رضا بهبودی: اعتراف می کنم هنوز جن گیر را ندیده ام!

به گزارش مجله سرگرمی، بازیگر روایت ناپدید شدن مریم گفت که مهمترین ویژگی این فیلم سینمایی این است که خود را ترسناک نشان نمی دهد اما کم کم جای خود را در روان تماشاگر باز می نماید و این توفیق خاصی ست که با توجه به مولفه های فرهنگی حاصل شده است.

رضا بهبودی: اعتراف می کنم هنوز جن گیر را ندیده ام!

رضا بهبودی بازیگر فیلم سینمایی روایت ناپدید شدن مریم به کارگردانی محمدرضا لطفی و تهیه نمایندگی مرتضی شایسته که این روزها در صفحه هنروتجربه در پلتفرم هاشور به صورت آنلاین اکران شده است، در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به اینکه در ابتدا پیشنهاد بازی در این فیلم را نپذیرفته است، بیان نمود: در ابتدا فیلمنامه برایم مبهم و این ابهام قطعا روی کاغذ بیشتر بود و متوجه نمی شدم که قرار است کار چگونه سروشکل نهایی به خود بگیرد، همین موضوع باعث شد در ابتدا پیشنهاد بازی را رد کنم.

وی با بیان اینکه تا به امروز در 2 اثر با محمدرضا لطفی کارگردان همکاری داشته است، عنوان کرد: از نظر من ایشان فیلمسازی است که در نهایت دنیا اثر را در فکر خود دارد و در حد مقدورات و به گونه ای که بگردد به کاغذ منتقل کرد، آن را به نگارش در می آورد این موضوع در همکاری اول ما یعنی در پروژه روایت ناپدید شدن مریم برای من ناشناخته تر بود اما در پروژه تعارض که دومین همکاری ما بود، من به ایشان اعتماد داشتم و می دانستم نباید به فیلمنامه های ایشان مانند دیگر فیلمنامه ها نگاه کنم.

بازیگر روایت ناپدید شدن مریم ادامه داد: باید بگویم من برای همکاری با محمدرضا لطفی کوشش کردم به دنیا فکری ایشان نزدیک تر شوم بعلاوه به این موضوع واقف بودم که با کارگردانی سروکار دارم که می داند چه می خواهد و برایش روشن است که فیلم در نهایت چگونه خواهد شد و قرار است چه تأثیری بر مخاطب داشته باشد. از سوی دیگر تبادل نظری ما با یکدیگر درباره این فیلم سینمایی بسیار راه گشا بود و در ایفای نقش مرتضی به من یاری کرد.

بهبودی با اشاره به اینکه حضور در این فیلم سینمایی تجربه بسیار خوبی را برایش رقم زده است، گفت: من برخلاف آنکه بر اساس علاقه ام مولفه های درام ارسطویی را پیگیری نموده و می کنم، مشتاق تجربه های نوین در عرصه نمایشنامه ها و فیلمنامه ها هستم، چراکه به یک کشف و شهودی می رسم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه زمانی که از سمت خود به داستان روایت ناپدید شدن مریم نگاه می نموده، ماجرا برایش خوف انگیز بوده است، عنوان کرد: جالب است بدانید که من اساسا فیلم های ژانر وحشت را نگاه نمی کنم و ترجیح من از میان ژانرهای مختلف، ژانر وحشت نیست و باید اعتراف کنم هنوز جن گیر را ندیده ام! اما زمانی که نقشی را می پذیرم از منظر نقش به رخدادها نگاه می کنم و در حین ایفای نقش با توجه به نیازهاو مختصات نقش، واکنش عاطفی و احساسی نشان می دهم. حتما واکنش های ما، یعنی بازیگر و نقش، از هم فرق دارد. این ها چالش های جذابی برای من در عرصه ساختار و روایت و بازیگری در این فیلم سینمایی بود.

بازیگر سرو زیر آب با بیان اینکه در سینمای ایران چیزی به نام ژانر وجود ندارد، شرح داد: حتی برای آن چیزی که به عنوان سینمای اجتماعی می شناسیم، این پرسش قابل طرح است که آیا واقعا سینمای اجتماعی است یا نه؟ آیا هر فیلمی که سروشکل اجتماع را دارد، مولفه های ژانر اجتماعی را رعایت می نماید؟ اینگونه نیست بلکه هر ژانری مولفه های خاص خود را دارد که کمتر در سینمای ایران مشاهده می گردد.

بهبودی اضافه نمود: از آنجاکه ما قصد داریم همه چیز را ایراهمه کنیم، ژانرها را هم به دلخواه خود بالا و پایین نموده ایم در این زمینه بعضی هم معتقدند این خلاقیت است اما اینگونه نیست و اگر قرار بود تلفیقی صورت بگیرد که به یک رخداد تازه بی انجامد در سینمای ما رخ دادنی نیست چراکه ما دانش لازم را نداریم و اصطلاحا سیستم پذیر نیستیم.

به گفته وی، شرایط به گونه ای است که نه تنها ژانر رعایت نمی گردد بلکه اعتقادی به آن وجود ندارد و یا اصلا شناخته نشده است بعلاوه کتاب های تالیف شده در این زمینه متاخر است و شاید در این 10 سال اخیر وارد بازار نشر شده اند.

بازیگر گورکن با بیان اینکه نداشتن ژانر را نمی توان به مولفه های خاص ربط داد، یادآور شد: اینکه بگوییم مخاطب عامل این اتفاق است، درست نیست چراکه مخاطب مشتاقانه فیلم های خارجی در ژانر وحشت را پیگیری می نماید، حتی از نمونه های داخلی مانند روایت ناپدید شدن مریم هم استقبال نموده است پس مشکل همان سیستم پذیر نبودن ماست.

بهبودی ادامه داد: ژانر وحشت با مولفه های زیست شهری و مناسبات زندگی انسان غربی و یا کسی که درگیر امور جامعه غربی است، عجین شده است و اگر قرار باشد به جامعه ما برگردد، باید ببینیم اینجا چه چیزهایی می تواند یقه تماشاگر را بگیرد به عنوان مثال سینمای ژاپن توانست نوعی از سینمای وحشت را با مولفه های فرهنگی، قصه ها و افسانه ها که ریشه در نمایش های سنتی شان دارد، خلق کند در حقیقت ما هم باید ببینیم چه داستان هایی داریم که باتوجه به مولفه های ژانر آن را پیاده و به سینمای وحشت از جنس ایرانی برسیم.

وی تاکید نمود: اگر افسانه ها و داستان هایمان را مرور کنیم، متوجه می شویم که به حق از آن ها استفاده نشده است و اساسا سینمای ما به ژانر بال و پر نداده است که اگر این اتفاق می افتاد ما سینمای وحشت و... داشتیم و چون نداریم مخاطبان ترجیح می دهند به سراغ ملودرام های اجتماعی بروند.

بازیگر اکسیدان در پاسخ به این پرسش که آیا اگر باز هم پیشنهاد بازی در فیلم هایی با ژانر وحشت را داشته باشد قبول می نماید یا نه، گفت: 2 سال پیش پیشنهاد بازی در فیلمی را داشتم که قرار بود در ژانر وحشت فراوری گردد اما نپذیرفتم چراکه یا خود متوجه فیلمنامه نشدم و یا اینکه ترجیح دادم شب آرام تر بخوابم!

بهبودی با اشاره به اینکه برخوردهای مخاطبان با این فیلم سینمایی در زمان پخش جالب بود، عنوان کرد: مهمترین ویژگی این فیلم این است که خود را ترسناک نشان نمی دهد اما کم کم جای خود را در روان تماشاگر باز می نماید و این توفیق خاصی ست که با توجه به مولفه های فرهنگی حاصل شده است.

وی ادامه داد: این هوشمندی را محمدرضا لطفی کارگردان اثر داشته است که در ایده پردازی، نوشتن، اجرا و... به اثری برسد که برای اینجا باشد.

این بازیگر سینما با بیان اینکه روایت ناپدید شدن مریم فیلمی نیست که مخاطبان آن را فراموش نمایند و حرف برای گفتن دارد، اظهار کرد: بازیگوشی ای که در روایت این فیلم سینمایی رخ می دهد و کوششی که برای بهم ریختن فکر مخاطب می نماید از جمله مواردی است که باعث می گردد این فیلم سینمایی را به مخاطبان پیشنهاد کنم. بعلاوه روایت ناپدید شدن مریم بدین علت فیلم مناسب و سرگرم نماینده ای است که پرسش های خوبی را برای مخاطب جستجوگری که علاقه مند است فراتر از قصه های مرسوم را ببیند، مطرح می نماید.

بهبودی در سرانجام گفت: درست است که ما مانند یونان باستان از زمان های گذشته نمایشنامه نویس نداشتیم اما از دیرباز زبانی غنی داریم که مفاهیم والا و مسایل بزرگ بشری را در خود جای داده و پُر از داستان ها، افسانه ها، حکایات، قصص و... است، ای کاش شرایط بیرونی به گونه ای فراهم می شد تا همه افرادی که می توانستند و یا علاقه مند بودند، این منابع غنی را تبدیل به درام نمایند تا هم به مخاطب داخلی آثار خوبی ارایه و هم در سطح دنیای این فرهنگ نشان داده گردد چراکه افراد باسوادی هستند که سوژه و حتی فیلمنامه هایی دارند اما به دلایل مختلف از جمله شرایط فراوری انزوا گزیده و فعالیت نمی نمایند، به امید آن روز که این همه حرفی که برای گفتن وجود دارد، زده گردد و به سمع و نظر مخاطبان داخلی و خارجی برسد.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 162036

به "رضا بهبودی: اعتراف می کنم هنوز جن گیر را ندیده ام!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضا بهبودی: اعتراف می کنم هنوز جن گیر را ندیده ام!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید