شناسایی راه حل جدید برای رمزگشایی اطلاعات سیاه چاله های فضایی

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران- محققان دانشگاه مریلند با انجام آزمایشات جدید دریافتند که با استفاده از مکانیک کوانتومی ممکن است بتوان اطلاعاتی درباره درون سیاه چاله های فضایی به دست آورد.

شناسایی راه حل جدید برای رمزگشایی اطلاعات سیاه چاله های فضایی

به گزارش شامگاه یکشنبه گروه اخبار علمی خبرنگاران از ساینس، سیاه چاله های فضایی، غول های گرانشی هستند که از فروپاشی ستاره های مرده پس از وقوع اَبَر نواختر به وجود می آیند و گاز، غبار و ماده را به درون خود و به سوی یک نقطه میکروسکوپی جذب می نمایند. موادی که توسط این سیاه چاله ها جذب می شوند، پس از ورود به ناحیه ای در اطراف سیاه چاله که با عنوان افق رویداد شناخته می گردد، به طور کلی ناپدید می گردد.

بر اساس علم فیزیک مدرن، پس از این که ماده به درون سیاه چاله کشیده می گردد، تمام اطلاعات مربوط به آن از بین می رود.

اما بر اساس فیزیک کوانتومی، از بین رفتن اطلاعات، امکانپذیر نیست ولی ممکن است اطلاعات در میان ذرات زیراتمی جداسازی نشده متصل، مخفی شده یا به دام افتاده باشد.

طبق قوانین مکانیک کوانتومی، جفت هایی از ذرات به طور خودبه خودی در حاشیه افق رویداد سیاه چاله به وجود می آیند، سپس یکی از این ذرات به درون سیاه چاله کشیده می گردد و ذره دیگر به بیرون آن حرکت می نماید و در این فرآیند مقدار اندکی از انرژی سیاه چاله را می رباید. در مقیاس های زمانی بسیار بزرگ، انرژی خارج شده از سیاه چاله توسط این ذرات به اندازه ای است که موجب تبخیر سیاه چاله می گردد و این پدیده با عنوان تابش هاوکینگ شناخته می گردد.

محققان نشان دادند که می توان زمان و سرعت به دام افتادن اطلاعات درون یک مدل ساده شده سیاه چاله اتمی را اندازه گیری کرد و به این ترتیب امکان دستیابی به اطلاعاتی را که در حالت عادی غیرقابل دسترسی هستند، فراهم کرد. به گفته محققان با انجام محاسبات بسیار پیچیده کوانتومی روی ذرات خارج شده از افق رویداد می توان اطلاعات مربوط به ذراتی را که به درون سیاه چاله کشیده می شوند، به دست آورد.

به زبان ساده می توان گفت، هنگامی که ستاره به مرحله آخر زندگی خود می رسد و دیگر واکنش هم جوشی هسته ای نمی تواند ادامه داشته باشد، در این صورت پوسته ستاره آغاز به بزرگ شدن می نماید و به اصطلاح به غول سرخ تبدیل می گردد.

چون دما در پوسته بسیار کم است و پوسته سرخ رنگ می گردد، عنوان غول سرخ به آن اطلاق شده است. خاتمه پوسته منفجر می گردد و تنها یک هسته باقی می ماند. این هسته با توجه به جرم آن به کوتوله سفید، کوتوله قهوه ای و ستاره نوترونی و در نهایت سیاه چاله تبدیل می گردد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

علمی **9259** 1055

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: ایرنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 16370

به "شناسایی راه حل جدید برای رمزگشایی اطلاعات سیاه چاله های فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی راه حل جدید برای رمزگشایی اطلاعات سیاه چاله های فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید