درآمدزایی از دورریز خیاطی ها

به گزارش مجله سرگرمی، روح الله زرین - قروه- خبرنگار: صنایع دستی کردستان، شاخه ها و رشته های متعددی دارد که در صورت فراگیری و ترویج آنها می توان زمینه اشتغالزایی را در سطح گسترده فراهم کرد.

درآمدزایی از دورریز خیاطی ها

ندا پرویزی بانوی بیست وهفت ساله قروه ای است که توانسته در زمینه صنایع دستی مانند روبان دوزی، ابریشم دوزی، تزیینات لباس های مجلسی و... فعالیت داشته باشد و به مرحله درآمدزایی برسد و هنرجویان متعددی را هم در این زمینه آموزش دهد.

  • چه شد که وارد عرصه هنر و صنایع دستی شدید؟

حدود 5 سال پیش پس از اتمام تحصیلاتم در مقطع دیپلم تجربی بنا به علاقه و توانایی های شخصی که در زمینه هنر داشتم به سمت صنایع دستی مانند روبان و ابریشم دوزی، تزئینات لباس های مجلسی، گل سازی، کاور کتاب، جعبه های کادو، گل های پارچه مصنوعی، تابلوهای برجسته (گل بلندر) رفتم و در مدتی نسبتاً طولانی آموزش های لازم را فراگرفتم. الان حدود 5 سال است که در محیط بیرون از خانه فعالیت حرفه ای خود را شروع نموده ام و بیشتر آثارم را با استفاده از مواد دورریختنی در خیاطی ها مانند انواع پارچه دورریختنی می سازم که از جلوه و نقش و نگارهای خیره نماینده ای برخوردار است.

همچنین در این مدت به حدود 30 هنرجو در رشته های مختلف آموزش دادم. آنها اکنون وارد بازار کار شده اند و درآمدزایی پایدار دارند و بنا به سفارش کار و نوع طرح روزانه بیش از 30 هزار تومان درآمد دارند. البته خودم نیز درآمد پایدار و ثابتی بنا به موقعیت بازار صنایع دستی دارم. چون آثار فراوری شده با هنر دست و ذوق و قریحه هنرمندانه همراه است بازارپسندی خوبی دارد. این آثار شامل رومیزی، دکور آشپزخانه، جای دستمال کاغذی و ده ها محصول متنوع دیگر می گردد. همچنین با توجه به سلیقه و سفارش مشتری می توان طرح و الگوهای مختلف با کاربردهای مصرفی فراوری کرد و این نوآوری خود زمینه ساز اشتغال و کسب درآمد در طولانی مدت است.

  • در چه زمینه هایی تخصص و مهارت دارید و چه فعالیت هایی انجام داده اید؟

با توجه به علاقه ای که به هنر و صنایع دستی دارم توانسته ام در زمینه گل سازی و تابلو برجسته در چند نمایشگاه آثارم را به نمایش بگذارم و به فروش برسانم. البته این کار با حمایت نیکوکاران محقق شد. همچنین به وسیله بازارهای اینترنتی و واحدهای صنفی کوچک شهر قروه بسیاری از محصولات فراوری شده ام را روانه بازار می کنم و ضرورت دارد که برای حمایت بیشتر از هنرمندان و کارآفرینان، بازارچه های محلی، نمایشگاه و بازار رقابتی در سطح استانی برپا گردد تا علاوه بر معرفی و شناخت محصولات و صنایع دستی یک منطقه، گامی در جهت برطرف مسائل این قشر از جامعه برداشته گردد. با حمایت های مالی نهادهای دولتی و بخش خصوصی می توان رونق این نوع فعالیت ها را در بازارهای بین المللی به خوبی مشاهده کرد.

همچنین در صورت حمایت و سرمایه گذاری آکادمی های سطح شهر می توانم روبان دوزی، ابریشم دوزی، تزیینات لباس های مجلسی و... را آموزش دهم و این هنر را که امروزه به صنعت و منبع درآمد تبدیل شده گسترش دهم. همچنین سعی دارم بدون بهره گیری از تسهیلات بانکی که دریافت آن احتیاجمند شرایط سخت مانند ضامن معتبر و بهره فراوان است، با فروش محصولاتم فعالیتم را رونق ببخشم. هنر روبان دوزی تنوع رنگی فراوانی می طلبد و مواد اولیه اش در بازار وجود ندارد. به منظور تهیه مواد اولیه این هنر، پارچه های سفید تهیه و آنها را با رنگ مخصوص به صورت دستی رنگ آمیزی می کنم که جدای از زمانگیر بودن بر دوام و ماندگاری طرح ارائه شده می افزاید و این کار یکی از فوت وفن های حرفه من محسوب می گردد و بازارپسندی خوبی هم دارد.

  • برای علاقه مندان به این هنر چه پیشنهادی دارید؟

به دلیل این که کار منجوق دوزی، ابریشم بافی، روبان دوزی، گل سازی و... احتیاجمند دقت، ظرافت و تجربه کافی است، ضرورت دارد کسانی که وارد این حرفه می شوند در کنار علاقه، مهارت های لازم را با آموزش های تئوری و عملی زیر نظر افراد باتجربه و توانا فراگیرند. برای آموزش به صورت حرفه ای و کامل 4 ماه زمان احتیاج است. همچنین خرید وسایل مورد احتیاج که شامل روبان، پارچه و انواع سوزن است احتیاجمند صد هزار تومان هزینه است و در صورت فراگیری و آموزش های کافی، راه اندازی یک کارگاه مجهز برای فراوری و عرضه محصولات 20 میلیون تومان سرمایه می خواهد. البته ضرورت دارد کسانی که وارد هر شغل و فعالیت هنری می شوند میزان سرمایه گذاری، زمان بازدهی و درآمدزایی آن را ارزیابی نمایند تا در بدو ورود و ماندگاری در آن با مسائل مالی روبرو نشوند و با برنامه ریزی دقیق و منسجم هر هدفی محقق خواهد شد.

  • به عنوان کارآفرین و هنرمند حوزه صنایع دستی چه مسائلی در کارتان وجود دارد؟

چون مواد اولیه مانند روبان که از کشور چین وارد می گردد، از جنس پلاستیک و غیرقابل انعطاف است، به ناچار از مواد اولیه که از جنس الیاف های مرغوب و فراوری کشور ترکیه است استفاده می کنیم. البته این رویه مسائل فراوانی مانند قیمت بالای محصول نهایی دارد و قدرت خرید مشتری را کاهش می دهد، چراکه قیمت هر حلقه روبان چینی 4 هزار و 500 تومان و نمونه مشابه ترکیه ای آن بیش از 20 هزار تومان به فروش می رسد. با توجه به این که جزو تنها کارآفرینان و هنرمندان استان در زمینه گلدوزی و رشته های وابسته به آن هستم، آکادمیی در استان برای ارائه گواهی مهارت معتبر وجود ندارد و به ناچار به آکادمی های شهرهای بزرگ کشور مانند تهران سفر می کنم و این فرایند احتیاجمند زمان و هزینه های مالی فراوانی است.

همچنین ابزارآلات و تجهیزات حرفه ای در کار منجوق دوزی، شابلون، طرح نو، نخ ابریشم و... در بازار قروه از کیفیت پایینی برخوردار است. از این رو ضرورت دارد که مسئولان بر این بازار نظارت بیشتری داشته باشند تا بستر مناسب برای کارآفرینی، درآمدزایی و ترویج هنر صنایع دستی برای دوستداران آن فراهم گردد. همچنین بهترین راه برای رونق صنایع دستی یک منطقه ایجاد بازارچه های محلی و نمایشگاه های برون استانی است که در آن می توان با انواع احتیاجهای شهروندان آشنا شد و بر مبنای آن محصولی را فراوری کرد.

  • اشتغالزایی و ترویج هنر

یک کارشناس مالی و فعال حوزه صنایع دستی می گوید: در شهرهایی مانند قروه ظرفیت های قابل توجهی مانند منابع طبیعی و بکر مانند آیین و سنتی مختلف وجود دارد که با بهره گیری و به خدمت دریافت آنها می توان علاوه بر اشتغالزایی و رونق مالی، هنر و اصالت یک منطقه ترویج کرد. رضا حسینی ادامه می دهد: بیشتر قشر جامعه تحصیلنموده و بیکارند، از این رو ضرورت دارد با توجه به احتیاج جامعه، توانایی و شرایط موجود بستری را فراهم کرد که تسهیلات بانکی به منظور کارآفرینی و اشتغالزایی در اختیار آنها قرار گیرد و در طولانی مدت زمینه ساز صادرات و ارزآوری شد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 26579

به "درآمدزایی از دورریز خیاطی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمدزایی از دورریز خیاطی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید