علی دارابی آخرین نکات پیرامون پرونده ثبت جهانی هگمتانه را آنالیز کرد

به گزارش مجله سرگرمی، ایلنا/ براساس خبرهای بدست رسیده، علی دارابی آخرین نکات پیرامون پرونده ثبت جهانی هگمتانه را آنالیز کرد.

علی دارابی آخرین نکات پیرامون پرونده ثبت جهانی هگمتانه را آنالیز کرد

با توجه به نزدیکی زمان حضور ارزیاب ایکوموس (شورای بین المللی ابنیه و محوطه ها) در ایران و ارزیابی میدانی پرونده پیشنهادی ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان، علی دارابی (قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور) با سید مسعود حسینی (شهردار همدان) ملاقات و آخرین اقدامات لازم را برای برطرف موانع ثبت جهانی پرونده مذکور آنالیز کردند.

دارابی در این ملاقات بر اهمیت و ارزشهای برجسته جهانی پرونده هگمتانه و مرکز تاریخی همدان تأکید و توضیح داد: محدوده ویژه ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان شامل محوطه باستانی هگمتانه، میدان امام، آرامگاه بوعلی، مسجد جامع و بعضی اماکن مذهبی منسوب به دیگر ادیان ابراهیمی، ظرفیت ویژه ای برای قرارگیری این شهر در لیست میراث جهانی است.

وی توضیح داد: همدان شاهدی برجسته از تعامل و دوستی پیروان ادیان ابراهیمی در تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی است که این مهم در پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان مورد توجه قرار گرفته است.

قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور تأکید کرد که وزارتخانه متبوعش اهتمام لازم را برای پیشبرد برنامه های ثبت جهانی پرونده هگمتانه در دستور کار دارد و متناسب با سیاستهای کلان و منظره ثبت جهانی آثار در کشور این اهداف را پیش می برد.

در بخش دیگری از این ملاقات، شهردار همدان ضمن اعلام آمادگی کامل همه نهادهای اجرایی بویژه شهردای کلانشهر همدان برای برطرف موانع، گزارشی از اقدامات یک سال گذشته را ارائه کرد.

حسینی با اعلام خبر تأسیس شهرداری بافت تاریخی در مرکز تاریخی همدان و مجموعه اقدامات انجام گرفته در راستای آماده سازی محدوده پیشنهادی ثبت جهانی گفت: همدان آماده میزبانی شایسته از ارزیاب اعزامی ایکوموس جهانی است که در تابستان جاری به کشورمان سفر می نماید.

در این ملاقات، مصطفی پورعلی مدیر کل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و معصوم علیزاده مدیر کل میراث فرهنگی همدان هم حضور داشتند.

منبع: همگردی
انتشار: 26 تیر 1402 بروزرسانی: 26 تیر 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164541

به "علی دارابی آخرین نکات پیرامون پرونده ثبت جهانی هگمتانه را آنالیز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی دارابی آخرین نکات پیرامون پرونده ثبت جهانی هگمتانه را آنالیز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید