خطر بیسوادی بیخ گوش دختران در مدارس مختلط روستایی استان مرکزی

به گزارش مجله سرگرمی، با وجود تعدادی مدرسه مختلط در برخی از مناطق روستایی استان مرکزی آسیب های موجود در این راستا را تنها می توان با آگاهی و آموزش دانش آموزان و والدین کاهش داد.

خطر بیسوادی بیخ گوش دختران در مدارس مختلط روستایی استان مرکزی

به گزارش خبرنگاران، 24 اسفند ماه سال گذشته یکی از سایت های محلی شهرستان خنداب گزارشی در خصوص وضعیت برخی از مدارس شهرستان منتشر کرد که حاکی از مختلط بودن مدارس بود.

فارغ از اینکه آمار و موارد مطرح گردیده در این گزارش تا چه حد درست است، آنچه در این میان حائز اهمیت است توجه به شرایط سنی دانش آموزان در این حوزه و مسائلی است که ممکن است در این رابطه بوقوع بپیوندد. کما اینکه در این مورد خاص گفته گردیده بود که برخی از خانواده ها به دلیل این اختلاط مانع تحصیل فرزندان خود گردیده اند.

مشکل مهمی که در این رابطه وجود دارد اینست که برخی خانواده های روستایی به سادگی پذیرای کلاس های مختلط نیستند، حتی اگر ایجاد چنین کلاس هایی به دلیل کمبود تعداد دانش آموزان یک منطقه ناگزیر باشد، در واقع رفتارهایی که والدین در این خصوص از خود نشان می دهند که در نهایت به جلوگیری از تحصیل دختران منجر می گردد، ممکن است آسیب های روحی و انزوای دانش آموزان بویژه دختران را به همراه داشته و احتمال بی سواد ماندن آنها را نیز در پی داشته باشد.

مطلعی کلیدی ترین ابزار کاهش آسیب های احتمالی

یک روانشناس در گفت و گو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه سن 13 سالگی اوج دوران بلوغ است و نوجوان در شرایط خاص روحی، هیجانی و جسمانی قرار گرفته است، گفت: در این سن مراقبت های روانی و جسمی بسیاری احتیاج است، اما در این مورد خاص با توجه به محدودیت های موجود در ارائه خدمات در اینگونه مناطق که سیستم آموزش و پرورش با آن روبروست باید به این موضوع نگاهی دو جانبه داشت.

دکتر سمیه بهزادی پور اضافه کرد: لازمه ایجاد شرایط مناسب و ایده آل خاصه در مناطق روستایی و ایمن سازی فضا برای دانش آموزان، مطلعی بخشی توسط اولیای مدرسه است.

وی با اشاره به محرومیت در مناطق روستایی و عدم مطلعی کافی والدین نسبت به آموزش فرزندان خود به دلیل مشغله و مسائل رفاهی بیان نمود: این خلاء را باید کادر مدرسه پر کند و به صورت شفاف و روشن درخصوص دوران بلوغ و آسیب های این دوران، قدرت نه گفتن و افزایش قاطعیت و اعتماد به نفس به دانش آموزان آموزش دهد که این امر می تواند در کنترل و مدیریت شرایط بسیار اثربخش باشد.

این مشاور خانواده مطرح کرد: در شرایط کنونی به دلیل محدودیت های آموزش و پرورش نمی توان وجود مدارس مختلط را نفی کرد و به اینگونه مدارس نگاه سلبی داشت چراکه ممکن است به ترک تحصیل دانش آموزان و محروم شدن آنها از امکانات آموزشی ختم گردد و حتی دانش آموزان مستعد و باهوش از تحصیل محروم شوند، اما با اهرم های کلیدی می توان شرایط را در مسیر درستی که دانش آموزان دچار آسیب نشوند پیش برد.

وی با تاکید بر اینکه نمی توان به دلیل مختلط بودن مدرسه حکم بر تعطیلی مدرسه داد بلکه کلیدی ترین مسئله در این شرایط آموزش و مطلعی بخشی به دانش آموزان است، اضافه کرد: این آموزش ها را می توان با حضور یک مشاور توانمند و با تجربه در مدارس میسر کرد و تا حدود زیادی نگرانی خانواده و اولیای مدرسه را کاهش داد و دانش آموزان را از آسیب های احتمالی مصون نگهداشت.

بهزادی پور بر لزوم همکاری و همراهی خانواده ها در این حوزه تاکید نمود و گفت: قطعا حضور مشاور در مدرسه و برگزاری کارگاه های آموزش ویژه مطلع سازی دوران بلوغ و پیشگیری از آسیب ها و ترویج ارتباطات صمیمی بین والدین و فرزندان می تواند به کاهش آسیب ها یاری شایانی داشته باشد.

این روانشناس اظهار کرد: در روستاها به مانند دیگر نقاط شهری مسائل اجتماعی وجود دارد و حضور مشاور در کنار خانواده ها و دانش آموزان می تواند به گذر دانش آموزان از بحران های دوران بلوغ و مدیریت ارتباط با جنس مخالف یاری کند و قطعا اگر دانش آموزان در مدارس مختلط هم تحصیل نمایند می توان با مطلعی و آموزش متناسب با سن، شرایط و وضعیت زندگی، شرایط آنها را تحت کنترل داشت.

به دنبال کاهش تعداد مدارس مختلط شهرستان هستیم

فرماندار شهرستان خنداب در این خصوص به خبرنگاران گفت: اخیرا شورای آموزش و پرورش این بحث را در دستور کار خود قرار داد و با توجه به اهمیت تحصیل دانش آموزان روستایی، پیگیر برطرف مشکل هستیم.

عبدالرضا حاج علی بیگی با تاکید بر اینکه این مختلط بودن برخی از مدارس روستایی در مقطع متوسطه اول به دلیل کمبود فضای فیزیکی نیست بلکه تعداد کم دانش آموزان باعث بروز چنین موضوعی گردیده است، اضافه کرد: به عنوان مثال یک روستا 5 دانش آموز دختر و 10 دانش آموز پسر دارد و امکان ایجاد یک مدرسه جداگانه و منفک برای این تعداد محدود دانش آموز وجود ندارد.

وی توضیح داد: این تعداد کم باعث گردیده است که به ناچار دانش آموزان در کلاس های مختلط درس بخوانند، اما مجموعه شهرستان به صورت جدی درصدد برطرف این مشکل است چراکه وجود مدارس مختلط به هیچ عنوان مورد تایید نیست و سیاست ما جدا بودن مدارس دختر و پسر از هم است.

حاج علی بیگی با اشاره به تصویب انجام مطالعه ای در این راستا در شورای آموزش و پرورش اضافه کرد: برای برطرف این مشکل و به حداقل رساندن شمار مدارس روستایی مختلط شهرستان، مطالعه ای صورت می گیرد تا تصمیم نهایی اتخاذ گردد و حتی راه چارههایی مانند تجمیع مدارس با رویکرد روستا مرکزی نیز مطرح شد که اجرای آن منوط به انجام مطالعه است.

به گزارش خبرنگاران، بحث مختلط بودن تعدادی از مدارس روستایی خنداب از هفت ماه پیش رسانه ای شد و قطعا مسئولان امر از مدت ها قبل نسبت به موضوع اطلاع و مطلعی داشته اند و انتظار می رفت زودتر از اینها تصمیمی برای برطرف مشکل اتخاذ نمایند.

با توجه به اینکه در آستانه مهر ماه و فصل بازگشایی مدارس هستیم و ممکن است مطالعات جهت تغییر در مدارس مختلط به سادگی میسر نباشد به همین دلیل شاید بهترین راه و البته حداقل اقدام برای جلوگیری از بروز آسیب ها احتمالی از جمله بروز مسائل روحی و روانی برای دانش آموزان، ترک تحصیل و بازماندن دانش آموزان از مدرسه استفاده از مشاور برای تعامل سازنده با دانش آموزان و مدیریت فضای مدرسه است، چراکه حتی اگر مطالعات انجام و راه چاره تعیین گردد با توجه به سابقه اجرای امور در کشور باید زمان بسیاری را منتظر بود تا این مشکل که ممکن است در آینده معضل آفرین گردد حل و فصل گردد.

محدودیت های آموزش و پرورش قابل پذیرش است و قطعا نمی توان برای 10 دانش آموز یک مدرسه ساخت، اما می توان با استفاده از دانش روز و اهرم های مشاوره ای شرایط را به سمت بهتری راهنمایی کرد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 3598

به "خطر بیسوادی بیخ گوش دختران در مدارس مختلط روستایی استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر بیسوادی بیخ گوش دختران در مدارس مختلط روستایی استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید