مخاطبان تئاتر ایرانی مانند مخاطبان آمریکایی محافظه کار نیستند

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، توماس اوستر مایر کارگردان شناخته شده تئاتر آلمان که با اجرای نمایش هملت در سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور پیدا نموده بود، روز آدینه 9 بهمن ماه در نشستی رسانه ای در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر، درباره تجربه حضور خود در ایران گفت: حضورهای بین المللی گروه تئاتر شابونه از کشور کانادا آغاز شد. طی سال های گذشته تمایل برای اجرا در ایران وجود داشت تا اینکه سال جاری حضور و اجرا در ایران محقق شد.

مخاطبان تئاتر ایرانی مانند مخاطبان آمریکایی محافظه کار نیستند

وی ادامه داد: زیاد با فرهنگ ایران آشنا نیستم و این فرصت مغتنمی است که بتوانم با فرهنگ ایران آشنا شوم. البته به دلیل اینکه مادر ویدیو دیزاینر نمایش هملت ایرانی است، اجرای اولین شب نمایش تا حدی تحت تأثیر فرهنگ ایرانی بود.

کارگردان نمایش هملت درباره شکل گیری اجرای این اثر نمایشی در مواجهه با مخاطب، شرح داد: قطعا مواجهه با مخاطب در هر محلی در نحوه اجرای هملت تأثیرگذار است. من به دنبال چیزی هستم که به عنوان تئاتر جهانی مطرح است که این تئاتر در تعامل با مخاطب شکل می گیرد. تئاتر بر خلاف سینما و تلویزیون دارای دو وجه است و می تواند مخاطب را درگیر کند.

اوسترمایر اضافه کرد: اولین اجرای نمایش هملت در جشنواره تئاتر فجر طولانی شد و این طولانی شدن به دلیل ارتباطی بود که با مخاطب برقرار شد.

این کارگردان مطرح تئاتر آلمان درباره تغییراتی که در نمایش هملت برای اجرا در ایران انجام شد، گفت: میزان تغییراتی که برای اجرای این نمایش در ایران ایجاد شد بسیار زیاد بود. این تغییرات بخصوص برای بازیگر نقش اوفلیا و گرترود باعث شد تا تجربه حسی سختی را پشت سر بگذارد. در واقع او به خاطر من و به خاطر علاقه ای که به شما مخاطبان ایرانی داشت، روی صحنه رفت.

وی یادآور شد: ما نمایش هملت را در منطقه اشغالی رام الله هم اجرا کردیم ولی این تغییراتی که در ایران ایجاد شد در آن اجرا وجود نداشت. در واقع اعمال این تغییرات به خاطر مسائل فرهنگی نیست بلکه سیاسی است.

اوسترمایر در مورد اینکه آیا پیش از حضور در ایران شناخت لازم و کافی را در مورد شرایط اجرا در ایران و قوانین اجرای آثار نمایشی نداشته است؟ تأکید کرد: خیلی دقیق می دانستم و خودم را آماده نموده بودم. برای من کنترل کردن بازیگر که با تغییرات ایجاد شده در شرایطی جدیدی قرار گرفته بود، تازگی داشت.

کارگردان نمایش هملت در مورد حد بداهه پردازی و مواجهه با مخاطب در هر شب اجرا و مطول شدن اجرای نمایش به دلیل این بداهه پردازی، گفت: این یک رویا است که مواجهه با مخاطب باعث گردد نمایش طولانی تر گردد. لحظات بداهه زیاد داوم نمی آورند و این شرایط بداهه سازگار با شرایط بازیگر نقش هملت هستند. در این ورژن از نمایش هملت بر این جمله که جنون هملت دشمن اوست تأکید شده است. رفتاری که هملت با بداهه پردازی انجام می دهد برای این است که رفتار او ناشی از جنون است.

این کارگردان مطرح تئاتر اروپا با اشاره به اینکه نمایش هملت در شهر نیویورک آمریکا اجرا نشد، اظهار کرد: من 4 نمایش را در شهر نیویورک اجرا کردم ولی برای اجرای هملت به من گفته شد که نمی توانیم این نمایش را در آنجا اجرا کنیم زیرا مخاطبان آمریکایی محافظه کار هستند اما اجرای هملت در ایران نشان داد که مخاطبان تئاتر ایران محافظه کار نیستند.

اوسترمایر با بیان اینکه تئاتر یک هنر بومی است، اجراهای خود را نشأت گرفته از فرهنگ چندملیتی موجود در شهر برلین دانست که سعی می نمایند این فرهنگ چندملیتی را منعکس نمایند.

راین بودز مدیر برنامه های فرهنگی سفارت آلمان نیز در این نشست رسانه ای با اشاره به دعوت دیرهنگام اجرا شده برای اجرای نمایش هملت در ایران، گفت: برنامه ریزی ها برای حضور این کار که دارای ابعاد گسترده ای است انجام شد تا اوسترمایر و گروه نمایش هملت در این فرصت کوتاه آشنایی خوبی با فرهنگ ایران داشته باشند.

وی درباره تعامل بیشتر برای اجرای آثار نمایشی آلمان در ایران، یادآور شد: اولین مسأله بودجه است. اگر بخواهیم تعداد نمایش های بیشتری در ایران اجرا شوند باید مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد و همچنین گروه های نمایشی در تعامل بیشتری با ما باشند. امکانات بودجه ای سفارت آلمان محدود است.

بودز تأکید کرد: علاقه مندی زیادی در آلمان وجود دارد تا گروه های تئاتری برای اجرا به ایران بیایند. در حال حاضر که نام ایران در رسانه های بین المللی مطرح است، این تمایل خیلی بیشتر وجود دارد.

مدیر برنامه های فرهنگی سفارت آلمان اظهار کرد: هدف ما این است که اجرای تئاتر گروه های آلمانی تنها معطوف به شهر تهران نباشد و ما این آثار را در شهرهای مشهد، اصفهان و شیراز هم به صحنه ببریم که این امر نیازمند تعامل مرکز هنرهای نمایشی با سفارت آلمان است.

در این نشست رسانه ای سعید اسدی دبیر سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، مهرداد رایانی مخصوص دبیر بخش بین الملل این دوره از جشنواره و پریسا مقتدی رئیس مجموعه تئاتر شهر نیز حضور داشتند. ضمن اینکه گروه تئاتر تی توک به سرپرستی ابراهیم پشت کوهی نیز در این نشست خبری حاضر بودند.

نمایش هملت به کارگردانی توماس اوستر مایر روزهای نهم و دهم بهمن ماه نیز دومین و سومین اجرای خود در سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر را پشت سر می گذارد.

mahsanblog.ir: وبلاگ مهسان، این وبلاگ برای سیستم مدیریت محتوای مهسان میباشد

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 50757

به "مخاطبان تئاتر ایرانی مانند مخاطبان آمریکایی محافظه کار نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخاطبان تئاتر ایرانی مانند مخاطبان آمریکایی محافظه کار نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید