به صورت فهرست وار از نظر بگذرانید.

 • وجود کیسه هوای ایمنی برای راننده و سرنشین صندلی جلو
 • مجهز به دو سیتسم کمکی EBD و ABS برای حفظ هر چه بیشتر پایداری خودرو
 • برخورداری از سیستم تهویه مطبوع
 • بهره مندی صندلی راننده و سرنشین جلو از قابلیت تنظیم در چهار جهت مختلف
 • وجود شیشه بالابرهای برقی در شیشه های جلو و عقب خودرو
 • وجود قفل مرکزی به همراه کنترل از راه دور
 • مجهز به سیستم صوتی مبتنی بر رادیو، ورودی یو اس بی و دو بلندگو (در نسخه اتوماتیک این خودرو شاهد وجود قابلیت پخش سی دی برای سیستم صوتی و دو بلندگوی اضافه برای آن هستیم)
 • امکان تنظیم الکترونیکی آینه های جانبی
 • برخورداری از قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ های جلو
 • وجود میله فرمان جمع شونده
 • برخورداری صندلی های عقب خودرو از سیستم تاشو
 • امکان باز شدن اتوماتیک درهای خودرو هنگام وقوع تصادف
 • بهره مندی از قابلیت قفل شدن اتوماتیک درهای خودرو هنگام رسیدن به سرعت 20 کیلومتر در ساعت
 • برخورداری از سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر
 • مجهز به قابلیت هشدار هنگام بسته نبودن کمربند ایمنی
 • وجود صندلی عقب با قابلیت پشتیبانی از قابلیت ایزوفیکس
 • مجهز به سیستم الکترومغناطیسی در صندوق عقب
 • وجود قفل شیشه و محافظ کودک
 • بهره مندی از کامپیوتر اطلاعات سفر

در این میان بد نیست به این نکته هم اشاره شود که خودروی برلیانس h220 نیز همانند بسیاری از خودروهای چینی حاضر در بازار خودروی ایران پیروز به دریافت 5 خبرنگاران از موسسه ایمنی چینی سی ان سی ای پی شده است. به این ترتیب می توان ادعا کرد که این خودرو لااقل نسبت به خودروهای ساخت داخل که معمولا توسط هیچ موسسه ایمنی شناخته شده ای مورد آزمایش قرار نمی گیرند، عملکرد بهتری را در زمینه حفظ ایمنی سرنشینان خود به نمایش می گذارد.

همچنین باید این نکته را هم گوشزد کرد که اگرچه وجود دو کیسه هوای ایمنی جزو آپشن های اصلی این خودرو در بازارهای خارجی به شمار می رود، اما برخی مدل های مونتاژ شده از این خودرو در ایران از وجود کیسه های هوای ایمنی بی بهره هستند.

مشخصات ظاهری خودروی برلیانس h220

در حالت کلی می توان گفت که خودروی برلیانس h220 از لحاظ سر و شکل ظاهری گیرایی چندانی ندارد. موضوعی که البته با توجه به قیمت این خودرو چندان عجیب یا دور از انتظار جلوه نمی کند.

در نمای جلوی این خودرو تناسب چندانی را میان اجزای مختلف آن شاهد نیستیم. به عنوان مثال فاصله موجود میان چراغ های جلو با بخش جلو پنجره چندان جالب از کار در نیامده است. در مجموع می توان ایراد اصلی نمای جلوی این خودرو را، به غیر از خطوط نه چندان جالب و بی سلیقه ای که محدوده کاپوت را مشخص کرده اند، در نوع طراحی بخش جلو پنجره مشاهده کرد. بخشی که می توانست به جای حالت هلالی و نه چندان جذاب فعلی از حالت کشیده تر و جدی تری برخوردار باشد و نقش یک پل اتصال را میان دو چراغ جلوی این خودرو ایفا کند.

نظیر همین نقص را می توان در نمای عقب این خودرو نیز مشاهده کرد. نقصی که این بار خود را در طراحی نامناسب چراغ های عقب این محصول نمایان ساخته است. گذشته از آن جزییات اندکی در نمای عقب برلیانس h220 لحاظ شده است که البته با توجه به قیمت این خودرو نمی توان ایراد چندانی به آن گرفت.

با این حال در نمای کنار خودروی برلیانس h220 اوضاع اندکی بهتر به نظر می رسد. هر چند که در این نما هم می توان مانند سایر نماهای این خودرو استفاده ناچیز طراحان از خطوط حجم دهنده را به صورت واضح مشاهده کرد. موضوعی که موجب شده است طراحی سر و شکل ظاهری خودروی برلیانس h220 بسیاره ساده و کم جزییات جلوه کند.

در نمای داخلی این خودرو نیز با توجه به بضاعت و حد و حدود این خودرو ایراد برجسته ای مشاهده نمی شود. شاید بتوان مهمترین ایراد موجود در فضای کابین را در جنس نه چندان مرغوب به کار رفته برای ساخت اجزای مختلف کابین مشاهده کرد. در واقع از صندلی های خودرو گرفته تا داشبورد آن، همه چیز در فضای داخلی برلیانس h220 از ارزان قیمت ترین و بی کیفیت ترین مواد موجود ساخته شده است. موضوعی که البته در بیشتر خودروهای ارزان قیمت چینی و ایرانی قابل مشاهده است.

قیمت خودروی برلیانس h220

خودروی برلیانس h220 هم اکنون چه در قالب نسخه اتوماتیک و چه در قالب نسخه دستی یکی از خودروهای زیر 50 میلیون تومانی حاضر در بازار ایران به شمار می رود. نسخه دنده ای این خودرو، با توجه به آلومینیومی بودن یا نبودن رینگ آن، در حال حاضر با متوسط قیمتی مابین 43.5 میلیون تومان تا 46 میلیون تومان معامله می شود.

این در حالی است که نسخه اتوماتیک این خودرو از قیمت بیشتری برخوردار بوده و با متوسط قیمتی در حدود 49.5 میلیون تومان خرید و فروش می شود. در واقع دو نسخه دستی و اتوماتیک خودروی برلیانس h220 شما را میان یک دو راهی شک برانگیز قرار می دهند. چرا که با خرید نسخه اتوماتیک این خودرو می توانید از امکانات اضافه ای نظیر سان روف و سنسور پارک عقب بهره مند شوید. با این حال رانندگی با نسخه دستی این خودرو، که از قیمت کمتری هم نسبت به نسخه اتوماتیک برخوردار است، رضایت بیشتری را با خود به همراه دارد. امری که در هنگام اعاقتصادی نظیر تعویض دنده به خوبی احساس می شود.

به هر حال علاقه مندان به این مدل از خودروی برلیانس می توانند با بررسی اولویت های اصلی خود، از میان دو نسخه دستی و اتوماتیک این خودرو یکی را انتخاب کنند. در انتها اگر مایل به مشاهده عینی تری از خودروی برلیانس h220 هستید، می توانید ویدیوی زیر را از نظر بگذرانید.

منبع: ستاره
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 130468

به "معرفی برلیانس h220" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی برلیانس h220"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید