خبرنگاران گزارش می دهد؛ عارضه ای در کمین نوزادانی با وزن بسیار کم، علت خونریزی مغز چیست؟

به گزارش مجله سرگرمی، سکته مغزی در اثر لخته شدن خون در رگ های مغزی رخ می دهد و یکی از دلایل ایجاد آن پارگی رگ و خونریزی داخلی در آن است.

خبرنگاران گزارش می دهد؛ عارضه ای در کمین نوزادانی با وزن بسیار کم، علت خونریزی مغز چیست؟

به گزارش خبرنگار ، خونریزی داخل بطنی یکی از مهمترین عوارضی است که در نوزادان نارس و کم وزن دیده می گردد و شناسایی و درمان به موقع این عارضه، تأثیری چشمگیر در وضعیت مبتلایان خواهد داشت؛ این بیماری می تواند در دراز مدت به ناتوانی فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی، تشنج، ناتوانی های رفتاری و شناختی و مرگ فرد مبتلا منجر گردد.

این خونریزی شایعترین خونریزی داخل جمجمه در نوزادان با وزن بسیار کم است؛ در این بین باید به موقع آن را تشخیص داد و درمان کرد، اگر بیمار در اثر تروما یا سکته های هموراژیک دچار خونریزی مغزی شده باشد واکنش های دقیق و به موقع می تواند در کاهش عوارض مغزی و افزایش شانس بهبودی بیمار یاری کند.

3 علامت اصلی وقوع سکته مغزی+ زمان طلایی نجات بیمار

علت خونریزی در مغز چیست؟

محمدعلی غفاری متخصص مغز و اعصاب در گفت وگو با خبرنگار ، اظهار کرد: خونریزی می تواند در میان بافت مغز (ICH) یا بین فضا یا لایه های محافظ مغز (ابی دورال - ساب دورال یا ساب آراکنوئید) اتفاق بیفتد، ک در این صورت به خونریزی های داخل مغزی اشاره دارد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه ICH بیماری کشنده است، گفت: ICH اغلب در افرادی که بیشترین ریسک از نظر فشار خون را دارند یا کسانی که رژیم غذایی سرشار از روغن های ماهی مصرف می نمایند، بیشتر دیده می گردد؛ به طور معمول مردان کمی بیشتر از زنان دچار ICH می شوند، همچنین خطر ابتلا به ICH با افزایش سن، به خصوص بین 55 الی 80 سال شیوع پیدا می نماید.

آمبولی های مغزی، از علت های ICH

وی ادامه داد: از علت های دیگر ICH می توان به پارگی آنوریسم، آمبولی های مغزی، ترمبوز وریدی مغزی، اختلالات انعقادی، اکلمپسی، استفاده از دارو های غیر مجاز، عفونت، بیماری داسی شکل، سوء استفاده از دارو های مقلد سمپاتیک، تروما و واسکولیت اشاره نمود.

غفاری درباره علائم ICH ، اضافه نمود: سطح هوشیاری و آگاهی پایین، سردرد، تهوع و استفراغ، کاهش رفلکس های عصبی مرکزی و تشنج از علائم شایع در ICH است؛ علائم فیزیکی بستگی به محل و اندازه خونریزی دارد، ادم مغزی (تجمع اضافی آب در فضا های درون سلولی و خارج سلولی مغز است) همراه با ICH باعث جابجایی بافت مغز، افزایش ICP و اختلالات نورولوژیک می گردد.

این متخصص مغز و اعصاب اعلام کرد: مشخص محل های خونریزی مغزی با توجه به نشانه های بیماری به تنهایی بسیار سخت است؛ می توانید منتظر تامین نماینده مراقبت های حمایتی باشید تا مطالعات تصویربرداری تشخیصی از قبیل: CT Scan و MRI و آنژیوگرافی جهت مشخص محل خونریزی انجام گردد، CT, MRI هر نوع جابجایی بافت، خونریزی و هماتوم را نشان می دهند، آنژیوگرافی برای نشان دادن مسائل عروقی مفید است.

2 درصد بیماران همزمان سکته قلبی و مغزی می نمایند/ کمبود داروی درمان سکته نداریم

افزایش ICH؛ مصرف الکل یا استفاده غیرمجاز از دارو ها

غفاری اعلام کرد: مصرف الکل یا استفاده غیرمجاز از دارو ها ممکن است باعث افزایش ICH و شمارش کامل گلبول های خون، PT شده و زمان نسبی ترومبوپلاستین فعال خواهد شد؛ اگر بیمار علامتی از افزایش ICP نداشته باشد و MRI, CT Scan منفی باشند بیمار ممکن است تحت LP جهت بررسی فشار و بررسی csf قرار می گیرد، این امر به شناسایی تغییراتی در فشار نرمال، خونریزی یا عفونت از قبیل مننژیت یاری می نماید.

وی با اشاره به اینکه برای مراقبت از بیمار مبتلا به ICH مانیتورینگ ECG لازم است، گفت: جهت بررسی آریتمی ها مانند کاهش ضربان قلب که در ارتباط با افزایش ICP رخ می دهد، مانیتورینگ ECG لازم است؛ برای حفظ راه هوایی ممکن است انتوباسیون تراشه لازم باشد، برای حفظ spo2 به بالای 94 درصد اکسیژناسیون لازم است، اکسیژناسیون مداوم برای جلوگیری از آسیب های مغزی لازم است، اگر بیمار فشار خون بالا داشته باشد باید با احتیاط و به آرامی فشار خون کاهش داده گردد.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: برای جلوگیری از سقوط ناگهانی فشار خون و هیپوتانسیون تدابیر حفاظتی جهت حفظ دمای بدن بیمار مبتلا به ICH باید صورت گیرد و دمای بدن در حد نرمال حفظ گردد؛ حجم مایعات دریافتی باید نرمال باشد و از مایعات ایزوتونیک نظیر سدیم کلراید 9/0 درصد باشد.

: علائم و راهکارهای درمان سکته مغزی

غفاری اعلام کرد: دارو های متنوعی مانند دارو هایی که برای انواع خونریزی های عصبی مورد استفاده قرار می گیرند، برای درمان ICH استفاده می شوند؛ دارو هایی که برای کاهش تب و سردرد مورد استفاده قرار می گیرند، داروهای ضد تشنج که برای جلوگیری یا کاهش فعالیت ها هستند، داروهای ضدفشار خون مثل نیتروپروساید برای کاهش فشار خون و کاهش ICP، داروهای ضداضطراب مثل لورازپام، داروهایی برای کاهش فعالیت های متابولیکی و کنترل سیرز مثل فنوباربیتال ،داروهایی مثل دگزامتازون که برای کاهش التهاب مغز استفاده می گردد در درمان ICH موثر هستند.

ICH، باعث کاهش هوشیاری سریع می گردد

وی تشریح کرد: ICH یک عارضه مهمی است که مسائلی فراوان مانند پنومونی آسپیراسیون، هرنی مغزی، DVT (ترومبوز ورید های عمقی)، هیدروسفالوس، درد های عصبی، آمبولی ریوی، اسپاسم و سیرژ برای شخص مبتلا به همراه دارد؛ غیر از عوارض فوق فاکتور های متعددی روی پیش آگهی بیمار مبتلا به ICH تاثیر می گذارند.

این متخصص مغز و اعصاب اعلام کرد: اگر بیمار مبتلا به ICH دچار کاهش هوشیاری سریع و کاهش فشار پرفیوژن بافتی مغزی، خونریزی عمیق داخل مغزی، تاخیر در تشخیص و مداخله درمانی، افزایش ICP، عفونت مقاوم به درمان و هیدروسفالوس باشد، انتظار پیش آگهی بدی را خواهید داشت.

پارگی رگ باعث ایجاد سکته مغزی می گردد

مصلح الدین ادیب حسامی فیزیوتراپیست در گفت وگو با خبرنگار با اشاره به اینکه عارضه سکته مغزی در اثر لخته شدن خون در رگ های مغزی رخ می دهد، اظهار کرد: یکی از دلایل ایجاد سکته مغزی پارگی رگ و خونریزی داخلی در آن است که اگر به موقع درمان نگردد ممکن باعث بروز فلج عضلانی گردد.

وی با بیان اینکه در اثر بروز سکته های مغزی فرد دچار فلج عضلانی می گردد، اعلام کرد: اگر عضلات سمت راست بدن در اثر بروز سکته مغزی از کار بیفتد، معمولا گفتار فرد نیز با مشکل روبرو می گردد و در نهایت دچار فلج عضلانی خواهد شد.

روزانه چند ایرانی سکته مغزی می نمایند؟ + تعداد بیمارستان های نجات بخش بیماران سکته مغزی

زمان برگشت عضلات فلج شده دست دیرتر از پاست

ادیب حسامی گفت: در اثر بروز سکته مغزی گفتار دچار مشکل خواهد شد و بیمار باید با گفتار درمانی تکلم خود را اصلاح نمایند؛ فیزیوتراپی به موقع بر روی بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند، لازم است، با فیزیوتراپی این افراد می توانند به زندگی عادی خود برگردند که در این میان در بیشتر موارد عضلات دست به دلیل اینکه فضای بیشتری از مغز را اشغال نموده اند دیرتر از پا فعال می شوند، بعد از انجام فیزیوتراپی و بستن آتل پا و دست، بیماران می توانند به زندگی عادی خود به تنهایی یا با یاری عصا ادامه دهند.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 14831

به "خبرنگاران گزارش می دهد؛ عارضه ای در کمین نوزادانی با وزن بسیار کم، علت خونریزی مغز چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گزارش می دهد؛ عارضه ای در کمین نوزادانی با وزن بسیار کم، علت خونریزی مغز چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید