برطرف تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی و لغو مجدد مصوبه کمیسیون خاص وزارت بهداشت

به گزارش مجله سرگرمی، توکلی خواهان برطرف تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی و لغو مجدد مصوبه کمیسیون خاص وزارت بهداشت شد.

برطرف تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی و لغو مجدد مصوبه کمیسیون خاص وزارت بهداشت

به گزارش ، احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت امروز در نامه ای به رئیس دیوان عدالت اداری کشور خواهان برطرف تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی و لغو مجدد مصوبه کمیسیون خاص وزارت بهداشت شد.

لغو این مصوبه که در روز های گذشته با نظر موافق وزرای علوم، بهداشت و درمان و رئیس دانشگاه آزاد نیز همراه بود، به دستور شعبه چهل و پنجم دیوان عدالت اداری به صورت موقت متوقف شد.

مصوبه مذکور، که مغایر با دستورالعمل اجرایی مصوبه 735 شورای عالی انقلاب فرهنگی است، به 134 نفر از افراد باقیمانده از فرزندان اعضای هیات علمی و مدیران دانشگاه آزاد اجازه می دهد تا در رشته های پزشکی با رتبه بالا تر از رشته قبولی خود ادامه تحصیل دهند.

بر همین اساس رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت در روز های گذشته در نامه ای به علی اکبر ولایتی ریاست هیات امناء دانشگاه آزاد موضوع را متذکر شد.

در نامه احمد توکلی خطاب به محمدکاظم بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری آمده است: هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی در تصمیمی تبعیض ­آمیز با نادیده دریافت دستورالعمل اجرایی مصوبه 735 شورای عالی انقلاب فرهنگی، بدون صلاحیت قانونی، ضوابط تازه ای جهت نقل و انتقال و تغییر رشته فرزندان اعضای هیات علمی، وضع می نماید؛ بر اساس این ضوابط غیرقانونی، دانشگاه آزاد نسبت به تغییر رشته و انتقال 134 نفر از فرزندان هیات علمی به رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی اقدام می نماید. این افراد در حال حاضر در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل اند که اسامی بعضی از بستگان مقامات دانشگاه آزاد نیز در میان آن­ها دیده می گردد.

توکلی اضافه نمود: معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی طی دو نامه به تاریخ هفتم و چهاردهم مهرماه 97 از معاون آموزشی وزارت بهداشت اجازه می خواهد که برخلاف دستورالعمل اجرایی 735 شورای انقلاب فرهنگی و مطابق رویه غیرقانونی سال 1396 دانشگاه آزاد، از 254 نفر از فرزندان اعضای هیات علمی که در شهریور 1397 در رشته دامپزشکی پذیرفته شده اند، در رشته های بالاتر، ثبت نام کند. نکته حائز اهمیت این است که در میان این گروه نیز نام فرزندان بعضی مقام ها دیده می گردد. در واقع تعارض میان منافع شخصی بعضی از اعضای هیات علمی و مدیران دانشگاهی، و منافع مربوط به جان مردم، به نفع معدودی از دانشگاهیان برطرف شد.

این نامه ادامه داد: معاون آموزشی وزارت بهداشت موضوع را در کمیسیون موارد خاص مطرح نموده و ضمن وضع ضوابطی برای انتقال دانشجویان خارج به داخل، مجوز تغییر رشته گروه مزبور را صادر می نماید. این جواز، طی نامه نوزدهم اسفندماه 97 جهت اجرا به دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ می گردد. البته این اقدام نیز از حیطه صلاحیت کمیسیون موارد خاص خارج بوده است.

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت توضیح داد: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پس از اطلاع از ماجرا و آنالیز تخلفات اتفاق افتاده، موضوع را به ریاست کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری گزارش می نماید. رئیس کمیسیون مزبور از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست می نماید که با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی خارج از اختیارات و صلاحیت قانونی خود، با وضع ضوابطی مغایر با دستورالعمل اجرایی قانونی عمل نموده، مصوبه کمیسیون موارد خاص را لغو کند.

توکلی اعلام نمود: معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پس از توجه به غیرقانونی بودن تصمیم قبلی، طی نامه شماره 520/500 مورخ یازدهم شهریورماه 98 مصوبه قبلی کمیسیون خاص را که خودش به دانشگاه آزاد ابلاغ نموده بود، لغو می نماید.

در این نامه آمده است: لغو منصفانه این مجوز موجب شد که این تبعیض درسال 1397 صورت نگیرد، اما سازمان دیده بان شفافیت و عدالت بازگرداندن 134 دانشجوی دامپزشکی را که در سال 1396، در دوره مدیریت جدید، در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مشغول شده اند نیز، از آقای ولایتی ریاست هیات امناء دانشگاه آزاد مطالبه کرد. در این اوان، متن پیشنهادی برای تعمیم این تبعیض ناروا به دانشگاه های دولتی، به دست دیده بان رسید که قرار بود به امضای وزرای علوم و بهداشت و درمان و رئیس دانشگاه آزاد برسد و برای تصویب، تقدیم شورای انقلاب فرهنگی گردد. برای آنکه این تبعیض ناروا لباس قانون نپوشد و به سال جاری و سال های بعد سرایت نکند، دیده بان با وزرای مربوط و رئیس دانشگاه آزاد، تماس گرفت و آن ها با قاطعیت مخالفت کردند و بحمدالله پیشنهاد امضاء نشد.

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت در این نامه اعلام کرد: درست در زمانی که این کوشش شفاف ساز و عدالت خواهانه در شرف تکمیل بود با شکایت جمعی از ذینفغان امتیاز طلب دادرس، شعبه چهل وپنجم دیوان عدالت اداری، دادنامه ای را صادر نموده است که متضمن دستور توقف موقت اعمال نامه معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است. به عبارت دیگر از برطرف تبعیض جلوگیری شد تا ظلم مورد بحث فعلا ادامه یابد.

توکلی یادآور شد: از عجایب روزگار این است که شکایت، روز شانزدهم مهرماه 98 به شعبه ارجاع شده و تنها یک روز بعد، رأی صادر و دادنامه تنظیم شده است. این سرعت کار بی نظیر نشان از چه دارد؟

وی در این نامه خطاب به رئیس دیوان عدالت مطرح کرد: در روز هایی که رئیس جدید قوه قضائیه با علمداری مبارزه با فساد و تبعیض، شمع امیدی در دل مردم افروخته است چنین رأیی نه تنها به آبروی دیوان عدالت آسیب می زند، بلکه مخل آن امیدواری نیز می گردد.

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت توضیح داد: سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت مصرانه از شما می خواهد که مانع استحکام تبعیضی به این زشتی و ناروایی و در عین حال غیرقانونی بشوید.

دیده بان شفافیت و عدالت همچنان برای بازگرداندن آن 134 دانشجو که ظرفیت متعلق به دانشجویان مستعدتر را غصب نموده اند، به رشته خودشان، پافشاری خواهد نمود.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 52536

به "برطرف تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی و لغو مجدد مصوبه کمیسیون خاص وزارت بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی و لغو مجدد مصوبه کمیسیون خاص وزارت بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید