شمارش معکوس برای گام سوم ایران

به گزارش مجله سرگرمی، قرار است طی امروز و فردا، ایران سومین گام خود را درراستای کاهش تعهدات برجامی خود بردارد. این عمل البته مشروط به این است که اروپا طی این دو روز اقداماتی را برای انتفاع جمهوری اسلامی ایران از برجام به ویژه در حوزه روابط نفتی و بانکی انجام ندهد.

شمارش معکوس برای گام سوم ایران

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران،قرار است طی امروز و فردا، ایران سومین گام خود را درراستای کاهش تعهدات برجامی خود بردارد. این عمل البته مشروط به این است که اروپا طی این دو روز اقداماتی را برای انتفاع جمهوری اسلامی ایران از برجام به ویژه در حوزه روابط نفتی و بانکی انجام ندهد. این موضوعی بود که رییس جمهوری کشورمان روز گذشته در مجلس عنوان نمود.

آماده برای گام سوم

روز گذشته حسن روحانی، رییس جمهوری کشورمان در جلسه رأی اعتماد به دو وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و گردشگری، با اشاره به مذاکرات فشرده ایران و طرف های اروپایی به ویژه با فرانسه طی هفته ها و ماه های اخیر، گفت: هنوز به توافق نهایی نرسیدیم اما در عین حال مذاکرات ادامه دارد ولی این مذاکرات اگر تا روز پنجشنبه به نتیجه نهایی نرسد، مرحله سوم را در کاهش تعهدات اعلام خواهیم کرد. روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود، شرط توقف گام های ایران و بازگشت به نقطه صفر را در پیش خرید نفت کشورمان دانست و گفت: اساس بحث ما با کشورهای اروپایی این است که اگر بتوانند نفت ما را به صورت نقد یا به صورت نسیه پیش خرید نمایند و پولش در اختیار ما باشد. این اقدام شرایط را برای اینکه ما بتوانیم گام هایی که برای کاهش تعهدات برنداریم، تسهیل می نماید.

شرط ایران برای آمریکا

رییس جمهوری کشورمان، سیاست ایران در قبال آمریکا و رایزنی با این کشور را این گونه تشریح کرد: بحث مذاکره دوجانبه با آمریکا به طور اصولی و اساسی مطرح نیست؛ آن چیزی که مهم است تحریم است و اگر آمریکا تحریم ها را بردارد، باز حضور این کشور مثل قدیم در جلسه 1+5 امکان پذیر است اما مشروط به آن است که کل تحریم را بردارد. موضع گیری روحانی درباره شرط حضور دوباره آمریکا در جلسات 1+5 در حالی است که امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، طی هفته های گذشته با میدان داری روابط ایران و آمریکا، از دیدار روسای جمهوری دو کشور ابراز امیدواری نموده و این واقعه را زمینه ساز حل مناقشه موجود عنوان نموده بود. کوشش مکرون البته با در بسته از سوی جمهوری اسلامی روبرو شد. همان زمان روحانی با رد پیشنهاد فرانسوی ها، صراحتاً با تخطئه سیاست مذاکره برای مذاکره خاطرنشان کرد که کسی نمی تواند با من عکس یادگاری بگیرد.

عراقچی: مفهومی تحت عنوان 1+5 نداریم

حضور آمریکا در 1+5 پیشنهادی بود که پیش از گام دوم ایران در تاریخ 16 تیر امسال، طی تماسی تلفنی از سوی مکرون به روحانی ارائه شد. همزمان با شروع گام دوم ایران، سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در نشست خبری همراه علی ربیعی و بهروز کمالوندی، با پرداختن به فحوای این مذاکره تلفنی، شرط پذیرش پیشنهاد آمریکایی ها را لغو تحریم ها از سوی این کشور عنوان و اظهار کرد: آقای روحانی صحبتی که داشتند این بود که به شرطی که تحریم ها برداشته گردد، حضور آمریکا در گفت وگوهای 1+4 مانعی ندارد. البته آمریکا از برجام خارج شده و ما مفهومی تحت عنوان 1+5 نداریم و چهارچوب آن 1+4 است.

طرح های خیالی

عزم جزم ایران برای برداشتن گام سوم، معلول اهمال یک سال و چندماهه اروپایی ها(پس از خروج آمریکا از برجام) در عمل به تعهدات خود است. مقامات ایران از جمله مقامات دولتی بارها اعلام نموده اند در صورت مشاهده قدم های عملی از اروپا، حاضر به بازگشت از گام های قبلی خود هستند. با این حال آنچه تاکنون از طرف های اروپایی رصد نشده، همین قدم های عملی بوده است؛ در عوض تا امکانش بوده، وعده های خیالی و طرح هایِ صرفِ روی کاغذ، در میانه سخنان و مکاتبات آن ها جولان داده است. به مورد آخر که پیشنهاد ایجاد خط اعتباری میان ایران و اروپاست، بپردازیم. لودریان، وزیرخارجه فرانسه، روز گذشته با شنماینده توصیف کردن مذاکرات با ایران گفت: مذاکرات در جریان است. هنوز اقدامات زیادی برای حفظ برجام باید انجام گردد. مذاکرات با ایران درباره ایجاد یک خط اعتباری نفتی است. این خط اعتباری منوط به اعطای معافیت از سوی آمریکاست.

خط اعتباری 15 میلیارد دلاری

پیشنهاد ایجاد خط اعتباری میان ایران و اروپا، موضوعی بود که اخیراً علی مطهری، نماینده مجلس نیز به آن پرداخت. مطهری درباره بسته پیشنهادی مکرون گفت: رییس جمهوری فرانسه راه اندازی خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت از ایران را پیشنهاد داده است و اینکه گفته می گردد این مبلغ یاری بلاعوض و وام است، درست نیست. نماینده تهران در مجلس با اشاره به دلیل ارائه پیشنهاد مزبور از سوی فرانسوی ها به ایران تاکید نمود: مکرون پیشنهاد داده تا در برابر این مبلغ فعلاً جمهوری اسلامی ایران گام سوم خود را اجرا نکند و احتمالاً از گام اول و دوم خود هم به صندلی اولیه در برجام بازگردد. در همین باره، پکا هاویستو وزیر خارجه فنلاند، روز گذشته با جدی ارزیابی کردن ابتکار فرانسه، این احتمال را که بسته پیشنهادی به ایران، اعطای خط اعتباری 15 میلیارد دلاری و اجازه صادر کردن 700 هزار بشکه نفت در روز را شامل گردد، رد نکرد.

گذر از شعار، ورود به وادی عمل

همان طور که بارها اعلام شده، هدف اصلی اروپایی ها از طرح پیشنهادهای مختلف به ایران، قانع کردن جمهوری اسلامی برای توقف گام های خود در راستای کاهش تعهدات برجامی است؛ قدم هایی که برداشتن آن ها از روز 18 اردیبهشت امسال و همزمان با نخستین سالگرد خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و در واکنش به انفعال اروپایی ها در عمل به وظایف مندرج خود در برجام، شروع شد. در طول این مدت چندماهه، اروپایی ها به هول و ولای بازگرداندن ایران به نقطه صفر افتاده اند. در این میان، فرانسه نقش بی بدیلی در مقایسه با دو کشور دیگر عضو گروه 1+4 یعنی انگلیس و آلمان بازی نموده است. سفرهای مشاور دیپلماتیک مکرون به تهران، مذاکرات تلفنی فشرده مکرون با همتای ایرانی خود و نیز سفرهای عراقچی به نمایندگی از رییس جمهوری به پاریس و ملاقات با شخص رییس جمهوری فرانسه، خود موید گزاره بازیگری پررنگ این کشور در نبرد دیپلماتیکِ ماه های گذشته بوده است. امروز نیز که مذاکرات فی مابین به نقطه حساس خود رسیده، باید دید طرف اروپایی تا چه اندازه برای اثبات حسن نیت خود، اراده سیاسی عملی به خرج خواهد نمود. ناگفته پیداست چنانچه طرح های انتزاعی اروپا ولو در آرمانی ترین حالتش، وجه انضمامی و عینی به خود نگیرند و نتوانند منافع بحق و قانونی جمهوری اسلامی را تأمین نمایند، یقیناً و قطعاً ایران در جامه عمل پوشاندن به گفته های خود از جمله در حوزه گام های کاهش تعهد، هیچ خلف وعده ای نخواهد نمود. اروپا برای منصرف کردن ایران، باید از خیر حرف درمانی بگذرد و وارد وادی عمل گردد.

منبع : صبح نو

بازگشت به صفحه رسانه ها

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 45284

به "شمارش معکوس برای گام سوم ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای گام سوم ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید