قربانت ایرج؛ اثری درباره شهید ایرج بیات موحد

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در زنجان، فرزاد بیات موحد متولد 1340 در زنجان تا به امروز 12 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس و نیز در موضوعات عمومی و همچنین رمان کوتاه نوشته است.

قربانت ایرج؛ اثری درباره شهید ایرج بیات موحد

آخرین کتاب چاپ شده بیات موحد، قربانت ایرج زندگی نامه شهید ایرج بیات موحد است که توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان زنجان در 136 صفحه منتشر و روانه بازار نشر شده است.

این کتاب از دو بخش تشکیل شده است، بخش اول از زبان شهید است و تا زمان شهادت وی را شامل می شود که در آن نامه های او، استخوان بندی مطالب را تشکیل می دهد و خاطرات دیگران بر زبان او جاری شده است.

بخش دوم نیز به روایت همسر شهید شکل گرفته و از شهادت وی تا زمان حاضر را دربرمی گیرد که در این بخش نیز، خاطرات عزیزانِ شهید در جای مناسب و از زبان همسر وی نقل شده است.

نویسنده در مقدمه این کتاب نوشته است:

روی سخنم با ایرج است؛ پسر فریدون بیات موحد. نام مادرش شمسی سپهری است، فرزند دوم و پسر اول خانواده. خواهرش آذر از او عظیمتر است و رضا و مهدی و شهرزاد و علی از او کوچک ترند، خانه ای داشتند در زنجان، جاده همایون، بالاتر از دروازه ارک، با حیاطی عظیم و دو باغچه سبز که دورش را گل های رُز رنگارنگ کاشته بودند و ایوانی که در قسمت شاقتصادی خانه را پُر نموده بود. ایرج از آن دسته آدم هاست که مزاری روی زمین ندارند و سینه های مردم عارف و عامی را مزار خویش ساخته اند، از آنهایی است که نامشان با زر بر رواق زبرجد نوشته شده و مصداق جز نکویی اهل کرم نخواهند ماند است؛ زیراکه دوست و آشنا از ایشان به نیکی یاد می نمایند، حال، برادر و همسر و دوستانش بر آن شده اند که این اهل علم، کرم و مهربانی را به آنها که طالب عالم واقعی و عارف کامل هستند، بشناسانند و من واسطه این شناخت شده ام.

فرزاد بیات موحد نویسنده کتاب قربانت ایرج درباره فعالیت خود در عرصه نویسندگی و چاپ آخرین کتابش به خبرنگار ایبنا گفت: نخستین یادداشت های من به زمانی برمی شود که در جهاد فعال بودم، در این ایام زمانی که به روستاها سفر می کردم، مطالبی درباره آنها می نوشتم، اما بعدها مطالعات جنبی باعث شد که آغاز به نوشتن کتاب های علمی کنم و نخستین کتاب علمی ام در سال 86 در مرکز تحقیقات چاپ شد و در ادامه دو کتاب دیگر هم مربوط به پژوهش و تحقیقات به چاپ رسید.

بیات موحد ادامه داد: در همان زمان در سال 87 آغاز به نوشتن قصه یک ذره خاک کردم و مراحل تشکیل یک ذره خاک را به شیوه داستانی روایت کردم که از این نقطه نوشتن به شکل داستانی را آغاز کردم و این کتاب چاپ شد.

وی با اشاره به اینکه کتاب های تاریخ شفاهی چاپ شده در ارتباط با دفاع مقدس برای این است که سندی برای آیندگان باشد، افزود: ما در این کتاب ها دنبال سند برای آیندگان می گردیم و کتابی می نویسیم که به گونه ای سند است و راوی بر اساس شواهد و مدارک، کتابی را نوشته است که به عنوان سند بماند.

این نویسنده زنجانی درباره آخرین کتاب چاپ شده خود یعنی قربانت ایرج نیز گفت: نگارش این کتاب یک سال به طول انجامید؛ کتابی درباره یک دانشمند رزمنده. در این کتاب سرگذشت ایرج از زمان تحصیل در خارج از کشور تا زمانی که به ایران برمی شود و در شرکت مخابرات مشغول می شود و سپس حضور وی در جبهه به تفصیل بیان شده است.

بیات موحد با اشاره به اینکه کتاب قربانت ایرج بهمن ماه سال قبل به چاپ رسیده است، گفت: البته به علت شرایط کرونایی هنوز کتاب رونمایی نشده، اما روانه بازار شده است.

وی یکی از دغدغه های شخصی خود را نوشتن کتاب درباره تاریخ دفاع مقدس بیان نمود و اضافه نمود: به همین دلیل بیشتر کتاب های بنده در ارتباط با دفاع مقدس است و شامل خاطراتی است که رزمندگان در آن ایام داشتند.

این نویسنده زنجانی در ادامه در ارتباط با مسائل کار نویسندگی و درآمد حاصل از آن نیز گفت: درست است که آثار خوبی از سوی نویسندگان روانه بازار نشر می شود، اما نمی توان به عنوان شغل به آن نگاه کرد.

وی با اشاره به اینکه اغلب کتاب ها با حمایت ارگان خاصی چاپ می شود و همین امر کمکی است که نویسنده هزینه بیشتری متقبل نشود، اضافه نمود: البته هزینه چاپ کتاب قربانت ایرج از سوی خانواده وی پرداخت شده است.

بیات موحد با بیان اینکه امروزه نویسندگان زنجانی آثار بسیار خوبی چه در عرصه دفاع مقدس و چه سایر حوزه ها به چاپ می رسانند، بیان نمود: درست است که نویسندگی سود اقتصادی آنچنانی ندارد، ولی علاقه به کار موجب شده است که شاهد کارهای بسیار خوبی در این حوزه باشیم، که گواه این موضوع هم رتبه های خوبی است که نویسندگان در رقابت های مختلف کسب می نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 143303

به "قربانت ایرج؛ اثری درباره شهید ایرج بیات موحد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قربانت ایرج؛ اثری درباره شهید ایرج بیات موحد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید