قرابت فرهنگی بین کشورهای عضو اکو یک ثروت است

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران:سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در هفتمین نشست رایزنان فرهنگی کشورهای عضو اکو در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: امیدوارم تفاهم نامه شکل گرفته با موسسه اکو بتواند وارد مراحل عملیاتی و اجرایی شده و فعالیت های مشترکی در راستای تقویت ارتباطات بین کشورهای عضو اکو انجام گردد.

قرابت فرهنگی بین کشورهای عضو اکو یک ثروت است

او روابط صرف سیاسی و مالی را بسیار ناپایدار دانست و گفت: این روابط با یک کدورت سریع صدمه می بینند، اما روابط فرهنگی با پایه های مستحکم، هر چند اگر دچارکجی ها شوند اما هرگز از بین نمی روند و می توانند خود را سلامت به مقصد برساند.

وی با تاکید بر ظرفیت فراوان برای همکاری بین کشورهای عضو اکو، از آمادگی کامل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای انجام این همکاری ها اطلاع داد و گفت: پژوهش ها در رشته های مختلف مرتبط با موضوع میراث فرهنگی در سایه همکاری کشورهای عضو اکو می تواند منجر به هم افزایی گردد چون ممکن است یک کشور در حوزه ای ضعیف و دیگران قوی باشند و همکاری های پژوهشی در این موارد بسیار مثمرثمر خواهد بود و باعث می گردد بتوانیم با قدرت در حوزه فرهنگی خود گام برداریم.

تاسیس بنیاد هنرمندانِ اکو

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدمهدی مظاهری، رئیس موسسه فرهنگی اکو با ابراز تمایل در زمینه گسترش همکاری های مشترک با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت:امیدوارم بتوانیم در حوزه مجلات اکو مانند اکوتایمز که برد بین المللی و منطقه ای دارد یا در حوزه انتشارات پژوهشگاه کارهای موردی خوبی انجام دهیم.

او با تاکید بر وجود ظرفیت مناسب همکاری در حوزه پژوهش محور هم در اکو و هم در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: هم افزایی این ها برای کشورهای عضو و از جمله ایران سودمند است.

وی در ادامه به همکاری های مشترک در زمینه نمایشگاه و آثار موجود در میراث فرهنگی اشاره نمود که می تواند در نگارخانه موسسه فرهنگی اکو به نمایش گذاشته گردد.

او درباره حفظ و تقویت زبان های رایج منطقه نیز اظهار کرد: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می تواند در حوزه زبان و به ویژه زبان های رایج و مرسوم منطقه اکو، همکاری های پژوهشی با این موسسه داشته باشد.

مظاهری موسیقی و ادبیات را دو حوزه دیگری دانست که اکو و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می توانند همکاری های مشترکی داشته باشند و از تاسیس بنیاد هنرمندان اکو در آینده نزدیک اطلاع داد و ابراز امیدواری کرد: با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دوسالانه های هنری در سطح منطقه و بین الملل پیگیری گردد.

او با بیان این که دانشگاه علامه طباطبایی 40 بورس در مطالعات آسیای میانه و قفقاز دارد که به کشورهای عضو اعلام شده است و دانشگاه تهران نیز پنج بورس دکتری در بیوفیزیک و بیوشیمی خواهد داشت، گفت: اگر پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بتواند در حوزه های پژوهش محور هماهنگی و همکاری لازم را داشته باشد به طور حتم کشورهای عضو استقبال خواهند کرد.

او در انتها از صلح، خانواده و کودک به عنوان دیپلماسی عمومی و فرهنگی نام برد و دیپلماسی فرهنگی را نقطه مشترک پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه فرهنگی اکو دانست و گفت: اگر در ایران مخاطب 80 میلیونی داریم در کشورهای عضو اکو به عنوان دومین اتحادیه دنیای از حیث جمعیت و جغرافیا، حدود 400 میلیون مخاطب دانست.

تفاهمنامه همکاری پژوهشگاه با بیش از 30 دانشگاه و موسسه معتبر بین المللی

منیر خلقی، مدیر امور بین الملل و حقوقی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از تفاهمنامه همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی پژوهشگاه با بیش از 30 دانشگاه و موسسه پژوهشی معتبر در سطح بین المللی از کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، دانمارک، اطریش، چین، ارمنستان، سوره، ژاپن و بلغارستان اطلاع داد.

او اضافه نمود: پژوهشگاه در چهارچوب این تفاهمنامه ها، پروژه های مختلفی را در زمینه های باستان شناسی، حفاظت و مرمت اشیای تاریخی، مطالعاتِ تاریخ معماری، مردم شناسی، زبان شناسی، کتیبه و متون تاریخی و انتشارات مشترک در این حوزه ها در دست اجرا دارد.

وی در ادامه اظهارکرد: زمینه همکاری با موسسه اکو به عنوان یکی از موسسات تخصصی سازمان اکو با امضا تفاهم نامه همکاری در سال 1393 فراهم شده و در این مدت همکاری هایی در قالب برگزاری نمایشگاه ها، انتشارات و کارگاه های آموزشی صورت گرفته است.

نوروز، حلقه ارتباطی میراث ناملموس بسیاری از کشورهای اکو

بهروز عمرانی، معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سخنانی به تاریخچه شکل گیری اکو در سال 1985 با هدف توسعه همکاری های مالی، فرهنگی و فنی اشاره نمود و نوروز و آیین های مرتبط با آن را حلقه ارتباطی میراث ناملموس بسیاری از کشورهای اکو دانست.

او سپس پیشنهاداتی را مانند اجرای همایش آسیایی حفاظت و مرمت اشیای تاریخی فرهنگی و تزیینات معماری، همایش منطقه ای تخصصی حفاظت از بافت های تاریخی-فرهنگی، مرکز پژوهشی فلزکاری کهن در آسیا، مرکز منطقه ای آسیایی مدیریت یکپارچه مقابله با آفات، برگزاری همایش بین المللی نوروز در سال 97 و پروژه تحقیقاتی دانشنامه دنیای نوروز را با هدف همکاری اکو و پژوهشگاه میراث فرهنگی بیان کرد.

از دیگر پیشنهادات او می توان به آنالیز تطبیقی در حوزه مطالعات مردم شناسی با تمرکز بر عناصر مهمی چون فرهنگ غذا، آیین های مشترک، رمضان، نوروز و موزه مردم شناسی، در حوزه ابنیه و بافت مطالعات مقایسه ای معماری سلجوقی در ایران و ترکیه، پژوهش های مقایسه ای روی معماری صدر اسلام بین ایران و ازبکستان، پژوهش های مقایسه ای روی معماری دستکند در ترکیه و افغانستان و مطالعات روی معماری دوره تیموری در افغانستان و ارتباط آن با ایران اشاره نمود.

پیشنهاد بازسازی مقبره ابوریحان بیرونی در افغانستان

علی رضا حسن زاده، رئیس پژوهشکده مردم شناسی، ابوریحان بیرونی را آغازگر مطالعات مردم شناسی در دنیا اسلام دانست و خواهان بازسازی مقبره ابوریحان بیرونی در کشور افغانستان به صورت طرح مشترکی بین ایران و افغانستان شد.

داریوش ذوالفقاری رییس پژوهشکده زبان شناسی ، کتیبه ها و متون نیز با اشاره به این که بخارا در سال 2020 به عنوان پایتخت فرهنگی دنیا اسلام معرفی شده است،خواهان همکاری ازبکستان در زمینه تهیه و انتشار کتاب کتیبه های ایرانی اسلامی در آسیای مرکزی شد.

روح الله شیرازی، رییس پژوهشکده باستان شناسی، یکی از مهمترین و قوی ترین بخش ها برای انجام همکاری های مشترک بین کشورهای عضو اکو را در زمینه باستان شناسی دانست و گفت: میراث باستان شناختی نه تنها به دوره های متاخر اشاره دارد بلکه بحث های دوران پیش از تاریخ هم بسیار حائز اهمیت است.

او با اشاره به اهمیت بازسازی جهتهای مهاجرتی در دوره و زمان های مختلف، از مطالعات هنر صخره ای به عنوان یک جهت پژوهشی جدید نام برد و گفت: در کشورهایی مانند قزاقستان، ازبکستان، افغانستان و ایران،بقایا و مواد فرهنگی هنری صخره ای بسیار زیادی در قالب سنگ نگاری و رنگ نگاره وجود دارد که شکل گیری یک گروه فعال پژوهشی در این زمینه به طور حتم به شناخت بیشتر این حوزه جغرافیایی وسیع و مهم یاری شایانی می نماید

سید احمد محیط طباطبایی، رییس ایکوم ایران نیز از اختصاص بخش هایی از موزه خراسان بزرگ در مشهد به جمهوری ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و افغانستان و پاکستان برای نمایش آثار فرهنگی اطلاع داد.

سهند بلاگ: سهند بلاگ: با سهند بلاگ از وبسایت و وبلاگ رایگان بهره ببرید

منبع: چمدان
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 51294

به "قرابت فرهنگی بین کشورهای عضو اکو یک ثروت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرابت فرهنگی بین کشورهای عضو اکو یک ثروت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید