رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی گفت: آنچه توسط دیوان عدالت اداری متوقف شده، پیش تر توسط خود سازمان سینمایی باطل شده بود و موضوع رده بندی سنی با هدف فرهنگ سازی و بهداشت روانی بچه ها و نوجوانان با قاطعیت دنبال می گردد.

رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می گردد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، از وقتی طرح رده بندی فیلم های سینمایی مطرح شد نظرات موافق و مخالف متعددی انعکاس یافت اما آنچه این طرح را بیشتر از هر چیز دیگر به حاشیه کشاند خبرهایی درباره باطل شدن دستورالعمل رده بندی سنی فیلم ها از سوی دیوان عدالت اداری به درخواست دادستانی کل کشور بود؛ و اگرچه سازمان سینمایی شرح مختصری هم درباره آن داد ولی ابهاماتش رفع نشد.

دراین باره معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی که حدود سه ماه است بر این مسند منصوب شده به تشریح اتفاقات و حاشیه های پیش آمده پرداخت و تاکید نمود که این طرح قطعا ادامه پیدا می نماید چون دادستانی نسبت به دستورالعملی که در سازمان دیگر وجود نداشت، دستور ابطال داده و درباره شیوه نامه جدیدی که پیش نویس آن تنظیم شده موضعی منفی وجود ندارد.

سید محمد مهدی طباطبایی نژاد درباره روند پیش رفته در این طرح که منجر به حاشیه های اخیر شده است، بیان نمود: در تاریخ 28 اردیبهشت ماه مشاور دادستان نامه ای را به دادستان کل کشور مبنی بر به جلوگیری از دستورالعمل نظام نامه رده بندی سنی می نویسد و درخواست می نماید به این اتفاق رسیدگی گردد. دادستان محترم کل هم به بر اساس ادله ای که می آورد؛ ادله ای که محل گفت وگو است، نسبت به دستورالعمل ابلاغ شده در اردیبهشت ماه، درخواست ابطال از دیوان عدالت اداری می نماید و دیوان هم قبل از طرح در هیات عمومی دیوان که تکلیف را روشن کند، دستور توقف اجرا می دهد.

او افزود: در واقع دستور این بود که نظام رده بندی سنی که اردیبهشت ماه منتشر شده بود متوقف گردد در حالی که این دستورالعمل اصلاً اعمال نشده بود چون اساسا در سازمان سینمایی از آن استفاده نمی شد و ما خودمان آن را پیش تر باطل نموده و بر اساس بازخوردهایی که گرفته بودیم پیش نویس جدیدی را تنظیم نموده بودیم، یعنی الان دیوان عدالت اداری به درخواست دادستانی کل نسبت به چیزی به ما دستور توقف داده اند که نه تنها از آن استفاده نمی کنیم بلکه اصلا وجود ندارد. ضمن اینکه در دستور آن ها توقف پخش و ساخت براساس دستورالعمل آمده در حالی که اصلاً قرار نبوده و نیست بر اساس این دستورالعمل ها فیلمی ساخته گردد!.

وی ادامه داد: درباره چگونگی این اتفاق و سوءبرداشت باید بگویم برخی مدعیان کارشناسی با اطلاعات اندک خود در رسانه ها حرف هایی می زنند که فکر می نمایند درست است در حالی که آن ها اطلاع ندارند و ما نظام نامه درجه بندی سنی اردیبهشت ماه را هیچ گاه اعمال نکردیم. الان یک شیوه نامه وجود دارد که پیش نویس آن در شهریورماه نوشته شده و ذیل ماده 8 آیین نامه شورای پروانه نمایش تعریف می گردد که هر چه در آن آمده هم جنبه توصیه ای دارد.

طباطبایی نژاد درباره تغییراتی که در دستورالعمل جدید رده بندی سنی نسبت به نسخه اردیبهشت ماه آن وجود دارد، شرح داد: به عنوان مثال در نظام نامه اردیبهشت ذکر شده بود که برای فیلم های +18، سینماداران اجازه ورود افراد کمتر از 18 سال را به سالن سینما نباید بدهند اما الان در شیوه نامه جدید اساسا رده بندی بالای 18 سال نداریم!. حتی در نسخه فعلی تاکید شده که سینمادار اجازه جلوگیری از ورود افراد را ندارد و این وظیفه والدین و همراهان بزرگسال است که مسئله را رعایت نمایند یا در نسخه قبلی که خودمان متوقف نموده ایم درجه بندی توسط شورای پروانه نمایش صورت می گرفت یا مجازات سینماهای متخلف پیش بینی شده بود که در نسخه جدید و بر اساس بازخوردها از اهالی سینما، یک شورای تخصصی 35 نفره این کار را انجام می دهند و مجازات سینماهای متخلف و شرکت های پخش هم به گونه ای دیگر طراحی شده است.

معاون ارزشیابی و نظارت ادامه داد: پس نکته اول این است که دیوان محترم عدالت اداری و داستان محترم کل نسبت به چیزی دستور دادند که تحصیل حاصل است چون خود ما آن را باطل نموده بودیم و الان اصلاً وجود ندارد و نکته دوم اینکه آنچه برای رده بندی سنی اعمال میکنیم نزدیک دو دهه است که در حال انجام شدن است اما حالا به دلیل تاکیدمان بر صیانت از بچه ها و نوجوانان و ایجاد امنیت خاطر برای خانواده ها جدی تر اتفاق می افتد و آن هم یک امر توصیه ای و ارشادی است که دیوان عدالت اداری نسبت به آن موضع منفی نداشته است.

او یادآور شد: از 19 مرداد سال 1382 که آیین نامه شورای پروانه نمایش به تصویب هیات وزیران رسید، در ماده 8 آن به شورای پروانه نمایش اجازه داده شده که از نظر کارشناسی برای برخی فیلم ها استفاده کند. تا این تاریخ یعنی تا چند ماه قبل شورای پروانه نمایش بعد از اینکه فیلم را می دید و با این روبرو می شد که فیلمی به رده بندی سنی احتیاج دارد آن را اعلام می کرد اما عده ای معتقد بودند این کار تخصصی است و باید از روانشناسان و جامعه شناسان و کارشناسان بین رشته ای استفاده کرد لذا سازمان سینمایی تصمیم گرفت با همراهی همان اعضای شورا که برخی از آن ها عضو شورای رده بندی سنی هم هستند، جامعه این رده بندی سنی را بزرگتر کند پس شورایی مرکب از کارشناسان علوم تربیتی، اهالی سینما، فعالان فرهنگی و روانشناسان تشکیل شد که هر هفته فیلم هایی را که از شورای پروانه نمایش مجوز نمایش گرفته، برای رده بندی سنی آنالیز می نمایند. این نکته حائز اهمیت است که فقط فیلم هایی به این شورا ارجاع داده می شوند که اولا پروانه نمایش گرفته باشند و بعد اینکه توسط شورای پروانه نمایش تشخیص داده شوند که احتیاج به کارشناسی دقیق تر برای مشخص رده بندی سنی دارند.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی تاکید نمود: تمام فیلم هایی که به شورای رده بندی سنی می رسند طبق قانون و با مجوز شورای پروانه نمایش که همه اعضایش با حکم وزیر و مبتنی بر مصوبه هیات وزیران فعالیت می نمایند، اجازه دارند روی پرده سینما بدون استثنا اکران شوند. درواقع این شورای رده بندی سنی نقش کارشناسی را برای شورای پروانه نمایش دارد یعنی در عرض شورای پروانه نمایش نیست بلکه در طول آن است و وقتی شورای پروانه نمایش فیلمی را تایید کرد و پروانه نمایش داد آن وقت در صورت لزوم سراغ شورای رده بندی سنی می روند. من نمی دانم این ابهام را چه کسی به وجود آورده که فقط فیلم هایی که رده بندی سنی به آن ها تعلق می گیرد می توانند پروانه نمایش بگیرند و قرار است شورای رده بندی سنی جایگزین نظارت گردد چون این دقیقاً وارونه جلوه دادن ماجرا است و اتفاقا فقط فیلم هایی که پروانه نمایش می گیرند اگر لازم باشد به شورای رده بندی سنی می روند. تازه رده بندی هم یک امر توصیه ای است نه ممانعتی. اصلا از برخی مخالفت ها تعجب می کنم چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حافظ امنیت روانی و فرهنگی جامعه است و چطور از ما انتظار می رود که به فکر فرزندان مملکت و روح و روان آن ها نباشیم؟

او افزود: ممکن است یک فیلم ارزشی باشد اما بنا به شرایطی که در فیلم وجود دارد مشمول رده بندی سنی گردد چون صحنه هایی از کشتار و عملیات جنگی در برخی آثار هست که برای یک بچه مثلا هفت ساله معنای متفاوتی دارد و دیدن چنین صحنه هایی را نمی تواند هضم کند و آرامش روانی او به هم می ریزد. ندیدن خشونت یا مواردی از این دست حتی در دین ما هم اشاره شده مثل قربانی کردن که برای حاجی امری واجب است اما تماشایش برای خانواده ها مکروه پس چرا ما نباید این ها را برای خانواده ها و فرزندان مراعات کنیم؟

طباطبایی نژاد ادامه داد: در همه کشورهای صاحب سینمای دنیا فقط یک کشور نسبت به رده بندی سنی سکوت نموده آن هم لهستان است. البته لهستان هم سکوت ننموده بلکه وزارت فرهنگش یک جمله گفته و آن هم اینکه مسئولیت تشخیص دادن تماشای یک فیلم برای بچه ها به عهده پدر و مادر است و در واقع رده بندی سنی را از دوش خود برداشته و به عهده والدین گذاشته است. بنابراین همه کشورها چنین موضوعی را لحاظ می نمایند حتی از سال 2015 در سینمای آمریکا سیگار کشیدن قهرمان فیلم، مشمول رده بندی سنی میگردد یعنی انجمن روانشناسان درخواست کردند که سیگار کشیدن توسط قهرمان فیلم باید جزء مصادیق رده بندی سنی باشد و چند سال است این موضوع در آمریکا مورد بحث است. حال ما در یک کشور اسلامی که داعیه فرهنگ داریم باید بیشتر از همه نگران فرهنگ باشیم و قطعاً می دانیم که دیوان عدالت اداری و دادستان محترم نسبت به این موضوع و این توجه اعتراض ندارند.

وی اعلام کرد: درباره اتفاق اخیر همه چیز سوء تعبیر شده چون یک سری افراد ناآگاه از دستور دیوان عدالت اداری سوءتعبیر می نمایند. یقیناً منظور دیوان عدالت اداری و دادستانی کل کشور این نیست که اگر در فیلمی امری خشونت بار وجود داشت آن را نشان ندهیم اما یک گزارش غلط به آن ها داده شده که در آن بدون اطلاع دقیق و با بی اخلاقی می گویند سازمان سینمایی با این رده بندی سنی اباحه گری را رواج می دهند و این وسط ما می مانیم و دو جبهه که یکی برخی سینماگران هستند که می گویند با رده بندی سنی داریم ممیزی مجدد می کنیم و ما باید آنها را متقاعد کنیم که اینطور نیست چون فیلم پروانه نمایش گرفته و فقط می خواهیم به خانواده ها اعلام کنیم که این فیلم حاوی صحنه های خشونت آمیز یا دارای صحنه ها یا جملاتی نامناسب برای بچه ها است که نمایش آن در کل مانعی ندارد اما برای آن کودک مناسب نیست.

او با بیان اینکه رده بندی سنی یک امر اخلاقی، توصیه ای و تربیتی است و توجه به خطوط قرمز آیین نامه شورای پروانه نمایش در تمام این سال ها هم وجود داشته، در پاسخ به اینکه آیا طرح رده بندی سنی اجرایی می گردد و شورای رده بندی به کار خود ادامه می دهد؟ گفت: با قاطعیت این کار یعنی رده بندی سنی با شکل توصیه ای و هشداری به خانواده ها ادامه خواهد یافت و این چیزی است که در همه دنیا و حتی تلویزیون ایران هم اجرا می گردد؛ آن هم تلویزیونی که خیلی راحت برای همه در دسترس است.

طباطبایی نژاد در سرانجام صحبت های خود بیان نمود: تاکید می کنم تمام فیلم هایی که دارای پروانه نمایش هستند چه برچسب محدودیت سنی بگیرند و چه نگیرند مجاز به نمایش در سینماهای ایران هستند. نکته بعدی اینکه این وظیفه ارشادی و فرهنگی ماست و نسبت به این وظیفه اهمال و کوتاهی نخواهیم کرد. این وظیفه را هم به تنهایی انجام نمی دهیم بلکه جامعه نخبگان کشور به یاری ما آمده و یک جمع 35 نفره ما را همراهی می نماید و میانگین برآیند نظرات آن ها به جمع بندی می رسد. انتظار داشتیم از سوی کسانی که نگرانی های فرهنگی و تربیتی دارند بابت این جدیت، تشویق می شدیم. همچنین این خبر را به اهالی سینما که نگران بودند می دهم که شما از این محدودیت ها آسیبی نمی بینید.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 52759

به "رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید