سناتور روس: اتهام زنی آمریکا به ایران کاملاً بی اساس است

به گزارش مجله سرگرمی، مقامات پارلمانی روسیه معتقدند، دلیلی برای متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی وجود نداشته و این اتهام زنی، ادامه سیاست آمریکا در مقصر جلوه دادن تهران در هر حادثه بدی در خاورمیانه است.

سناتور روس: اتهام زنی آمریکا به ایران کاملاً بی اساس است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو امروز نوشت: کنستانتین کاساچوف رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه در تفسیر اتهامات وارده از سوی آمریکا علیه ایران در این باره که گویا تهران با استفاده از پهپاد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله نموده، یادآور شد: هرچند مسلماً ایران نفوذ خاصی بر مبارزان یمنی دارد، ولی هیچ دلیلی برای متهم کردن تهران به دست داشتن در این وجود ندارد.

به گفته وی، علاوه بر آن، این مسئله دیگر برای همه آشکار است که ایران برای مقامات واشنگتن به عنوان یک هدف اصلی که هر اتفاق بدی که در منطقه خاورمیانه بیفتد را به آن نسبت دهد، همواره مطرح بوده و هست و این اتهام زنی نیز از قضیه ناشی می گردد.

لازم به یادآوری است که در تاریخ 14 سپتامبر (23 شهریورماه) در تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی انفجاری اتفاق افتاده که به آتش سوزی بزرگی منجر شد. بعد از آن معین شد که مسئولیت حمله پهپادی به این تاسیسات نفتی را جنبش مبارزین یمنی انصارالله برعهده گرفته است.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا ایران را به دست داشتن در حمله به تاسیسات نفتی عربستان را متهم کرد. بعضی سناتورهای تندروی حزب جمهوری خواه آمریکا نیز پیشنهاد حمله احتمالی به تاسیسات نفتی ایران، درصورت تکرار چنین تحرکاتی از سوی تهران را مطرح کردند. این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اظهارات پامپئو را دروغ نامید.

عادل بی عشقاگاچیف عضو کمیته مسائل امنیتی دومای دولتی روسیه نیز معتقد است که اتهامات وارده به تهران درباره حمله پهپادی به تاسیسات نفتی در عربستان که از سوی مقامات آمریکایی مطرح شده، در واقع کوشش برای به درگیری کشاندن این دو قدرت مطرح در منطقه خاورمیانه، یعنی ایران و عربستان است.

وی گفت: واقعیت این است که این اتهام زنی با هدف مسموم کردن بیشتر روابط سیاسی بین ایران و عربستان است. می توان گفت که پامپئو درصدد است تا این دو بازیگر قدرتمند در خاورمیانه را در مقابل یکدیگر قرار دهد. اگر چنین اقدام تحریک آمیزی موفقیت آمیز باشد، این خطر وجود دارد که منطقه شاهد جدی ترین مناقشه طی دهه های گذشته باشد.

این مقام پارلمانی بعید ندانست که وزیر خارجه آمریکا به دنبال جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، برکنار گردد. وی گفت: برای اینکه دونالد ترامپ دقیقاً به خاطر اظهارات کاملاً غیرمنطقی بولتون درباره بعضی کشورها و رویدادها در خاورمیانه وی را برکنار کرد.

لازم به یادآوری است که دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی خاطرنشان کرد که کرملین حادثه اتفاق افتاده در تاسیسات نفتی کشور عربستان سعودی، اگر واقعاً در نتیجه حمله پهپادی انجام شده باشد را محکوم می نماید. به گفته وی، مقامات مسکو معتقدند که چنین اقداماتی مسلماً تاثیر منفی بر ثبات کلی در بازار انرژی خواهد داشت و نگران کننده است.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 44521

به "سناتور روس: اتهام زنی آمریکا به ایران کاملاً بی اساس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناتور روس: اتهام زنی آمریکا به ایران کاملاً بی اساس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید