دریاچه سرخ رنگ مهارلو در استان فارس

به گزارش مجله سرگرمی، استان فارس در کنار تمام دیدنی های زیبای طبیعی و تاریخی که دارد، دریاچه ای را در دل خود جای داده به نام دریاچه نمک مهارلو. البته شناسنامه این دریاچه قدیمی را که ورق می زنیم، نام های دیگری هم به چشممان می خورند از جمله مهلو و مهلویه گرفته تا ماهلویه و جنکال.

دریاچه سرخ رنگ مهارلو در استان فارس

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

برای رفتن به سواحل این دریاچه و لذت بردن از زیبایی هایش باید 57 کیلومتری از شیراز دور شوید و به سمت سروستان بروید. روستایی در همسایگی این دریاچه واقع شده است که قدمتش به دوره صفویه بر می شود و به دشت گل مشهور است. روستایی زیبا که پیشنهاد می کنیم در کنار دیدن دریاچه مهارلو حتما سری هم به این روستا بزنید و از معماری منحصر به فردش لذت ببرید.

درست است دریاچه قدیمی و زیبای مهارلو از گذشته شهره خاص و عام بوده، اما آنچه در یک دهه اخیر اسم و آوازه این دریاچه را سر زبان گردشگران انداخته، رنگ سرخ آن است. جلوه زیبایی که در سفرهای هوایی مسافران شیراز چشم هر بیننده ای را محو خود می نماید، علتش هم شوری بسیار زیاد آب است که بعد از خشکسالی های اخیر دامن گیر این دریاچه شد.

مهارلو که در جنوب شرقی شهر شیراز است و مساحتی به وسعت 25 هزار هکتار دارد، سال 87 قربانی خشکسالی شد، اما در سال 90 بارش های آسمانی به دادش رسید و زندگی دوباره به دریاچه برگشت، اما همین که مردم بومی آمدند برای حیات دوباره دریاچه، جشن و پایکوبی نمایند در سال 1391 پدیده کشنده سرخ مهمان ناخوانده دریاچه شد. پدیده ای که شوری زیاد آب، دل دریاچه را به رنگ خون کرد. هرچند از لحاظ طبیعی این وضع به نفع دریاچه نبود، اما عاملی شد برای حضور بیشتر گردشگران.

هنوز مردم بومی و محلی، وضع جدید دریاچه را نپذیرفته که تلخی آب دریاچه، کام آن ها را نیز تلخ کرد و پیکر دریاچه به یکباره سفید شد. تا جایی که بستر پر آب دریاچه تبدیل به شوره زاری سفید شد که به جای قایق ها، ماشین ها در آن جولان می دادند. بارش های شدید سال جاری دوباره این دریاچه را پر آب کرد، اما رنگ آب همچنان قرمز است.

منبع: همگردی
انتشار: 13 اسفند 1402 بروزرسانی: 13 اسفند 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 31046

به "دریاچه سرخ رنگ مهارلو در استان فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه سرخ رنگ مهارلو در استان فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید