زیپ لاین چیست ؟ کجا بازی کنیم ؟

به گزارش مجله سرگرمی، در خصوص ورزش های هیجانی رودرواسی را کنار بگذارید و به راحتی نه بگویید. درواقع جان خود را به خطر نیندازید.

زیپ لاین چیست ؟ کجا بازی کنیم ؟

عاشقان هیجان این روزها در بین جوانان کم نیستند. چه بسا افراد میانسالی را نیز دیده باشید که هنوز هم دنبال این نوع تفریحاتند. از سویی بعضی افراد هم در بین این معتادان به آدرنالین هستند که از این تفریحات برای یک یا دوبار در گردشگری شان استقبال می نمایند. یکی از جذاب ترین آنها که جای خود را هم حسابی بین همه قشر ها باز نموده تفریح زیپ لاین است. بازی و شاید ورزشی هیجانی که دل عاشقان ماجراجویی را حسابی ربوده است؛ اما اینکه زیپ لاین چیست و از کجا آمده است و کجا می توانیم سراغش برویم در صفحه گردشگری امروز پاسخ خواهیم داد. پس با خبرنگاران همراه شوید.

زیپ لاین چیست؟

تفریحات هیجانی را اکستریم یا فرا ورزش می نامند. زیپ لاین هم جز این فرا ورزش هاست. شما در بسیاری از مناطق طبیعی و دست ساز انسان می توانید این تفریح و تجهیزاتش دور و برش را ببینید. چطور باید انجامش دهید؟ به سادگی! به یک بند آویزان می شوید و سُر می خورید در حالی که در هوا معلقید.

برای انجام این کار، سیم بُکسل یا طناب یا تسمه های مخصوص را بین دو نقطه وصل می نمایند. باید جلیقه مخصوص بپوشید که از طریق یک قرقره که با تسمه های مخصوص به آن متصل شده باشد. حالا باید از یک سر طناب به سر دیگر بروید. جالب است به شما بگویم می توانید به هر صورت که خودتان راحت هستید مسافت بین دو نقطه را طی کنید؛ مثلاً بخوابید، به صورت معلق بروید. سروته باشید، بنشینید و هر جور دیگر که خودتان بخواهید و به بالا رفتن آدرنالین خونتان یاری بیشتری کند.

تاریخچه زیپ لاین

حالا که فهمیدیم زیپ لاین چیست باید بدانیم از کجا آمد؟ قبل از زیپ لاین ها، زیپ وایِر ها برای سال ها وسیله ای برای حمل و نقل در مناطق کوهستانی آلپ و هیمالیا به شمار می رفتند. در بعضی مناطق دورافتاده چین مانند دره نوجیانگ این وسیله برای گذر از رودخانه استفاده می شد. به دلیل امنیت پایین و شاید خطر استفاده منسوخ شدند.

بعضی معتقدند زیست شناسان زیپ لاین را رایج کردند. در پی راهی که بتوانند از گیاهان انبوه عبور نمایند و از رودخانه ها بگذرند. آنها این وسیله را برای انتقال ابزار، غذا و … در دره ها و رودخانه ها مورد استفاده قرار می دادند. نیروهای استرالیایی پس از چندی ازاین تجربه برای حمل مهمات، مواد غذایی و … در جنگ های نظامی استفاده کردند.

کوهنوردان هم به شکلی امن تر و پیشرفته تر آغاز به استفاده کردند. دو نقطه بلند را با طنابی مخصوص به هم متصل می نمایند؛ سپس روی آن آویزان شده و از سویی به سوی دیگر سر می خورند.

در دهه 1970 استفاده تفریحی از زیپ لاین برای اولین بار مورد توجه نهاده شد و کم کم تورهایی در این زمینه برگزار گردید، به مرور گسترش پیدا کرد و به صورت یک تفریح هیجانی درآمد و در دسترس ماجراجویان نهاده شد.

زیپ لاین کجاست؟

این روزها در شهر های مختلف ایران، در جای جای آن برای معتادان به آدرنالین و دیوانه وار عاشق ماجراجویی ها هم امکان استفاده از زیپ لاین فراهم شده است. شما هم می توانید! اگر هوس کردید آدرنالین خون تان را بالا ببرید، می توانید در شهرهای مختلف این ورزش را تجربه کنید. به مجموعه هایی که این امکان را در اختیارتان قرار می دهند بروید و لذتش را ببرید. پس زیپ لاین چیست؟ وسیله ای که شما با کلی هیجان می توانید لذتش را ببرید.

در استان تهران پایتخت نشینان خوش نشین می توانند به مجموعه های توچال، برج میلاد، پارک طالقانی مراجعه نمایند و روز خوبی را پر از شادی برای خود فراهم نمایند.

در دیگر استان ها هم می توانید از این هیجان استفاده کنید:

  • استان مازندران: نمک آبرود، و زیپ لاین تله کابین رامسر
  • اردبیل: دریاچه شورابیل
  • خراسان: مجموعه چالیدره مشهد
  • اصفهان: مجموعه باغ جوان، کوه صفه
  • استان یزد: کمپ کویرنوردی هفت سنگ

نکته مهم: زیپ لاین برای محدوده قدی و وزنی مشخصی طراحی شده است؛ پس اگر وزنتان را پرسیدند، ناراحت نشوید و حتماً راستش را بگویید!

دوم: مهم است اگر بیماری قلبی یا فشار خون دارید، اصلاً سراغ آن نروید. به نفع تان است.

سوم: اپراتور از شما سؤالاتی می پرسد اما اگر در ستون فقرات خود مسئله ای دارید حتماً او را در جریان بگذارید.

زیپ لاین در کشور های مختلف

زیپ لاین دبی

این روز ها پرواز در آسمان به هر نحو لذت بخش است. زیپ لاین هم از ان دسته ورزشهای هیجان انگیزی است که به راحتی لذت پرواز را به هر گردشگر می چشاند. مطلب زیپ لاین چیست را در همین مجله ملاحظه کنید. چیزی که باید بدانید اینکه دبی بلند ترین و سریع ترین زیپ لاین جهان را دارد که در کتاب گینش ثبت شده است. با طول 28 زمین فوتبال! و چند صد متر ارتفاع. می توانید کل آسمان شهر دبی را پرواز کنید. اگه این اسمش پرواز نیست پس چیه؟

حرف آخر

زیپ لاین یا هر نوع ورزش هیجانی دیگر آداب مخصوص به خودش را دارد پس بهتر است قبل از هر اقدامی، درباره آن تحقیق کنید. در بیشتر مواقع ممکن است جمع دوستان، انسان را به سویی هل بدهند که راضی نیست، و یا از عهده اش برنمی آید. پس در خصوص ورزش های هیجانی رودربایستی را کنار بگذارید و به راحتی نه بگویید. درواقع جان خود را به خطر نیندازید.

persinablog.ir: پرسینا بلاگ: سیستم مدیریت محتوا پرسینا

koreandream.ir: رویای کره ای: مجله گردشگری و مسافرتی

منبع: پیام دلتا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 68659

به "زیپ لاین چیست ؟ کجا بازی کنیم ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیپ لاین چیست ؟ کجا بازی کنیم ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید