همه چیز درباره تحصیل در نروژ

به گزارش مجله سرگرمی، نروژ به دلیل امکانات آموزشی فوق العاده و تحصیل رایگان در مقاطع مختلف، به ویژه در مقطع دکتری، مقصد محبوب دانشجویان بین المللی است. این راهنما جامعی است که تمام جزئیات تحصیل در نروژ را شامل می شود.

همه چیز درباره تحصیل در نروژ

برای مطالعه بیشتر با namit.ir: سیستم مدیریت محتوای خبری همراه باشد.

نروژ به دلیل انگلیسی زبان بودن مقاطع تحصیلی و کیفیت عالی آموزشی و رایگان بودن کلیه مقاطع تحصیلی برای دانشجویان بین المللی به ویژه در مقطع دکترا، با استقبال عدیده و گسترده دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در خارج از کشور رو به رو شده است.

نروژ، با نام رسمی پادشاهی نروژ، کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است که قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع الجزایر سوالبارد در قطب شمال را در برمی گیرد. نروژ 385,252 کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن بالغ بر 5,109,059 نفر می باشد. این کشور از شرق دارای نوار طولانی مرزی با سوئد بوده و همچنین، از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه اسکاژراک هم مرز است. سواحل نروژ طولانی است و به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل است. علاوه بر این، نروژ سومین کشوری است که به تازگی از طرف نشریه آمریکایی Global Fiuance، به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان معرفی شده است.

از طرفی، امکان تحصیل رایگان، تدریس به زبان انگلیسی و همچنین، سطح بالای کیفیت زندگی و سطح علمی بالای دانشگاه های کشور نروژ باعث جذب دانشجویانی شده است که علاقه مند به تحصیل در اروپا هستند.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات پیش دانشگاهی

آموزش رسمی و اجباری کشور نروژ از 6 سالگی آغاز می گردد و ده سال طول می کشد. دوره ده ساله شامل سه مرحله است:

 • ابتدایی، کلاس های اول تا چهارم (6 تا 10 سالگی)؛
 • هدایت، کلاس های پنجم تا هفتم (10 تا 13 سالگی)؛
 • پیش از دبیرستان، کلاس ­های هشتم تا دهم (13 تا 16 سالگی).

دانش آموزان از 16 سالگی وارد دبیرستان می شوند؛ تحصیلات دوره دبیرستان که سه سال طول می­ کشد، به یکی از دو صورت است: 1- عمومی؛ 2- حرفه ­ای.

در خاتمه دوره سه ساله تحصیلات دبیرستان، دانش آموزان در امتحانات نهایی شرکت می نمایند که صرف نظر از گذراندن دوره عمومی یا حرفه ­ای، آزمونی یکسان را پشت سر خواهند گذاشت. در نروژ، دبستان ها و مدارس هدایت تحت اختیار شهرداری ­ها و دبیرستان ها تحت اختیار دولت است.

تحصیلات دانشگاهی

تحصیلات دانشگاهی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی امکان پذیر است. در نروژ دانشگاه ­ها و مراکز آموزش عالی زیر نظر وزارت آموزش و پژوهش (Ministry of Education and Research) فعالیت آموزشی و پژوهشی دارند که شامل دانشگاه ­های جامع ، دانشگاه­ های تخصصی، کالج ­های دانشگاهی و کالج ­های هنر می­ گردد. داوطلبان ورود به تحصیلات عالی باید دیپلم دبیرستان (Vitnemål Fra Videregående Skole) را داشته باشند. داوطلبانی که حداقل 23 سال سن و 5 سال تجربه کاری و تحصیلی داشته و 6 درس اصلی زبان نروژی، زبان انگلیسی، تعلیمات مدنی، تاریخ مدرن، علوم طبیعی و ریاضیات را گذرانده باشند، می توانند بدون دیپلم دبیرستان، وارد مراکز آموزش عالی شوند.

دانشجویان خارجی برای ورود به مراکز آموزش عالی باید دیپلمی هم ارز دیپلم دبیرستان نروژ داشته باشند که معمولا علاوه بر دیپلم دوازه ساله باید یک سال در دانشگاه تحصیل نموده باشند؛ علاوه بر این، تسلط خوب به زبان نروژی (اخذ حداقل نمره 0/3) و انگلیسی (نمره 500 در تافل یا نمره 5 در IELTS) الزامی است. سال تحصیلی از ماه اوت (August) تا ژوئن (June) بوده و تعطیلات بلند مدت از 15 ژوئن تا 15 اوت است. زبان تدریس نروژی و انگلیسی است.

دوره های تحصیلی

1- دوره Høgskolekandidat: پس از دو سال تحصیل به خاتمه می رسد و می­ تواند پیش درآمد مدرک Bachelor باشد. این دوره در کالج ­های دانشگاهی یا بعضی موسسات خصوصی آموزش عالی برگزار می­ گردد.

2- دوره Bachelor: شامل حداقل سه سال تحصیل در دانشگاه ­ها، دانشگاه­ های تخصصی، کالج­ های دانشگاهی ایالتی و بسیاری از موسسات خصوصی آموزش عالی است. این دوره در کالج­ های دولتی هنر چهار سال طول می­ کشد.

3- دوره (Candidatus/ Candidata magisterii (Cand. Mag: مطابق نظام قدیم بوده و شامل 3 سال و نیم تحصیل برای رشته های ریاضی و علوم طبیعی و 4 سال برای رشته های هنر و علوم اجتماعی در دانشگاه­ ها، کالج­ های دانشگاهی ایالتی، کالج ­های هنر و بسیاری از موسسات آموزش عالی خصوصی یا دولتی می­ گردد. با مدرک 2 یا 3 ساله Høgskolekandidat تخصصی نیز می توان وارد این دوره شد.

4- دوره Master: شامل 2 سال تحصیل بعد از Bachelor و در دانشگاه ­ها، کالج ­های دانشگاهی، تعدادی کالج­ های ایالتی و خصوصی می­ گردد. در بعضی رشته ­ها دوره Master به صورت پیوسته بوده و پنج سال طول می­ کشد.

5- دوره Philosophiae Doctor: شامل 3 سال تحصیل بعد از Master در دانشگاه­ ها، بیشتر کالج­ های دانشگاهی، تعدادی کالج­ های ایالتی و موسسات خصوصی می­ گردد و معمولاً پژوهشی است.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی

 • مدرک Høgskolekandidat و کلیه مدارک 2 یا 3 سال تحصیل و همچنین تحصیلات نیمه تمام معادل حداقل 70 واحد دانشگاهی ایران به مأخذ کاردانی ارزشیابی می گردد.
 • مدارک Bachelor و (Candidatus/ Candidata magisterii (Cand. Mag به مأخذ کارشناسی ارزشیابی می گردد.
 • مدرک Master به مأخذ کارشناسی ارشد ارزشیابی می گردد.
 • مدرک Philosophiae Doctor دکترا ارزشیابی می گردد.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

بین المللی بودن دانشگاه های نروژ یکی از الویت های مهم در سیستم آموزشی نروژ است و دانشگاه های این کشور کوشش می نمایند تا حد امکان تحصیل را برای دانشجویان خارجی آسان تر نمایند. از اینرو، امروزه زبان تدریس در بیشتر رشته ها زبان انگلیسی است.

مدت و هزینه دوره های زبان آموزی نروژ

دانشجویانی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی باشند، موظفند برای اخذ پذیرش دانشگاهی نمره زبان مورد احتیاج را ارایه دهند به عبارت دیگر، مراکز آموزشی نروژ برای داوطلبان ایرانی دوره آموزش زبان انگلیسی ارایه نمی دهند. در خصوص دوره های زبان نروژی، برای بعضی دانشگاه ها و بعضی رشته ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می توان به مدت یک سال تحصیلی قبل از آغاز دوره اصلی، برای دوره آموزش زبان نروژی پذیرش اخذ کرد.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

نروژ یکی از پنج کشور اروپایی است که تحصیل درآنجا رایگان است؛ به عبارت دیگر، تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ (به جز چند دانشگاه معدود) رایگان است.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

کل هزینه زندگی در نروژ (شامل اجاره مسکن، بیمه، رفت و آمد، خوراک و احتیاجات آموزشی) براساس نظر اداره مهاجرت این کشور اکنون سالیانه حدود 850 تا 950 کرون است. این هزینه با توجه به نوع زندگی هر دانشجو تا حدودی قابل تغییر است. در صورت عدم استفاده دانشجو از خوابگاه های دانشگاه، هزینه اجاره مسکن ماهیانه حداقل 350 تا 400 یورو است.

اگرچه دانشگاه های نروژ هزینه ای به عنوان شهریه از دانشجویان دریافت نمی نمایند ولی دانشجویان باید هر ترم مبلغی در حدود 300 تا 600 کرون برای دریافت آزمون و نیز خدمات رفاهی دانشجوی محلی شامل خدمات بهداشتی و مشاوره، تسهیلات ورزشی و فعالیت های فرهنگی پرداخت نمایند. در واقع، نروژ از شرایط تحصیل رایگان برخوردار است، ولی هزینه های زندگی در این کشور 20٪ از هزینه زندگی در سایر کشورهای اروپایی بالاتر است. ولی با این وجود نروژ از نظر رفاه اجتماعی در رتبه اول جهان واقع شده است و به واسطه موقعیت خوب اقتصادی، شانس پیدا کردن کار در دوره دانشجویی بسیار بالا است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های نروژ

با وجود رایگان بودن تحصیل در نروژ هزینه های زندگی در این کشور تا حدی گران است؛ از اینرو، بسیاری از دانشجویان تمایل دارند تا از بورسیه های تحصیلی بهره مند شوند. در این رابطه، بورسیه های تحصیلی مختلفی از سوی دولت نروژ و اتحادیه اروپا به دانشجویان تعلق می گیرد.

محدودیت سنی برای تحصیل

محدودیت سنی خاصی برای ادامه تحصیل وجود ندارد، اما دانشجویانی که برای مقاطع کارشناسی اقدام می نمایند ترجیحا نباید بالای 28 سال سن داشته باشند.

برترین دانشگاه های نروژ

نام دانشگاهرنکینگ
University of Oslo142
University of Bergen164
Norwegian University of Science And Technology259
University of Tromsø The Arctic University of Norway367

تعطیلات خاتمه سال تحصیلی

تعطیلات خاتمه تحصیلی سالیانه حدود یک و نیم تا دو ماه است. این تعطیلات از اواسط ژوئن آغاز شده و تا اواسط آگوست ادامه دارد.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می دهد؟ بله، خوابگاه های دانشگاه در اختیار دانشجو قرار می گیرند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در نروژ

بیمه پزشکی و درمانی در نروژ در مقایسه با سایر کشورهای جهان بسیار جامع است. چرا که برقراری بیمه پزشکی برای دانشجویان، قبل از اعزام نیز امکان پذیر است.

آب و هوای نروژ

نروژ کشوری کوهستانی است به طوری که قسمت اعظم این کشور را ارتفاعاتی از سنگ سخت تشکیل می دهد. در شمال مجاور با اقیانوس منجمد شاقتصادی با آب و هوای سرد است، در مناطق مرکزی آب و هوای نسبتاً سرد و مناطق جنوبی آب و هوایی معتدل دارد. میانگین دما در مناطق جنوبی از 4 درجه سانتی گراد زیر صفر در دی ماه تا 17 درجه سانتی گراد بالای صفر در خرداد، نوسان دارد و میزان بارش سالیانه در همین منطقه، 196 سانتی متر است. در بیشتر مناطق شاقتصادی نروژ معمولا شش ماه شب است و شش ماه روز در اکثر مناطق شاقتصادی نروژ معمولا 9 ماه در سال برف و باران می آید.

ویزای دانشجویی

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در نروژ دانشجو باید برای دریافت ویزا به سفارت نروژ مراجعه کند. یکی از شرایط مهم دریافت ویزای دانشجویی ارائه مدرک اقتصادی است؛ به این ترتیب که دانشجو باید مبلغی تعیین را در زمان اقدام برای ویزای دانشجویی از راه بانکی یا صرافی به صورت سپرده امانتی به حساب بانکی دانشگاه یا موسسه آموزشی مربوطه در داخل نروژ منتقل کند. این مبلغ پس از ورود دانشجو به نروژ و بازکردن حساب بانکی در نروژ به حساب شخصی فرد دانشجو بدون هیچ گونه کسر مبلغ منتقل می گردد.

 • اخذ ویزا برای والدین دانشجو: ویزای والدین و بستگان درجه یک بین یک ماه و نیم تا سه ماه پس از اعزام دانشجو، قابل اقدام و اخذ خواهد بود. مدت زمان اقامت با هر ویزا حداکثر 90 روز است.
 • شرایط کار کردن دانشجو: در طی تعطیلات دانشگاه با دارا بودن ویزای دانشجویی می توان در هفته 20 ساعت کار دانشجویی انجام داد. این اجازه کار در مدت تعطیلات دانشگاه هم معتبر است. میزان درآمد دانشجو به ازای هر ساعت کار پس از کسر اقتصادیات ساعتی حدود 7 الی 10 یورو است.
 • عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش: برای دانشجویان مقطع دکتری، ویزای همسر و فرزند به همراه خود دانشجو صادر می گردد ولی در خصوص دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد ممکن است اخذ این ویزا احتیاجمند حداکثر سه تا شش ماه زمان باشد.
 • آیا ویزای دانشجویی نروژ برای چند بار ورود و خروج است؟ بله، ویزای دانشجویی یک ساله و برای چند بار ورود و خروج معتبر است.

نکات تکمیلی:

 • نظام آموزشی نروژ از 6 سالگی شروع و تا مقطع دکتری ادامه دارد
 • تحصیل در دانشگاه های نروژ به زبان انگلیسی و نروژی امکان پذیر است
 • هزینه زندگی در نروژ نسبتا بالا است، اما دولت بورسیه های مختلفی در اختیار دانشجویان قرار می دهد
 • محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در نروژ وجود ندارد
 • دانشجویان می توانند در طول تحصیل به صورت پاره وقت کار کنند
 • شرایط اخذ ویزای تحصیلی و همراهی خانواده شرح داده شده است

سخن پایانی

در مجموع، نروژ به دلیل امکانات آموزشی استثنایی و تحصیل رایگان، یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است. این راهنما می تواند به عنوان مرجعی جامع برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در نروژ مفید باشد.

انتشار: 21 فروردین 1403 بروزرسانی: 21 فروردین 1403 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 30397

به "همه چیز درباره تحصیل در نروژ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره تحصیل در نروژ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید