دادگاه قرقیزستان حکم بازداشت موقت اتامبایف را صادر کرد

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از یورو نیوز، الماس بیگ اتامبایف، رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان که خود را تسلیم پلیس نموده بود با تفهیم اتهام و صدور حکم بازداشت موقت شد.

دادگاه قرقیزستان حکم بازداشت موقت اتامبایف را صادر کرد

نیروهای طرفدار اتامبایف روز چهارشنبه به سوی نیروهای پلیس که برای دستگیری به منزل مسکونی رییس جمهوری پیشین آمده بودند، آتش گشوده بودند.

سخنگوی دادگاه به خبرنگاران گفت که الماس بیگ اتامبایف تا 26 اوت (4 شهریور) در بازداشت موقت به سر خواهد برد اما به اتهامات وی اشاره ای نکرد.

وکیل اتامبایف در یک مکالمه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری فرانسه، صدور قرار بازداشت موقت رییس جمهوری پیشین را مربوط به اتهام وی در آزاد کردن غیرقانونی یک مجرم بیان کرد. این وکیل اضافه نمود: البته اتامبایف پیش از این درباره این مجرم به عنوان شاهد احضار شده بود.

مجرم مورد اشاره، فردی اهل چچن با نام عزیز باتکایف است که در حال گذراندن حکم زندان 16 ساله به جرم نگهداری غیرقانونی اسلحه، مواد مخدر و شرکت در شورش بود.

این مجرم در سال 2013 و در حالی که تنها نصفی از حکم 16 ساله خود را گذرانده بود به علت ابتلا به سرطان بسیار پیشرفته آزاد شد. او بلافاصله قرقیزستان را ترک کرد و به روسیه رفت. با گذشت شش سال، خبری از درگذشت او به علت سرطان گزارش نشده است.

وزیر کشور قرقیزستان روز آدینه 9 اوت (18 مرداد) بعد از دستگیری رییس جمهوری پیشین گفت که معتقد است اتامبایف در زمان ریاست جمهوری اش شخصا دستور آزادی این مجرم را داده است.

با این حال وزیر کشور درباره اینکه آیا ارتباطی بین رییس جمهوری پیشین و مجرم چچنی وجود دارد، سکوت کرد.

اتامبایف پیش از دستگیری اتهامات وارده را رد نموده و آن را بازی سیاسی رقیب اش سورنبای جینبکف، رییس جمهوری کنونی و نخست وزیر پیشین برای کنار گذاشتن او از صحنه قدرت توصیف نموده بود.

الماس بیگ اتامبایف که یک دوره شش ساله از سال 2011 تا 2017 ریاست جمهوری قرقیزستان را برعهده داشت، ماه گذشته با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در مسکو دیدار کرد اما پوتین پس از این دیدار حمایت خود را از سورنبای جینبکف بیان کرد.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 36751

به "دادگاه قرقیزستان حکم بازداشت موقت اتامبایف را صادر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه قرقیزستان حکم بازداشت موقت اتامبایف را صادر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید