روسیه: ناتو مقصر افزایش تهدیدات امنیتی در قاره اروپا است

به گزارش مجله سرگرمی، معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به سخنان دبیرکل ناتو گفت: گسترش ساختارهای نظامی ناتو به سمت مرزهای روسیه، خروج آمریکا از پیمان موشکی و مخالفت با ابتکارات مسکو برای جلوگیری از عواقب این اقدام، سیستم امنیتی اروپا را از بین برده است.

روسیه: ناتو مقصر افزایش تهدیدات امنیتی در قاره اروپا است

با ما سفر کنید و با تور هوایی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز، چهارشنبه، در تفسیر سخنان ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو درباره تهدیدات از جانب روسیه، اعلام نمود که تقصیر از بین رفتن سیستم امنیتی در قاره اروپا تنها بر گردن پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) واقع شده است که طی دو موج، زیرساختارهای نظامی خود را به سمت مرزهای فدراسیون روسیه گسترش داده است.

این دیپلمات روس در گفت وگو با این خبرگزاری در این باره شرح داد: باید یادآوری کنم که دقیقاً ناتو مرزهای خارجی خود را به مرزهای ملی روسیه نزدیک کرد. در نتیجه چندین موج، شرایط در اروپا به شدن تغییر کرد و ما شاهد تقویت حضور زیرساختارهای نظامی ناتو در نزدیکترین مسافت از مراکز حیاتی روسیه و محل استقرار نیروها و تجهیزات نظامی خود بودیم، هرچند این اقدامات بصورت دائم نبوده و واحدهای نظامی ناتو بصورت چرخشی در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر شده و این کار در جریان انجام مانورهای نظامی روز اضافه نمودن در این مناطق صورت می گیرد. ولی تمامی این اقدامات، شرایط امنیتی بوجود آمده در قاره اروپا بعد از سرانجام جنگ سرد را از بین برده است.

معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: چنین اقداماتی طرف روسی را مجبور کرد تا به آنها واکنش نشان دهد و سیاست و برنامه های نظامی خود را با توجه به واقعیات کنونی اصلاح کند و این کار به درستی انجام گرفت، برای اینکه موضوع تقویت امنیت و منافع ملی همیشه در وهله نخست اهمیت قرار دارند.

علاوه بر این، گروشکو اعلام نمود که اظهارات مربوط به تهدید موشکی از جانب روسیه هم تنها بر این اساس است که دقیقاً آمریکا بطور یکجانبه از پیمان مربوط به نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر، که یکی از مهمترین توافقات در زمینه امنیتی در اروپا بود، خارج شد و دیگر کشورهای عضو ناتو به ابتکارعمل روسیه درباره توقف استقرار چنین تسلیحاتی در خطوط تماس پاسخ مثبت ندادند.

وی اضافه نمود: و در نهایت، نباید فراموش کرد که کشورهای عضو ناتو و متحدانشان در حال تحقق برنامه ایجاد سیستم دفاع ضدموشکی در اروپا هستند که سامانه های آن در خاک رومانی و لهستان مستقر می شوند که جهت گیری اصلی آنها به سمت شرق و مرزهای روسیه است.

لازم به یادآوری است که ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز دوشنبه در سخنرانی در نشست کمیته مجلس اروپا درباره مسائل دفاعی و امنیتی اعلام نمود که تهدید مستقیمی از جانب روسیه و چین نمی بیند، ولی به عقیده وی، این مسئله در سایه اقدامات ناتو تحقق یافته است.

استولتنبرگ گفت: در حال حاضر، من هیچ تهدید نظامی یا دورنمای حمله نظامی از سوی روسیه و چین نمی بینم. البته یکی از دلایل آن، موجودیت پیمان آتلانتیک شمالی است. چرا که در صورت هر نوع حمله ای، همه کشورهای متحد در ناتو به آن واکنش نشان خواهند داد و دقیقاً همین مسئله، یکی از دلایلی است که ما توانسته ایم صلح و امنیت در قاره اروپا را برای بیش از 70 سال حفظ کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 135419

به "روسیه: ناتو مقصر افزایش تهدیدات امنیتی در قاره اروپا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: ناتو مقصر افزایش تهدیدات امنیتی در قاره اروپا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید