مشهد ، حذف کرایه نقدی با شیب ملایم

به گزارش مجله سرگرمی، بهناز رحیمیان - خراسان رضوی - خبرنگار: شهرداری مشهد در راستای تحقق شعار مشهد، شهر هوشمند، ارائه خدمات حمل ونقل عمومی درون شهری به شهروندان از طریق پرداخت های غیرنقدی را توسعه می دهد.

مشهد ، حذف کرایه نقدی با شیب ملایم

این سازمان پس از استفاده از من کارت در اتوبوس و مترو و شارژ آن به صورت الکترونیکی، اکنون پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی از طریق گوشی همراه و تجهیز تاکسی ها به QR کد را در دستور کار خود قرار داده است تا از این طریق مسائل ناشی از پرداخت نقدی و پول خرد در تاکسی ها را که به معضلی برای زائران و مجاوران تبدیل شده است، حل نماید، اما در این بین مسائلی هم وجود دارد.

  • تاخیر در دریافت پیامک بانک

یکی از تاکسیرانان مشهد در خصوص نصب QR کد در خودرو خود می گوید: این شیوه پرداخت کرایه مسائل بسیاری را در حوزه پرداخت کرایه حل کرده است و دارای امکانات خوبی است. حسن بابایی می افزاید: البته مسائلی نیز هنوز وجود دارد که یکی از آنها تاخیر در دریافت پیامک بانک مبنی بر تایید واریز کرایه از سوی مسافر برای رانندگان است که گاهی تا 20 دقیقه نیز زمان می برد و اگر ما گوشی مسافر را کنترل کنیم، به نوعی بی احترامی به مسافر تلقی خواهد شد. همچنین مبلغ کرایه به ویژه در ایام تعطیلات دیر به حساب راننده واریز می شود.

ذبیح الله فدایی دیگر تاکسیران مشهدی معتقد است در این زمینه باید تبلیغات بیشتری صورت گیرد زیرا هنوز شهروندان با شیوه پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی آشنایی چندانی ندارند و به اصطلاح در بین مردم جا نیفتاده است. شاید کمتر از 10 درصد از مسافران از QR کد برای پرداخت کرایه استفاده می کنند. به گفته یک شهروند مشهدی، با توجه به این که مردم این روزها کمتر پول کاغذی به همراه دارند و مشکل پول خرد هم که معمولا همیشه در پرداخت کرایه تاکسی وجود داشته است، پرداخت الکترونیکی کرایه از طریق گوشی همراه شیوه مناسبی است.

سیما احمدی می افزاید: متاسفانه در گوشی های آیفون بسیاری نرم افزارها مانند کیف پول تاپ کار نمی کند و مدام برنامه از دسترس خارج می شود، بنابراین باید راهکارهایی از سوی مسئولان در این زمینه ارائه شود.

  • تجهیز 11 هزار تاکسی و خودرو خدمات دهنده

به گفته مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد (فاوا) به منظور حل برخی از مسائل پرداختی شهروندان در رقم های خرد، به ویژه کرایه تاکسی ها، این سازمان اقدام به راه اندازی سرویسی با عنوان کیف پول تاپ کرده است که مسافران می توانند با گوشی خود و با اسکن QR کد نصب شده در داخل تاکسی ها، کرایه را بر حسب ریال به راننده پرداخت کنند. محمدجواد رجاییان در این باره می افزاید: در این طرح که از دی سال 97 در تاکسی های مشهد عملیاتی شده است، فرایند انتقال پول از طریق کیف پول 2 طرف اجرا شده و عملا بده و بستان مالی مستقیمی صورت نمی گیرد.

وی با اشاره به این که اکنون 90 درصد از تاکسی ها و خودروهای خدمات دهنده عمومی مشهد به QR کدهای این کیف پول مجهز شده اند، می گوید: حدود 11 هزار تاکسی و خودرو خدمات دهنده عمومی مشهد به این QR کدها مجهز شده اند و قرار است در فازهای بعدی، مترو و اتوبوس های سطح شهر نیز به این سیستم مجهز شوند. همچنین علاوه بر فروشگاه های مختلف سطح شهر، در فروشگاه های بزرگ زنجیره ای مانند شهرما و هایپرمی نیز این کیف پول فعال است. به گفته این مقام مسئول، استفاده از این شیوه نو پرداخت، با شیب ملایمی افزایش خواهد یافت و بر اساس قرارداد، شرکت تاپ باید تا خاتمه سال، شرایط بارگذاری 5 کیف پول دیگر بر روی QR کدهای کیف پول تاپ را فراهم آورد.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد به یک قابلیت ویژه در این سرویس اشاره می کند و می گوید: یکی از قابلیت های خوب این نرم افزار، باز بودن QR آن است؛ به این معنی که نیاز نیست مسافر حتما کیف پول تاپ را در گوشی خود داشته باشد؛ بلکه می تواند با اسکن آن، کرایه خود را از طریق سیستم شتاب پرداخت کند که البته این پروسه کمی طولانی تر بوده و نیاز به وارد کردن اطلاعات بیشتری است. وی معتقد است اجرای هر طرح جدید و فراگیر شدن آن در بین شهروندان نیاز به زمان و فرهنگ سازی دارد. برگزاری جشنواره ها می تواند در استفاده از این نرم افزار در شهروندان مؤثر باشد که قبل از عید یک جشنواره در این رابطه برگزار گشت. همچنین در جشنواره ای که از اول مرداد شروع شده است، به کاربرانی که از این نرم افزار استفاده می کنند روزانه از سوی شرکت به قید قرعه یک میلیون تومان جایزه تعلق می گیرد.

رجاییان می افزاید: از ابتدای اجرای این طرح، به منظور آگاهی رسانی و فرهنگ سازی در شهروندان برای استفاده از QR کد در تاکسی ها، تبلیغاتی بر روی نمایشگرهای هوشمند و تابلوهای شهرداری در سطح شهر صورت گرفته است. همچنین در طول برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند، شرکت تاپ به عنوان اسپانسر نمایشگاه، نرم افزار کیف پول تاپ را برای تمام بازدیدکنندگان نصب و شارژ می کرد. وی معتقد است آمار 10 درصدی استفاده کنندگان از QR کد این نرم افزار در تاکسی ها با توجه به مدت زمان شروع اجرای طرح، رقم مطلوبی است.

مدیرعامل سازمان فاوا اظهار می کند: اگرچه اجرای طرح QR کد در تاکسی ها شروع شده است، اما سایر بسترهای پرداخت کرایه هنوز فعال است و شهروندان مجبور به استفاده از این شیوه پرداخت نیستند؛ زیرا معتقدیم این طرح با شیب ملایم باید اجرا شود و اجباری برای آن نیست و پیش بینی می شود تا خاتمه سال درصد بیشتری از مردم از این طرح به روز و جدید استفاده کنند.

وی می افزاید: راه اندازی یک کیف پول متمرکز در پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی در مشهد به نوعی یک اقدام ویژه در میان کلان شهرهای کشور محسوب می شود، زیرا مثلا در تهران، این هماهنگی وجود ندارد و گاه در یک تاکسی، شما با QR چند کیف پول مختلف روبه رو می شوید که مطلوب به نظر نمی رسد. رجاییان در خصوص مسائل اجرای این طرح نیز می گوید: مسائلی در حوزه نرم افزاری گوشی های برند اپل وجود دارد و متاسفانه نسخه ios کیف پول تاپ پس از اعمال تحریم ها در دسترس نیست.

  • طرح های تشویقی برای کاربران

به گفته مدیرعامل سابق سازمان تاکسیرانی مشهد، یکی از شرکت های زیرمجموعه بانک پارسیان با انعقاد تفاهم نامه ای با شهرداری مشهد فرایند پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی از طریق گوشی همراه را امکان پذیر کرده است. سیدمهدی علوی می افزاید: نرم افزار QR کد در حدود 7 هزار تاکسی رسمی با پلاک ت مشهد نصب شده است و این روند برای کلیه ناوگان تاکسیرانی اجرا خواهد شد. مسافران می توانند کرایه خود را از طریق نصب نرم افزار کیف پول و اسکن QR کدی که در پشت صندلی های خودرو نصب شده است، با گوشی همراه خود به حساب بانکی راننده انتقال دهند.

وی با اشاره به مزایای پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی از طریق QR کد می گوید: پرداخت کرایه از طریق کیوآرکد ضمن حل مشکل پول خرد، به دلیل نبود پول کاغذی در خودرو امنیت بیشتری برای راننده ایجاد می کند. همچنین پرداخت هایی که پیش از این از طریق دستگاه پوز در تاکسی ها انجام می شد مسائلی درحوزه هزینه خرید، نگهداری و کاغذ مصرفی به همراه داشت که پرداخت از طریق QR کد این مسائل را نیز حل کرده است. به گفته این مقام مسئول، نصب نرم افزار QR کد برای تاکسی ها در گلوگاه های اصلی شهر مانند پمپ های گاز انجام می گیرد و آموزش های لازم و بروشورهایی در این زمینه به رانندگان ارائه می شود.

مدیرعامل سابق سازمان تاکسیرانی مشهد اظهار می کند: در حوزه فرهنگ سازی در جامعه نیز جشن های مختلفی با حضور مردم و به ویژه رانندگان تاکسی برگزار می شود و ضمن آشنایی و ارائه آموزش های لازم در این زمینه، به منظور تشویق و ترغیب شهروندان به استفاده از این نرم افزار هدایایی نیز مانند لنت، لاستیک و گوشی موبایل برای افرادی که بیشترین تراکنش را در این نوع پرداخت الکترونیکی داشته اند، به قید قرعه تعلق می گیرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 35289

به "مشهد ، حذف کرایه نقدی با شیب ملایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهد ، حذف کرایه نقدی با شیب ملایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید