روسیه: اینستکس ناکارآمدی خود در قبال ایران را ثابت کرد

به گزارش مجله سرگرمی، ایرنا نوشت: نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا گفت: ساز وکار حمایت از مبادلات تجاری ایران موسوم به اینستکس از ابتدای کار تاکنون فقط ناکارمدی خود را ثابت کرده است.

روسیه: اینستکس ناکارآمدی خود در قبال ایران را ثابت کرد

به گزارش ریانووستی روسیه، ولادیمیر چیژوف با بیان این مطلب اضافه نمود: اینستکس تا امروز تنها ناکارآمدی خود را اثبات کرده است، به یاد دارم از زمان آغاز به کار این مکانیسم تاکنون، سه رهبر غربی تغییر کرده اند که این تغییرات معنی زیادی دارد و گویای خیلی مسائل است.

کننده دائم روسیه سه ماه پیش گفته بود که اینستکس نمی تواند تاثیر چندانی در معامله اتحادیه اروپا با ایران بگذارد .

وی همچنین به موضع مبهم و دوگانه شرکای اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) در مورد برجام اشاره کرد و گفت: آنها از یک طرف می گویند که حامی توافق هسته ای با ایران هستند و از طرف دیگر اقدامات متفاوت دارند در این مورد مشخص منظور من بیانیه های اروپایی ها در مورد موشک ها و نفتکش ها در تنگه هرمز است که تحرکات قانونی ایران را در پی داشته است.

وی با اشاره به حادثه ای که چند روز پیش برای یک نفتکش ایرانی در نزدیکی عربستان رخ داد، گفت: امروز پرسش این است که چه کسی این کار را کرده است؟.

چند روز پیش نیز میخائیل اولیانوف کننده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین در توئیتی گفت: حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس) انتظارت بسیاری را بر آورده نکرده است و بسیاری در ایران نسبت به عملکرد این ساز و کار مشکوک هستند و برای این شک و تردید خود دلیل دارند.

وی با تایید پیوستن هشت کشور اروپایی به این سازوکار اضافه نمود: اما در زمان حاضر زود است که این ساز و کار را کنار گذاشت. بعید بنظر می رسد که خیلی از انتظارات را برآورده کند اما با این حال همچنان سودمند است.

اینستکس یا ساز وکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا به عنوان یک ابزار ویژه مالی توسط آلمان، فرانسه و انگلیس در31 ژانویه 2019 (11 بهمن 1397) برای تسهیل تجارت غیردلاری با ایران ایجاد شد. هدف اصلی از ایجاد این کانال مالی ویژه، دادن امکانات به شرکت های کوچک و متوسط اروپایی است تا بتوانند مجاری متعارف مالی خود با ایران را حفظ کنند.

به گفته مقام های اروپایی این ساز وکار در گام نخست تجارت کالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می دهد؛ اما به تدریج دامنه اش گسترش خواهد یافت.

اما نکته مهم و نقطه ثقل اینستکس را که بسیاری از مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران نیز برآن تاکید داشته اند، گسترش این ساز وکار برای مراودات نفتی و همکاری کشورهای اروپایی و غیراروپایی است.

آنچه اروپایی ها طی این مدت انجام دادند، اقدامات ساختاری نیست و اقداماتی برای آغاز یک فرایند بوده است. نگاه و انتظارات جمهوری اسلامی ایران از اروپا همواره مبتنی بر اقدامات عملی با اهداف راهبردی برای طراحی ساز وکار بوده است. اما اتحادیه اروپا در یک فرایند زمانی تقریبا طولانی تنها توانسته یک فرایند را شکل دهد که هنوز در مرحله اجرای کامل قرار ندارد.

310311

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 52355

به "روسیه: اینستکس ناکارآمدی خود در قبال ایران را ثابت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: اینستکس ناکارآمدی خود در قبال ایران را ثابت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید