شتابدهنده آبان افتتاح شد

به گزارش مجله سرگرمی، آبان شتابدهنده ای با هدف حمایت از تجاری سازی استارتاپ های حوزه آب و انرژی در شهرک صنعتی قدس افتتاح شد.

شتابدهنده آبان افتتاح شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در حاشیه بازدید از دستاوردها و گفت وگو با فعالان فناور مستقر در شهرک های صنعتی پایتخت گفت: این بازدیدها با هدف شناخت نیازها و دغدغه های فعالان فناور و دانش بنیان، به صورت میدانی انجام می گردد؛ کوشش می کنیم با شناخت و رفع نیازهای ساکنان زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، محیط جدیدی برای نوآوری و کارآفرینی ایجاد گردد.

ستاری از اهمیت وجود یک محیط برای پروبال دریافت نوآوری این کسب وکارها گفت و ادامه داد: دانش بنیان و استارتاپی ها بیش از هر چیز، نیازمند یک محیط کسب و کار مساعد است و باید خلاءهای بر سر راه این کسب و کارها رفع گردد.

رئیس ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و پیشرفته کشور، توانمندی و رجحان شرکت های دانش بنیان را در گروی نوآوری در کسب و کارهایشان دانست و اضافه نمود: شرکت دانش بنیانی که می تواند 50 موتور را درمدت زمان کوتاه، تعمیر اساسی کند و به شرکت هواپیمایی تحویل دهد منحصر به فرد است. نمونه شرکت های دانش بنیان و استارتاپی پیروز کم نیست؛ حضور این شرکت ها در سپهر اقتصاد کشور نویدبخش یک باور و اندیشه جدید در فراوری و کارآفرینی است.

ستاری با اشاره به پررنگ شدن حضور دانش بنیان و استارتاپی ها در اقتصاد کشور گفت: انتخاب شدن تعدادی از مدیران شرکت های دانش بنیان در انتخابات اخیر اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران، نشان می دهد اقتصاد کشور در حال پوست اندازی است و نسل جدید کارآفرینان، اقتصاد را با نوآوری، اعتماد به نفس و خلاقیت خود، متحول می نمایند.

حرکت استارتاپ های آب و انرژی با آبان شتاب می گیرد

رئیس ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست همچنین به شهرک صنعتی قدس در جنوب غرب تهران رفت و شتاب دهنده آبان را افتتاح کرد.

آب یک مساله مهم و حیاتی است و ضرورت استفاده بهینه از این منبع حیات بخش، اهمیت استفاده از نوآوری را دوصدچندان می نماید. احداث واحدهای پتروشیمی و صنعتی که این حوزه را به آب و اقتصاد پیوند زده، فعالیت شتابدهنده آبان توسعه و تجاری سازی ایده های نوآورانه را در حوزه آب و انرژی راهنمایی نموده است.

برج های هیبریدی، نمک زدایی پساب و بازچرخانی پساب ها از جمله فناوری هایی است که به کمک شتابدهنده آبان، وارد بازار تجاری می گردد.

این شتاب دهنده تمرکزش را بر روی استارتاپ های سخت افزاری متمرکز نموده است و زیرساخت های لازم برای این که بتواند این استارتاپ ها را وارد بازار کند در اختیار استارتاپ های قرار می دهد.

آبان با برگزاری یک دوره 18 ماهه تجاری سازی، ورود این استارتاپ پها به صنایع هدف بر اساس یک مدل کسب و کار دانش بنیان را دنبال می نماید.

این شتابدهنده که در شهرک صنعتی قدس مستقر است، تمامی نیازهای خود را در شعاع 500 متری دارد و از این ظرفیت ها برای فراوری محصول فناورانه بهره می برد.

10 استارتاپ در این شتابدهنده استقرار دارد که بیش از 40 درصد از فناوران، فارغ التحصیل مقاطع دکتری دانشگاه صنعتی شریف در حوزه های مکانیک و مهندسی هستند.

پتروشیمی، صنعت هدف استارتاپ های مستقر در این شتابدهنده است. بازار این صنعت در جهان 690 میلیون دلار ارزش دارد و شتابدهنده برای فروش 285 میلیون دلاری هدفگذاری می نماید.

همچنین استارتاپ ایراپ، در گام های نخست تجاری سازی است و تجهیزات امنیتی برای مخازن تحت فشار را می سازد. این استارتاپ توانسته بعد از 2 سال تایید صنایعی مانند پتروشیمی امیرکبیر را دریافت و قرار دادی 150 هزار دلاری ببندد.

فراوری آندهای MMO کار یکی دیگر از استارتا های مستقر در این شتابدهنده است و به پتروشیمی ها خدمت ارائه می نماید.

گندزدایی آب های دریا که در اصطلاح الکترولایزر آب دریا است و گندزدایی آب های شرب از دیگر حوزه های مورد فعالیت ایراپ است. فعالان این استارتاپ توانسته اند یک نمونه صنعتی را برای تأمین آب شرب پتروشیمی امیرکبیر بسازند.

نمک زدایی آب دریا، الکترواکسیداسیون پساب های صنعتی، رسوب زدایی از لوله های انتقال از دیگر فناوری های استارتاپی است که در این شتابدهنده جان می گیرد و به مرحله تجاری سازی می رسد.

شتابدهنده آبان، 12 شرکت دانش بنیان فراوریی و 20 شرکت نوپا را در افق خود می بیند و قرار است برای 500 نفر از جوانان و نخبگان کشور شغل ایجاد کند؛ از این راستا 690 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور حاصل می گردد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با حضور در شهرک صنعتی پرند واقع در جنوب تهران، گفت وگو با فعالان فناور مستقر در شهرک های صنعتی را شروع کرد.

فعالان فناور شرکت دانش بنیان برق و الکترونیک پرتو صنعت، فراوریاتشان در حوزه ساخت مبدل های برق، کنترل نماینده های موتورهای دوار را به معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ارائه کردند.

درایوهای آسانسوری که در پله های برقی و آسانسورها به کار می رود توسط این شرکت دانش بنیان فراوری شده است و به گفته سازندگانش، کیفیتی مشابه نمونه اروپایی، اما قیمتی به مراتب پایین تر دارد.

تپش نبض موتورهای دیزلی از این شرکت دانش بنیان شروع می گردد. قطعات فلزی و آلیاژی تجهیزات اصلی موتورهای دیزلی در کارخانه ریخته گری، فراوری و می گردد. فراوری ماشین تراش، سختی سنج متحرک و ثابت، دستگاه های جوشکاری آرگون و یاتاقان ها بخشی از دستگاه هایی است که در این شرکت دانش بنیان فراوری می گردد.

مصرف آنتی بیوتیک در کشور بالاست و مقاومت دارویی موجب شده تا استفاده از آنتی بیوتیک ها کارامدی لازم را نداشته باشد. فراوری کیت های تشخیصی و آنتی بیوتیک ها، کارِ کارما است. این کیت ها، اگرچه با یک دهم قیمت نمونه خارجی ساخته می گردد اما از کیفیت نمونه مشابه، چیزی کم ندارد.

آنتی بیوگراف، دستگاهی که آنتی بیوتیک ها را می خواند و به پزشک در تشخیص آنتی بیوتیک مناسب بیماری کمک می دهد. دستگاهی فناور که توسط شرکت دانش بنیان کارماآزمااندیش به بازار سلامت کشور عرضه شده است.

این دستگاه که ثبت پتنت بین المللی آن با حمایت معاونت علمی انجام می گردد، دارای بازار بسیار خوبی است و قرار است 800 نمونه از این دستگاه، روانه بازار گردد.

دستگاه های الکتروریسی صنعتی و نیمه صنعتی از فراوریات یکی از شرکت های دانش بنیان است. دستگاه های ریسندگی الیاف نانویی توسط این شرکت دانش بنیان به بازار محصولاتی چون فیلترهای خودرویی، ماسک های بهداشتی می رود.

راهروی باریک در مرکز رشد زیست فناوری به یک محیط آزمایشگاهی منتهی می گردد. فراوری استارترهای لبنیات و فراوری محصولات پروبیوتیکی طیور و دام، مهم ترین دستاورد یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان است؛ شرکت دانش بنیانی که در مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری استقرار دارد و توانسته است بانک میکروبی بسیار غنی با بیش از 100 سویه شناسنامه دار و پرکاربرد در صنعت زیست فناوری را گردآوری کند. ماست هایی به بازدیدنماینده ها تعارف می گردد و طعم شیرین فناوری را برایشان تداعی می نماید.

نور شدید دستگاه، حتی از پشت عینک های مخصوص هم نمایان است. این جا، دستگاه های دستگاه های جوش لیزر تراشکاری لیزری توسط یکی از شرکت ها ساخته می گردد. دانشی پیشرفته که اکنون در یک شرکت دانش بنیان، بومی سازی شده است، توانسته زمینه ساز اشتغال و ثروت آفرینی یک میلیارد و 200 میلیون تومانی گردد.

بخشی از تجهیزات این شرکت دانش بنیان به کمک نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاه ساخت ایران به دانشگاه ها رفته است.

جولان ریزجلبک ها

لوله های سبزرنگ تا انتهای سوله ادامه دارد. شاید کمتر کسی باور می کرد که جلبک هم، خط فراوری داشته باشد اما فناوری امروز از این فرآورده یک محصول ارزش آفرین ساخته است. امروز نیز نخستین خط فراوری ریزجلبک مورد استفاده در صنایع غذایی و صنعت دام و طیور شرکت دانش بنیان افتتاح شد.

این خط فراوری، یکی از بزرگترین خطوط فراوری ریز جلبک با سرمایه گذاری بخش خصوصی است که با حمایت اولیه معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

انتهای پیغام/

sloblag.com: سلوبلاگ: سیستم مدیریت محتوای قدرتمند سلوبلاگ

virapars.ir: ویراپارس: سئو، طراحی سایت، بهینه سازی وب سایت، طراحی پرتال، طراحی قالب وردپرس

dorezamin.com: دور زمین: بانک سفر و گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 14440

به "شتابدهنده آبان افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شتابدهنده آبان افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید