سرنوشت لایه های نفتی پارس جنوبی چه می شود؟

به گزارش مجله سرگرمی، تولید آزمایشی در لایه نفتی، 29 اسفندماه سال 1395 آغاز و این طرح در فروردین ماه 96 همزمان با افتتاح پنج فاز پارس جنوبی به طور رسمی افتتاح شد اما هنوز امضای قرارداد توسعه این میدان برخلاف فراز و نشیب هایی که سپری کرده، به نتیجه نرسیده است. البته به تازگی مسوولان نفتی از روشن شدن تکلیف این طرح در آینده نزدیک خبر داده اند.

سرنوشت لایه های نفتی پارس جنوبی چه می شود؟

به گزارش خبرنگاران، قرارداد خدماتی بیع متقابل طرح توسعه لایه های نفتی در سال 1383 با شرکت پتروایران امضا شد. این طرح به عنوان یکی از طرح های زیرمجموعه شرکت نفت و گاز پارس مطابق برنامه زمانبندی اولیه قرار بود، در طول 19 ماه به بهره برداری برسد که به دلایل متعدد، زمان اجرای پروژه به تعویق افتاد. پس از جدا شدن طرح از شرکت نفت و گاز پارس، سازمان مستقل این طرح با نام اختصاری SPOL از ابتدای سال 1393 با معرفی مجری، زیر نظر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران فعالیت خود را آغاز کرد.

مذاکرات بی خاتمه با مرسک

در این بین شرکت مرسک که تقریبا تنها شرکتی بود که خواهان توسعه لایه های نفتی بود از همان زمان که قراردادهای IPC از سوی وزارت نفت معرفی شد، علاقه خود را به توسعه لایه های نفتی آغاز کرد و مذاکرات بین طرفین آغاز شد و تا جایی پیش رفت مسوولان نفتی حتی از احتمال امضای دومین قرارداد IPC با مرسک خبر داند.

امضای قرارداد توسعه این میدان در آینده ای نزدیک

البته این خبر با خرید بخش نفتی مرسک توسط توتال هرگز محقق نشد، اما به تازگی رضا دهقان - معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران - درباره آخرین وضعیت لایه های نفتی پارس جنوبی گفت: 10 تا 15 درصد مخزن لایه نفتی پارس جنوبی در سمت ایران است. طرح توسعه ای برای این میدان داشتیم و پس از برجام مذاکراتی با دو شرکت بین المللی برای توسعه این میدان داشتیم که پس از آغاز دوباره تحریم ها این مذاکرات متوقف شد.

به گفته وی با این حال همچنان مذاکراتی در دستور کار داریم و بعید نیست که قرارداد توسعه این میدان هم در آینده ای نزدیک امضا شود.

لایه های نفتی پارس جنوبی که در فاصله تقریبی 100 کیلومتری ساحل ایران در خلیج فارس در مجاورت مرز مشترک آبی ایران و قطر قرار گرفته است، یکی از منابع نفتی چشم انتظار توسعه ایران است. طرح توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی اوایل سال 1396 به بهره برداری رسید و تولید آزمایشی از این میدان مشترک اواخر اسفند سال 1395 آغاز شده و طرح آن با ظرفیت تولید 35 هزار بشکه نفت در روز به بهره برداری رسید.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 45531

به "سرنوشت لایه های نفتی پارس جنوبی چه می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت لایه های نفتی پارس جنوبی چه می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید