راه اندازی نخستین موزه معدنی و گردشگری کشور در گام نخست

به گزارش مجله سرگرمی، راه اندازی نخستین موزه معدنی و گردشگری کشور در سوادکوه در گام نخست الزامات اجرایی شدن خود قرار گرفته است.

راه اندازی نخستین موزه معدنی و گردشگری کشور در گام نخست

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، از شهرستان سوادکوه، گردشگری از کلیدواژه هایی است که در سال های اخیر برجسته سازی آن را در تریبون های مختلف رسمی و غیررسمی شاهدیم تا جایی که از آن به عنوان جایگزین درآمدهای نفتی نیز یاد شده است.

گردشگری، بخش های مختلفی دارد که موزه معدنی و گردشگری یکی از این حوزه هاست که در کشورهای مختلف از معدن کاری به عنوان فعالیت مالی، اجتماعی و فرهنگی تغییر کاربری یافته است.

پیشنهاد برای استفاده از نخستین معدن زغال سنگ در منطقه کنیج کلای بخش زیراب شهرستان سوادکوه از اواخر دهه 1380 مورد توجه قرار گرفت و در سال 1396 با پیگیری شهرستانی و استانی شاهد انعقاد موافقت نامه بین شرکت تجهیز و تولید مواد معدنی کشور و دانشگاه پردیس شهید بهشتی زیراب بودیم و مبلغ حدود 500 میلیون تومان نیز برای اقدامات اولیه به حساب شرکت البرز مرکزی سوادکوه واریز شد.

معدن زغال سنگ کنیج کلای زیراب در سال های 1310 تا 1313 در زمان ایجاد راه آهن سراسری در شهرستان سوادکوه معرفی گشت و در سال های 1338 تا 1341 توسط شرکت آلمانی و در سال 1347 توسط شرکت ذوب آهن ایران با همکاری کارشناسان روسی شناسایی و اطلاعات اکشتافی آن به دست آمد و در اوایل دهه 1350 هم بهره برداری از آن و نیز معدن روستای کارمزد آغاز شد.

معدن زغال سنگ کنیج کلای زیراب در محوطه پارک علمی تحقیقاتی (پردیس زیراب) دانشگاه شهید بهشتی واقع شده است که این پارک علمی تحقیقاتی در بهار 1381 و با حضور وزیر علوم وقت و با هدف گسترش و تقویت روح پژوهش و تفکر علمی در کشور و منطقه، کمک به افزایش ثروت در جامعه با استفاده از فناوری و صنعت، مرتبط کردن مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی با صنعت گران و صنعت (ارتباط صنعت و دانشگاه) و گسترش علوم و فنون جدید و تمرکززدایی و گسترش حوزه نفوذ علمی و ارتباطی دانشگاه، افتتاح شد.

  • سوابق جهانی موزه و گردشگری در معادن

3 هزار و 500 سال قبل از میلاد مسیح، بابِلی ها نقره را به عنوان واحد پول خود استخراج کردند و 3 هزار و 400 سال قبل از میلاد مسیح مصریان هم در شبه جزیره سینا اقدام به استخراج فیروزه می کردند و ایرانیان هم 6 هزار سال قبل، کاریزهایی تا طول 60 کیلومتر را در انحصار خود داشتند و معادن زغال، طلا، نمک و سنگ های زینتی و قیمتی هم دارای سابقه هزاران ساله است.

استفاده از مکان و ابزارهای استفاده از معادن برای نسل کنونی همراه با شگفتی و آموزش است که طرح های مختلف گردشگری معدنی خود را به عنوان یکی از شاخص های مالی و فرهنگی جامعه نشان می دهد.

  • نمونه های گردشگری معدنی در جهان

در معدن سلدام سین، بازدیدکنندگان امکان فعالیت های استخراج دارند و برای 3 ماه در سال، تور گردشگری برگزار می شود و معدن کاران قدیمی به ارائه توضیحات می پردازند.

فعالیت های گردشگری معدن زغال سنگ اِد ایالت پنسیلوانیای امریکا از سال 1970 آغاز شد و اولین بهره برداری از این معدن نیز در سال 1850 آغاز شد.

برای علاقه مندان قبل از ورود با ترن در داخل تونل، توضیحاتی داده می شود و در بیرون معدن هم امکان آشنایی با ابزار و تجهیزات معدنی وجود دارد و فروشگاه هدایا و سوغات، موزه و امکان ارائه خدمات برای تورها هم موجود است؛ در این معدن امکان مشاهده استخراج زغال هم وجود دارد.

گردشگران تا عمق 300 متری معدن زغال سنگ کوئین آریزونا وارد می شوند و در طول هفته هم 4 تور گردشگری برای آن برگزار می شود.

بازدید از معدن طلای کانتری بوی در قلب کوه های راکی و تا عمق 300 متری با رعایت موارد ایمنی امکان پذیر است و

سالانه بیش از 2 میلیون نفر از معدن نمک ولیچکا لهستان بازدید می کنند و از قرن 13 تا سال 2007 فعال بود، دارای راه پله های چوبی، مجسمه ها و لوسترهای نمکی و نمایشگاه تاریخ نمک است، همچنین آسانسور قرن 17 آن برای رفتن به عمق معدن بازسازی شد.

گردشگران، سنگ های همراه با طلا را در مکان هایی که معین شد، جدا می کنند و در فصل زمستان سورتمه سواری روی برف ها هم امکان پذیر است و حیوانات مختلف برای تصویربرداری و فروشگاه هم وجود دارد و بارها در رسانه ها تبلیغ شد؛ مدت زمان بازدید هم 45 دقیقه در نظر گرفته می شود.

معدن الماس کیمبرلی در آفریقای جنوبی شامل یک معدن روباز و یک معدن زیرزمینی است و عمر این معدن 43 سال بود، 50 هزار نفر در آن مشغول به کار بودند و عرض این معدن 463 و عمق آن 240 متر است که اکنون 175 متر آن قابل مشاهده است.

سالانه بیش از 2 میلیون نفر از معدن نمک ولیچکا لهستان بازدید می کنند و از قرن 13 تا سال 2007 فعال بود، دارای راه پله های چوبی، مجسمه ها و لوسترهای نمکی و نمایشگاه تاریخ نمک است، همچنین آسانسور قرن 17 آن برای رفتن به عمق معدن بازسازی شد.

سرمایه گذاران چینی معدن سونگ جیانگ در دره حاصل از معدن کاری روباز که به مروز زمان، پرآب شده بود را برای جذب گردشگر برای ساخت مجموعه بزرگ تفریحی و ورزشی که بخش بزرگی از آن هتل 5 ستاره است، ترغیب کرد و در آن دریاچه اختصاصی قایقرانی با استفاده از فناوری نوین، هتل با استفاده از تکنولوژی همراه با محیط زیست و استفاده از صفحات خورشیدی برای تأمین انرژی استفاده شد.

هتل سالاسیلورماین در عمق 155 متری زمین معدنی بود که فعالیت آن از قرن 15 آغاز و تا سال 1908 میلادی ادامه داشت و تا سال ها منبع اصلی تولید نقره کشور سوئد بود ولی هم اکنون به یک اتاق هتل زیرزمینی با دمای 2 درجه سانتی گراد است که با وسایل گرمایشی به 18 درجه افزایش دما پیدا می کند، تلفن های همراه در آن کارایی ندارند و به جای آن از سیستم رادیویی ارتباط برقرار می شود، در داخل تونل هم تورهای ماجراجویی در نظر گرفته شده است.

  • حرف های درباره اولین موزه معدنی کشور در سوادکوه

حسین قلی قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از پیگیری این سازمان برای راه اندازی موزه معدنی کشور در سوادکوه خبر داد و گفت: جلسات و پیگیری های لازم برای آغاز به کار این موزه معدنی در دستور کار ما واقع شده است.

حسین جلالی سرپرست پردیس علمی تحقیقاتی زیراب نیز در گفت وگو با فارس، با اشاره به علاقه دانشگاه به راه اندازی موزه معدنی سوادکوه خاطرنشان کرد: جلسات شهرستانی برای تسهیل در راه اندازی موزه معدنی کشور در سوادکوه برگزار گشت و تلاش برای اجرایی شدن آن تداوم دارد.

عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح موزه معدن و گردشگری سوادکوه توسط دانشگاه مازندران ارائه و موافقت نامه بین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و دانشگاه شهید بهشتی منعقد شد، از اشتغال زایی مستقیم برای 100 نفر و سرمایه گذاری 50 میلیارد تومانی خبر داد.

طرح موزه معدن و گردشگری سوادکوه توسط دانشگاه مازندران ارائه و موافقت نامه بین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و دانشگاه شهید بهشتی منعقد شد، اشتغال زایی مستقیم برای 100 نفر و سرمایه گذاری 50 میلیارد تومانی دارد.

سیدعلی ادیانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موافقت نامه شرکت تجهیز و تولید مواد معدنی کشور و دانشگاه پردیس شهید بهشتی برای موزه معدنی در کنیج کلای سوادکوه اظهار کرد: معدن کنیج کلا به شاه تونل معروف است و 500 متر طول دارد و موقعیت ارزشمندی برای فعالیت های گردشگری دارد و استقرار رستوران ها و تفرج گاه ها برای ایجاد درآمد و ارتقای صنعت گردشگری در موزه معدنی باید انجام شود.

سعید یزدانی فرماندار سوادکوه از برگزاری جلسه هماهنگی بین اداره صمت و دانشگاه شهید بهشتی برای بررسی آخرین شرایط راه اندازی موزه معدنی سوادکوه خبر داد و با بیان اینکه از شرایط موجود رضایت ندارم، گفت: تلاش برای تفاهم نهایی درباره زمین و نوع استفاده از آن در حال پیگیری است و حدود 500 میلیون تومان هم در حساب شرکت البرز مرکزی برای اقدامات اولیه موجود است.

وی اضافه کرد: ادارات و نهادها باید از فعالیت های جزیره ای پرهیز کنند و نفع شهرستانی را مورد توجه قرار دهند.

نرگس کمالی عضو سابق شورای شهر زیراب و شورای عالی استان ها از نتیجه بخش بودن پیگیری 8 ساله شورای شهر برای احداث اولین موزه معدنی کشور در شهر زیراب خبر داده بود.

  • گردشگری؛ موضوعی پیچیده با اثرگذاری چندوجهی

گردشگری موضوع پیچیده با اثرگذاری مهم چندوجهی است که برنامه ریزی ها با هدف توجه همه جانبه به گردشگری و سنجش موفقیت با سود گردشگری است و راکد ماندن در حباب تعداد گردشگران و ترددکنندگان، سود و نفعی برای بومیان منطقه دارای جاذبه های گردشگری ندارد و توجه همه جانبه به گردشگر با استفاده از تبلیغات، وسایل ارتباط جمعی، امکانات رفاهی و خدماتی که خاطره مناسبی از مقصد گردشگری خود داشته باشد، آن تجربه را با دیگران به اشتراک می گذارد که جذب بیشتر گردشگران از نتایج آن خواهد بود.

تقویت بازار بومی و دخالت فرهنگ عامه منطقه در هدف گذاری گردشگری و تلاش برای معرفی فرهنگ و آداب و رسوم هم دارای منافع فرهنگی و اجتماعی خواهد بود.

شهرستان سوادکوه بیش از 600 جاذبه گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی دارد و استفاده از این توانمندی با موضوع موزه گردشگری معدنی سوادکوه و تعریف آن در طرح به ارزش اضافه کرده منجر می شود.

جاده مناسب دسترسی، پارکینگ با ظرفیت بالا، محل اقامت موقت، هتل و رستوران، استفاده از رودخانه محل یا ایجاد دریاچه مصنوعی برای ورزش های آبی و ماهیگیری و قایق رانی، ایجاد سایت سوارکاری و تیراندازی، فروشگاه تهیه سوغات، باغ وحش، اسکی چمن، ورزش های هوایی و موتوری و احیای تله کابین حمل زغال که مبدأ و مقصد آن تا ایستگاه قطار زیراب موجود است، می تواند بخشی از طرح ایجاد اولین موزه معدنی و گردشگری کشور در سوادکوه باشد.

بودجه حدود 50 میلیارد تومانی که عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از آن یاد کرد و برای گام نخست هم 500 میلیون تومان برای آن اختصاص یافت، موضوع مهمی است که تدابیر مالی و مالی می طلبد و به نظر می رسد همت ملی، استانی و شهرستانی برای راه اندازی نخستین موزه معدنی و گردشگری کشور در سوادکوه لازم است که قدم های اولیه کوتاهی برای آن برداشته شد و استفاده از توان بخش خصوصی با مدیریت هدفمند و آینده نگرانه می تواند از آن به عنوان جهش مالی منطقه ایجاد کرد.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 59967

به "راه اندازی نخستین موزه معدنی و گردشگری کشور در گام نخست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی نخستین موزه معدنی و گردشگری کشور در گام نخست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید