مجازات جایگزین حبس چیست و چگونه اعمال می گردد؟

به گزارش مجله سرگرمی، یک وکیل دادگستری درباره مجازات های جایگزین حبس و چگونگی اعمال آنها توضیحاتی داد.

مجازات جایگزین حبس چیست و چگونه اعمال می گردد؟

به گزارش خبرنگار ، بر اساس قانون مجازات اسلامی برای بعضی از مجازات ها می توان جایگزین پیدا کرد و این مجازات جایگزین حبس بر اساس قاعده و قوانین مخصوصی اجرایی می گردد.

مهدی عزیز زاده وکیل پایه یک دادگستری در گفت وگو با خبرنگار ، درباره مجازات جایگزین حبس اظهار کرد: در ماده 64 قانون مجازات اسلامی مجازات جایگزین حبس نوشته شده اند.

او ادامه داد: این مجازات به انواع مختلفی تقسیم می شوند؛ برای مثال انجام کار های عام المنفعه، پرداخت جزای نقدی، سپری کردن دوره مراقبت، انجام خدمات عمومی رایگان و محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله مجازات های جایگزین حبس هستند.

: آیا می توان ورثه خود را از ارث محروم کرد؟

این وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به چگونگی اجرایی شدن مجازات های جایگزین حبس گفت: ممکن است قاضی حکم دهد که فرد مجرم به انجام خدمات عمومی رایگان بپردازد برای مثال قاضی دستور دهد که مجرم به مناطق سیل زده برود و به آن ها یاری کند.

مجازات جایگزین حبس چه زمانی اعمال می شوند؟

عزیز زاده اضافه کرد: در قانون جرمی تحت عنوان اقدام علیه بهداشت عمومی وجود دارد در این مورد قاضی می تواند حکم دهد که بخشی از یک خیابان را به مدت چند ماه تمیز کند یا در صورت معتاد بودن مجرم قاضی مقرر می نماید که او دوره مراقبتی را بگذراند و اعتیاد خود را ترک کند.

او درباره مواقعی که مجازات های جایگزین حبس اعمال می شوند بیان نمود: اگر مجازات کمتر از 3 ماه حبس باشد قاضی ملزم است مجازات های جایگزین حبس را اعمال کند.

این وکیل پایه یک دادگستری توضیح داد: البته در مواقعی اگر جرم بیش از 3 ماه تا 6 ماه باشد و در صورت عدم وجود سابقه کیفری قاضی باید مجازات های جایگزین حبس را اعمال کند.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

banoirane.ir: بانوی ایران | مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 43813

به "مجازات جایگزین حبس چیست و چگونه اعمال می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازات جایگزین حبس چیست و چگونه اعمال می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید