درمان بی اختیاری ادراری با سلول بنیادی توسط محققان کشور

دکتر رضا مقدسعلی، عضو هیئت علمی پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان و مجری طرح درمان بی اختیاری ادراری با سلولهای بنیادی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: بی اختیاری ادرار، دفع غیرارادی ادرار است که وقتی که فشار داخل مثانه از فشار ناشی از توان عضلات صاف و مخطط مجرای ادراری بالاتر رود این مشکل پیدا می شود.

درمان بی اختیاری ادراری با سلول بنیادی توسط محققان کشور

وی با تاکید بر درمان این بیماری گفت: در حال حاضر پروژه ای برای درمان بی اختیاری ادراری با سلول بنیادی داریم که مطالعات آن به اتمام رسیده و در صدد هستیم که این تحقیقات را در مطالعات بالینی قرار دهیم.

مقدسعلی با بیان اینکه 80 بیمار را وارد مطالعه خواهیم کرد، خاطر نشان کرد: بی اختیاری ادرار در خانم ها شایع است و یکی از انواع آن بی اختیاری ادراری استرسی است.

وی افزود: به دلیل تعداد زایمان های زیاد، زایمان های سخت، چاقی، استرس و... معمولا بی اختیاری ادراری در بانوان بیشتر دیده می شود به همین دلیل قصد داریم بیماری بی اختیاری ادرار استرسی را در زنان با سلولهای بنیادی درمان کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه این روش تاکنون در دو فاز کار آزمایی بالینی به ترتیب روی 10 و 20 بیمار آزمایش شده است، بیان نمود: در فاز بعدی مطالعات بالینی این پروژه، لازم است که روی 80 بیمار با سلول های بنیادی کار انجام گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل مسائل مالی این پروژه متوقف شده است، بیان نمود: در این طرح قرار است با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی در محل اسفنکتر ادراری باعث بهبود عملکرد انقباضی آن شویم تا بیمار بتواند کنترل ادرار خود را بدست آورد.

این محقق تاکید کرد: چنین مطالعاتی در کشورهای دیگر هم اجرا شده و ایمنی و اثربخشی آن تائید شده است و ما امیدواریم که بتوانیم با انجام این مرحله از طرح روش درمانی مناسبی برای این مشکل معرفی کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 2 بهمن 1398 شناسه مطلب: 62504

به "درمان بی اختیاری ادراری با سلول بنیادی توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بی اختیاری ادراری با سلول بنیادی توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید