فضانوردان هم با تاید لباس هایشان را خواهند شست

به گزارش مجله سرگرمی، ناسا اخیرا با شرکت تاید(tide) همکاری نموده است تا دو محصول شوینده را برای انجام آزمایشاتی به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد و دریابد چگونه فضانوردان می توانند لباس های کثیف خود را در فضا بشویند.

فضانوردان هم با تاید لباس هایشان را خواهند شست

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، تاید(Tide) یک نام تجاری برای پودر رختشویی است که در حال حاضر به شرکت پروکتر اند گمبل تعلق دارد. تاید به فضانوردان یاری خواهد نمود تا لباس های کثیف خود را هنگام حضور در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) با شوینده لباسشویی مورد تأیید فضا تمیز نمایند.

این شرکت یک توافقنامه فضایی را با ناسا امضا کرد تا به ناسا اجازه دهد اواخر امسال و سال آینده میلادی یک جفت مواد شوینده و از بین برنده لک تاید را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال نمایند. این محموله شامل شوینده کاملا تجزیه پذیر یعنی دستمال مرطوب Tide To Go Wipes و قلم لکه بر Tide To Go خواهد بود.

شرکت مادر پروکتر اند گمبل تاید اکنون در حال توسعه یک ترکیب خشک کن-ماشین رخت شویی(washer-dryer combo) است که با داشتن حداقل مقدار آب و مواد شوینده می تواند روی ماه یا حتی مریخ کار کند. تاید و ناسا امیدوارند که بتوانند یکی از مسائل فضانوردان که دورانداختن تعداد زیادی لباس به صورت سالانه است را حل نمایند. آنها لباس ها را در سطل زباله می اندازند و در جو رها می نمایند تا بسوزد. از آنجا که راهی برای شستشوی لباس وجود ندارد حدود 150 پوند لباس برای هر خدمه به ایستگاه فضایی بین المللی می رود و این مقدار می تواند برای افرادی که طی سال های آینده به مریخ سفر خواهند کرد، سه برابر گردد.

شوینده های فضایی که این شرکت به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند فرستاد بسیار کاربردی بوده و به طور خاص برای برطرف بوی بد، تمیزی و پاکسازی لکه ها برای موارد قابل شستشو که در مأموریت های فضایی عمیق استفاده می شوند، طراحی شده است. لازم به ذکر است استفاده از آنها در یک سیستم آب حلقه بسته مناسب است.

همچنین با ارسال این مواد به ایستگاه فضایی بین المللی، فضانوردان آزمایشی به نام Mission PGTide را انجام خواهند داد که طی آن اعضای خدمه برای مشاهده پایداری مواد تمیزنماینده در شرایط ریز گرانش و هنگام قرار دریافت در معرض سطح تابش در فضا آزمایشاتی را انجام خواهند داد.

تاید امیدوار است که شوینده های آن بتوانند این مشکل را در فضا حل نماید چرا که فضانوردان ایستگاه فضایی هر روز برای مقابله با اثرات بی وزنی عضله و استخوان، دو ساعت ورزش می نمایند و به سرعت لباس های ورزشی خود را به دلیل بوی بد تعویض می نمایند. این در حالی است که ناسا و دیگر شرکای ایستگاه فضایی به دنبال فراوری لباس های خاص ضد میکروبی برای حل این موضوع هستند.

در آزمایش اولیه شرکت پروکتر اند گمبل مواد شوینده سفارشی برای فضا را در ماه دسامبر ارسال خواهد نمود تا دانشمندان بتوانند واکنش آنزیم ها و سایر مواد در برابر بی وزنی شش ماهه را مشاهده نمایند. سپس در ماه مه سال آینده، قلم های لکه بر و دستمال های مرطوب برای آزمایش توسط فضانوردان به فضا ارسال خواهند شد.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: عصر ایران
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 148445

به "فضانوردان هم با تاید لباس هایشان را خواهند شست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان هم با تاید لباس هایشان را خواهند شست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید