کشف زیبایی های جنگلی ایران: راهنمایی برای پیاده روی در جنگل های بکر و دیدنی

به گزارش مجله سرگرمی، جنگل های سرسبز و بکر ایران، گنجینه های ارزشمند طبیعی هستند که فرصت های بی نظیری را برای دوستداران پیاده روی و طبیعت گردی فراهم می کنند. از شمال سرسبز تا جنوب خشک و بیابانی، این سرزمین پهناور دارای تنوع زیستی غنی و مناظر چشم نواز است. در این راهنما، به معرفی برخی از زیباترین جنگل های کشور و نکات مهم برای پیاده روی ایمن و لذت بخش در آنها می پردازیم.

کشف زیبایی های جنگلی ایران: راهنمایی برای پیاده روی در جنگل های بکر و دیدنی

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

از میان درخت ها و برکه هایی که شاید تا به حال کسی آن ها را ندیده را پشت سر می گذارید و ناگهان بر سر ارتفاعی خود را پیدا می کنید که چشم اندازی به وسعت یک منطقه پیش چشم تان ظاهر می گردد. دوباره تصمیم می گیرید راه را ادامه دهید و عطر و بوی جنگل را بیش از پیش استنشاق کنید. این جاه طلبی و ماجراجویی تا جایی ادامه پیدا می نماید که تصمیم می گیرید راه بیافتید و بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران را زبر پا بگذارید و همه را مو به مو بشناسید. سخت است اما لذت دارد و شدنی است. شاید خطر داشته باشد اما این فرصت برای ما غنیمتی است تا آن ها بشناسیم.

پارک جنگلی سی سنگان

سال 1344، سالی بود که این جنگل زیبا برای حفظ و مراقبت طبیعت بکر و گونه های جانوری بی شمارش مورد نظر سازمان های محیط زیستی کشور نهاده شد و همین امر باعث شد تا حد قابل توجه ای این جنگل به چشم بیاید و کمی بیش تر قدر این ریه تنفسی در مازندران ایران دانسته گردد. پارک جنگلی سی سنگان از بهترین راستاهای جنگل نوردی در ایران است و بسیاری از کسانی که عاشق راستاهای جنگلی هستند این پارک طبیعی را جز گزینه های اول خود قرار بدهند. وجود برکه ها و دریاچه های عظیم و پنهان در دل سی سنگان از ویژگی های فوق العاده آن است. البته ناگفته نماند که گونه های گیاهان شمشاد بیش از آن است که ما می شناسیم و در فضاهای شهری می بینیم پوشش های ساحلی و جنگلی آن و ترکیب این دو پوشش توانسته نظر بسیاری از گردشگران را تا به امروز به خود معطوف کند.

پارک جنگلی صفارود یکی از بهترین راستاهای جنگل نوردی در ایران

در 9 کیلومتری شهر توریستی رامسر، جنگلی هزار رنگ وجود دارد که با قرار گیری در کنار رود بلند و همواره زنده خود توانسته جز پهناور ترین راستاهای جنگل نوردی در ایران به حساب بیاید. البته لازم به ذکر است که وقتی نام جنگل می آید، همه ما از این نکته که جنگل، مکانی طبیعی است و از امکاناتی که ما به آن احتیاج داریم بهره ای نبرده باشد آزرده خاطر شویم اما این موضوع از پارک جنگلی صفارود در استان مازندران به دور است. سرویس های بهداشتی، تعبیه آب آشامیدنی و حتی آلاچیق های زیبا و چوبی که به صورت متراکم در آن نهاده شده، کار را برای جنگل نوردان و حتی تفریح در آن آسان و دلچسب می نماید.

پارک جنگلی نمک آبرود، از ارتفاعات تا عمق جنگل

بی شک برای تان این سوال در زمانی که سبزی های این جنگل را از داخل کابین های تلکابین نمک آبرود می گذرید پیش آمده که چرا وقتی چنین جنگل زیبایی زیر پای من است، از راستا زمینی آن را طی نکنم و بیش تر از آن لذت نبرم؟ بله. این سوال به جایی است و واقعا برای هر کسی که کمی به این جنگل که به عنوان زیباترین جنگل مازندران شناخته شده است توجه نموده باشد پیش نیاید. زمانی که با چند ده متر فاصله از زمین جنگل نمک آبرود در حال گذر هستید، تعدادی از جنگل نوردان که شما آن ها را نمی بینید در حال جنگل پیمایی هستند و چیزی که نصیب شان می گردد، اکسیژن خالصی است که ریه های شان دریافت می نماید. جنگلی که 200 هکتار از پوشش سبز مازنداران را به خود اختصاص می دهد و تنها برای دیدن تصویری کلی از آن باید تله کابین نمک آبرود را انتخاب کرد و چون جز بهترین راستاهای جنگل نوردی در ایران نیز محسوب می گردد باید با پای پیاده هم برای یک بار هم که شده آن را طی کرد.

پارک جنگلی چالدره

شاید نام جنگل های دوهزار و سه هزار را شنیده باشید اما نام پارک جنگلی چالدره را که در همسایگی این دو جنگل عظیم نهاده شده اند را تا به حال نشنیده باشید. وسعت این جنگل به 94 هکتار می رسد و همان طور که از نامش پیداست، می توان در آن آثار به جا مانده از باستان را مانند قلعه ها و آب انبارها و بناهای تاریخی بسیار دیگر را نیز دید. جنگل چالدره در 18 کیلومتری تنکابن نهاده شده است و راستای بسیار آسان و لذت بخش برای جنگل نوردی دارد. ضمناً، اگر این راستا را برای جنگل نوردی انتخاب کنید، می توانید به دشت دریاسر، حیات وحش خشکه داران و آب گرم رامسر که در نزدیکی این جنگل هستند هم سری بزنید.

پارک جنگلی رویان در نور

سایه روشن هایی که در این جنگل به مدد نور خورشید و برگ های ضخیم و سبز درختان پدید می آیند را شاید بتوان تنها در فیلم های سینمایی ماجراجویانه پیدا کرد اما بی شک، زیبایی این جنگل، حقیقتی انکار ناپذیر است. شاید نام آبشار آب پری را شنیده باشید. آبشار آب پری در چند قدمی این جنگل واقع شده است و بد نیست بعد از یک جنگل نوردی جانانه برای خستگی در کردن به سراغ این آبشار بروید. برای پیدا کردن پارک جنگلی چالدران کافی است تا راستا جنگلی رویان به سمت بلده را پیدا کنید.

پارک جنگلی بابل کنار

760 هکتار مساحت این جنگل است و این وسعت متعلق به روستای درونکلای شرقی در بابل است. شگفتی این جنگل را در تمام فصول سال به گونه ای خاص، به ویژه در فصل بهار و تابستان می توان دید. چشمه های آب طبیعی که به لطف سفره های همواره پرآب زیرزمینی این جنگل به حیات خود ادامه می دهند یکی از زیبایی های مثال زدنی آن است. نگران امکانات هم نباشید؛ چرا که پارک جنگلی بابل کنار هم سوپرمارکت دارد و هم سرویس های بهداشتی در قسمت های متنوع جنگل.

جنگل اروست در ساری

یکی دیگر از شهرهای استان مازندران، شهر ساری است که جنگل اروست، یکی از بهترین راستاهای جنگل نوردی در ایران را از آن خود نموده است. جنگل اروست پیش از آن که یکی از زیباترین جنگل های ایران باشد، یک گنجینه بی مثال از درختان راش و افرا و ممزر و توسکا است که تمام سودجویان برای تنه های آن دندان تیز نموده اند. اروست مانند یک صندوقچه پر از گنج است و ما همان طور که در راستا جنگل نوردی در آن لذت می بریم باید در حفظ و نگه داری آن کوشا باشیم و بدانیم که این جنگل و جنگل هایی که از آن ها نام برده شده جز منابع طبیعی بی تکرار کشورمان هستند و اگر نابود شوند دیگر برای جایگزینی آن ها نه وقت کافی خواهیم داشت و نه اصلا شدنی است.

نکات تکمیلی

1: جنگل گلستان، یکی از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده ایران، در شمال شرقی کشور واقع شده است. این جنگل انبوه و زیبا، خانه گونه های متنوعی از پستانداران، پرندگان و گیاهان است. مسیرهای پیاده روی متعددی در این جنگل وجود دارد که به شما امکان می دهد از نزدیک با طبیعت بکر آن آشنا شوید. برای دیدن گونه های نادر مانند پلنگ ایرانی، این جنگل یکی از بهترین مقاصد است.

2: جنگل های هیرکانی، که از درختان جنگلی انبوه و پوشش گیاهی متراکم تشکیل شده اند، در امتداد سواحل دریای خزر گسترده شده اند. این جنگل ها که در استان های گیلان و مازندران قرار دارند، دارای تنوع زیستی غنی و زیبایی خیره کننده ای هستند. مسیرهای پیاده روی متعددی در این جنگل ها وجود دارد که به شما امکان می دهد از نزدیک با طبیعت سرسبز و پرجنب و جوش آن آشنا شوید.

3: در جنوب ایران، پارک ملی بمو در استان فارس، یکی از زیباترین مناطق جنگلی کشور است. این پارک با درختان کهنسال بلوط و گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد، فرصت بی نظیری را برای پیاده روی و کاوش در طبیعت فراهم می کند. مسیرهای پیاده روی این پارک، از آسان تا سخت، برای همه سلیقه ها مناسب است.

4: در غرب ایران، جنگل های زاگرس، که از کوهستان های زاگرس گسترده شده اند، مناظر چشم نواز و تنوع زیستی غنی را ارائه می کنند. این جنگل ها، که در استان های کرمانشاه، ایلام و لرستان قرار دارند، دارای مسیرهای پیاده روی متعددی هستند که به شما امکان می دهد از نزدیک با طبیعت بکر و زیبای آنها آشنا شوید.

5: برای آنهایی که به دنبال تجربه ای متفاوت هستند، کویر مرنجاب در استان اصفهان، یکی از زیباترین مناطق بیابانی ایران است. این منطقه، با تپه های شنی زیبا و درختان کهنسال گز، فرصت بی نظیری را برای پیاده روی و کاوش در طبیعت بیابانی فراهم می کند. مسیرهای پیاده روی در این منطقه، چشم انداز خیره کننده ای از طبیعت خشک و سوزان را به نمایش می گذارند.

6: در شمال غربی ایران، جنگل های ارسباران در استان آذربایجان شرقی، با درختان کهنسال و پوشش گیاهی متنوع، یکی از زیباترین مناطق جنگلی کشور است. این جنگل ها، که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارند، دارای مسیرهای پیاده روی متعددی هستند که به شما امکان می دهد از نزدیک با طبیعت بکر و زیبای آنها آشنا شوید.

7: در مرکز ایران، پارک ملی کویر در استان سمنان، یکی از زیباترین مناطق بیابانی کشور است. این پارک، با تپه های شنی زیبا و درختان کهنسال گز، فرصت بی نظیری را برای پیاده روی و کاوش در طبیعت بیابانی فراهم می کند. مسیرهای پیاده روی در این پارک، چشم انداز خیره کننده ای از طبیعت خشک و سوزان را به نمایش می گذارند.

8: در شرق ایران، جنگل های بلوچستان در استان سیستان و بلوچستان، با درختان کهنسال و پوشش گیاهی منحصر به فرد، یکی از زیباترین مناطق جنگلی کشور است. این جنگل ها، که در نزدیکی مرز پاکستان قرار دارند، دارای مسیرهای پیاده روی متعددی هستند که به شما امکان می دهد از نزدیک با طبیعت بکر و زیبای آنها آشنا شوید.

9: در شمال شرقی ایران، جنگل های توران در استان خراسان شمالی، با درختان کهنسال و پوشش گیاهی متنوع، یکی از زیباترین مناطق جنگلی کشور است. این جنگل ها، که در نزدیکی مرز ترکمنستان قرار دارند، دارای مسیرهای پیاده روی متعددی هستند که به شما امکان می دهد از نزدیک با طبیعت بکر و زیبای آنها آشنا شوید.

10: در جنوب شرقی ایران، جنگل های حرا در استان هرمزگان، با درختان کهنسال و پوشش گیاهی منحصر به فرد، یکی از زیباترین مناطق جنگلی کشور است. این جنگل ها، که در نزدیکی دریای عمان قرار دارند، دارای مسیرهای پیاده روی متعددی هستند که به شما امکان می دهد از نزدیک با طبیعت بکر و زیبای آنها آشنا شوید. این منطقه، با آب و هوای گرم و مرطوب، فرصت بی نظیری را برای تجربه یک محیط متفاوت در طبیعت فراهم می کند.

سخن پایانی

ایران، با تنوع زیستی و مناظر طبیعی بی نظیر خود، یکی از بهترین مقاصد برای دوستداران پیاده روی و طبیعت گردی است. از جنگل های انبوه و سرسبز شمال تا بیابان های خشک و سوزان مرکز و جنوب، این سرزمین پهناور دارای فرصت های متنوعی برای کاوش و لذت بردن از طبیعت است. با رعایت نکات ایمنی و حفاظت از محیط زیست، می توانید از زیبایی های طبیعی این کشور لذت ببرید و خاطرات ماندگاری را در جنگل های بکر و دیدنی ایران رقم بزنید.

انتشار: 28 خرداد 1403 بروزرسانی: 29 خرداد 1403 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 97641

به "کشف زیبایی های جنگلی ایران: راهنمایی برای پیاده روی در جنگل های بکر و دیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف زیبایی های جنگلی ایران: راهنمایی برای پیاده روی در جنگل های بکر و دیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید