سهم هر ایرانی از بودجه 1400

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران : سهم هر ایرانی از بودجه سال آینده حداکثر حدود 686 هزار تومان در هرماه است.

سهم هر ایرانی از بودجه 1400

به گزارش اقتصاد نیوز، اگر تورم هدف 22 درصدی که وعده سیاست گذار است در سال آینده محقق گردد و درآمدهای پیش بینی شده در بودجه نیز به طور کامل وصول گردد سهم واقعی هر ایرانی از بودجه سال آینده 8 میلیون و 237 هزار تومان است. اگر این عدد در قالب 12 ماه سال تقسیم گردد نهایتاً به هر فرد 686 هزار تومان می رسد.

بنابراین به میزانی که به نرخ تورم افزوده گردد یا از درآمدهای دولت محقق نگردد این عدد می تواند کاهش یابد.

سرانه واقعی بودجه هر ایرانی

هر ایرانی با این پدیده روبرو شده است وعده های رنگ به رنگ دولتمردان به آن ها. در مقاطع انتخاباتی بسیاری وعده انجام کارهای فروانی می دهند اما پرسش این است با کدام پول؟

کل پولی که دولت دارد در بودجه منعکس می گردد اما پول دولت در بودجه چقدر است. بودجه کشور شامل سه جزء شرکت های دولتی، اختصاصی و عمومی است.

بودجه شرکت های دولتی به دلیل آنکه بخش زیادی از مصارف آن از منابع داخلی شرکت ها تأمین می گردد دولت و مجلس نقش زیادی در تصویب آن ندارند و هزینه کرد آن نیز به طور مستقیم از سوی دولت مدیریت نمی گردد.

درآمد اختصاصی هم که به طور کامل در اختیار دستگاه ایجادکننده قرار می گیرد مثلاً بیمارستان های دولتی هر چه درامد داشته باشند در اختیار هیات امنا قرار می گیرد و از این محل دولت عاید ندارد.پس تنها جزء در اختیار دولت منابع عمومی است یعنی آنچه در جیب دولت است همین بخش است.

بودجه کل کشور برای سال آینده بودجه 2 هزار 435 هزار میلیارد تومان است اما از این رقم مابقی به ارزش یک هزار و 561 هزار میلیارد تومان به شرکت ها و بانک های های دولتی تعلق دارد. 88 هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی است و تنها 841 هزار میلیارد تومان منابع عمومی است.

پس کل پول دولت که می توان با آن شعارها، وعده ها و برنامه های خود را اجرا کند همین میزان است این رقم برای اجرای شعارهای دولت کفایت می نماید؟ شاید بله شاید نه.

برای این که عدد ملموس گردد می توان آن را تقسیم بر کل جمعیت ایران کرد تا تعیین گردد سهم هر ایرانی در سال از بودجه چقدر است. با توجه جمعیت ایران می توان سنجید که دولت می توان همه وعده ها از اشتغال، مسکن، سلامت و.. را در کنار کاهش نرخ تورم اجرا کرد.

به جهت این که اعداد قابل مقایسه باشد می توان بر اساس یک سال پایه و با تورم زدایی از آن تبدیل به یک فرایند واقعی قابل مقایسه کرد.

دولت در سال آینده گفته تورم را در محدوده 22 درصد مدیریت خواهد نمود. بنابراین با فرض این تورم بر مبنای رقم منابع عمومی و جمعیت کشور سهم حقیقی هر ایرانی از بودجه سال آینده حداکثر 8 میلیون و237 هزار تومان است. این رقم تنها در حالتی به واقعیت می پیوندد که تورم هدف و پیش بینی شده دولت برای سال آینده و هم رقم بودجه پیشنهادی دولت کاملاً تحقق پیدا کند. چنانچه دولت در پیش بینی درآمد و هزینه های خود اشتباه نموده باشد یا تورم از 22 درصد کم تر یا بیشتر باشد ،رقم سرانه بودجه محقق شده متفاوت با این عدد خواهد بود. اما دولت به طور متوسط به اندازه هشت میلیون تومان می تواند برای هر ایرانی هزینه کند. آیا هشت میلیون تومان عدد بالایی است؟

سرانه بودجه هر ایرانی در نیمه دوم 90

میان سرانه حقیقی بودجه چند امسال و سال آینده ، اختلاف فاحشی وجود دارد .میانگین سرانه حقیقی بودجه از سال 95 تا99 حدود 3 میلیون و 756 هزار تومان بوده است. این در حالی است که این رقم برای سال آینده به نسبت امسال 80 درصد رشد خواهد داشت،همچنین این سهم در سال آینده نسبت به سال 95 (سال پایه) حدود 4 میلیون و 874 هزار تومان افزایش داشته،به بیان دیگر در طول پنج سال گذشته سرانه حقیقی بودجه حدود دو و نیم برابر شده است .البته این افزایش چشم گیر برای سال 1400 معلول رشد 73 درصدی بودجه عمومی دولت نسبت به سال 99 است. چنین رشدی در طول سالیان اخیر این رشد نیز بی سابقه بوده است. از این مسئله می توان متوجه شد که طراحان بودجه 1400 گشایش های مالی و منابع درآمدی بالایی را برای سال آینده متصور شده اند .

بیشترین سهم هر ایرانی مربوط به کدام بخش است؟

منابع عمومی دولت صرف تکالیف و مأموریت های می گردد که در قالب امور است. امور نوعی طبقه بندی عملیاتی است که در آن دولت تلاش می نماید وظائف خود را به جا آورد. به طورکلی می توان 10 حوزه را بانام امور دسته بندی کرد.خدمات عمومی که از حفظ نظم تا تنظیم روابط با ملت و خارج را در برمی گیرد.

پس ازآن دفاعی امنیتی ،قضایی،محیط زیست ،مسکن و عمران شهری روستایی،بهداشت و درمان ،فرهنگ و هنر (تربیت بدنی و گردشگری) ،آموزش و پژوهش و رفاه اجتماعی قرار گرفته است. امور مالی نیز مجموعه ای از وظائف دولت ها در حوزه ایجاد امکانات فراوری و توسعه ظرفیت ها است.

در بودجه سال آینده بیشترین سهم هر ایرانی مربوط به بخش رفاه اجتماعی (بازنشستگان ،رفاهی و حمایتی) است همچنین آموزش و پژوهش و دفاعی امنیتی به ترتیب در صندلی های بعدی قرار دارند.کمترین سهم نیز متعلق به بخش محیط زیست و مسکن،عمران شهری روستایی است.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 124763

به "سهم هر ایرانی از بودجه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم هر ایرانی از بودجه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید