مزایای حذف فیزیک کارت های بانکی

به گزارش مجله سرگرمی، حذف فیزیک کارت های بانکی و پرداخت الکترونیکی بر بستر موبایل، امنیت پرداخت مشتریان را بالا می برد چرا که از کارت استفاده نمی گردد؛ بنابراین ریسک کپی کردن کارت ها نیز کاهش می یابد.

مزایای حذف فیزیک کارت های بانکی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، معاون بازاریابی و عملیات شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا با اشاره به تصمیم اخیر بانک مرکزی برای حذف فیزیک کارت ها و استفاده از بستر موبایلی گفت: این روش پرداخت، یکی از روش هایی است که می تواند به کاهش یا حذف کارت های فیزیکی منجر گردد ، کارت هایی که فراوری و نگهداری و صدور مجدد آنها هزینه هنگفتی بر شبکه بانکی کشور تحمیل می نماید. ضمن اینکه به دلیل پشتیبانی استاندارد EMV نیز این مهم با اهمیت ارزیابی شده و سطح استاندارد سرویس را در شبکه بانکی کشور ارتقا می دهد.

فرشید اردوانی در گفت و گو با ایبِنا توضیح داد: این روش پرداخت، امنیت پرداخت مشتری را بالا می برد چرا که از کارت استفاده نمی گردد؛ بنابراین ریسک کپی کردن کارت ها کاهش می یابد؛ اما از سوی دیگر مواردی هم به عنوان چالش و مانع این روش وجود دارد که باید به آنها توجه کرد؛ نخست اینکه شرکت های PSP حتما باید به شاپرک متصل شده باشند.

وی ادامه داد: مورد بعدی اینکه در این روش در واقع کارت فیزیکی را بر روی اپلیکیشنی در موبایل خود خواهیم داشت، در حال حاضر یک اپ توسط شرکت خدمات انفورماتیک تهیه شده و برنامه های دیگر که رجیستر شده باشد هنوز معرفی نشده است. نکته دیگر که باید به آن توجه داشت این است که موبایل ها باید هوشمند و قابلیت NFC داشته باشد؛ هرچند که براساس آمارها، درصد دارندگان گوشی هوشمند در کشور فراتر از 60 درصد جمعیت کشور اعلام شده ولی تعداد کم گوشی های مجهز به تکنولوژی NFC یک از عوامل محدود نماینده کاربرد آن است.

معاون بازاریابی و عملیات شرکت تجارت الکترونیکی تاکید نمود: شبکه پایانه های فروش نیز باید به طور عملیاتی NFC را ساپورت کند و در حین کار بگردد استفاده لازم را از آنها داشت. تا به امروز حداقل 5 بانک این روش را رونمایی نموده اند و با توجه به پیش بینی زیرساخت های فنی لازم توسط بانک مرکزی و بکارگیری سامانه های سهند و مانا این روش از امنیت لازم برخوردار است و در مجموع، این روش پرداختی با اقبال جهانی روبرو بوده و ما هم باید این راستا را طی کنیم و اگر چالش های آن را اصلاح کنیم به طور قطع جواب می دهد.

اردوانی گفت: باید در کنار این طرح، دیگر روش ها را نیز مانند امکان استفاده از ظرفیت پرداخت یارها را فراهم کنیم و آنها این قابلیت را داشته باشند که بتوانند با استفاده از بارکد دو بعدی که یا روی اپلیکیشن موبایلی جنریت می گردد یا بر روی پایانه فروش بارکد ظاهر می گردد نیز کار نمایند. اینها روش های کم هزینه ای است که به نظر می رسد می توان در محدوده روش های پرداخت CNP استفاده کرد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 134849

به "مزایای حذف فیزیک کارت های بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای حذف فیزیک کارت های بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید