سودان، درخواست مردم سودان برای برچیده شدن پروژه امارات

ده ها سودانی با برگزاری تظاهراتی، از دولت انتقالی خواستند به پروژه زراعی سرمایه گذاران اماراتی در زمین های کشاورزی شان انتها دهند.

سودان، درخواست مردم سودان برای برچیده شدن پروژه امارات

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آناتولی، معترضان در مرکز سودان، خواهان برچیده شدن پروژه امارات شده و از دولت خواستند وارد عمل گردد و حقوق آنها را شامل زمین های کشاورزی است، بازگرداند.

در 15 ماه مه 1999، مقامات محلی در ایالت الجزیره با اجرای پروژه زاید الخیر الاماراتی در مساحتی با وسعت 40 هزار فدان(هر فدان معادل 4200 متر) جهت سرمایه گذاری 60 میلیون دلار برای کاشت دانه های روغنی موافقت کردند.

ولی اهالی این منطقه همچنان طی دوران رژیم سابق با کاشت برنج در شالیزارهایی که در آب غوطه ور هستند و رودوس(علوفه ای که برای رشد آن آب زیادی مورد استفاده قرار می گیرد)، که توسط یک سرمایه گذار اماراتی صادر می شد و باعث رشد و فراوری مثل پشه ها در آب های راکد و جلب عقرب ها می شد، اعتراض می کردند.

طبق اعلام شاهدان عینی، ده ها نفر از ساکنان منطقه ود عشیب، که در مجاورت شرق الجزیره است، علیه ادامه انجام این پروژه شعار می داند و با خود پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود: پروژه شر.

معترضان از دولت انتقالی خواهان آن شدند که حقوق شان را به وسیله بازپس گیری اراضی کشاورزی شان و مشارکت در توسعه و پیشرفت جوامع روستایی همجوار برگرداند و سرمایه گذاران نیز جوانان این منطقه را استخدام نمایند.

روزنامه های سودانی، از جمله روزنامه معروف الانتباهه، تحقیقاتی درباره پروژه با این عنوان زاید الخیر... سرمایه گذاری مضر در 25 سپتامبر گذشته انجام دادند.

الواثق عبدالرحیم سخنگوی طرح موسوم به نه به پشه ها و بله به برچیدن پروژه، که ساکنان منطقه آن را راه اندازی نموده اند، روز آدینه به شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر گفت که زمین های شان توسط والیان مصادره شده و این والیان پس از فریب دادن آنها، زمین های شان را به سرمایه گذار خارجی واگذار نموده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 بهمن 1398 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 65348

به "سودان، درخواست مردم سودان برای برچیده شدن پروژه امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان، درخواست مردم سودان برای برچیده شدن پروژه امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید