خبرنگاران مردم فارس و انتظار برای رفع مشکل کمبود روغن خوراکی

به گزارش مجله سرگرمی، شیراز-خبرنگاران- روغن خوراکی یکی از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم است که برای پخت و پز به آن نیاز دارند اما این روزها دستیابی به آن سخت شده و به یک کالای کمیاب تبدیل شده است و دست اندرکاران نوید رفع این مشکل را داده اند.

خبرنگاران مردم فارس و انتظار برای رفع مشکل کمبود روغن خوراکی

مردم این روزها برای تامین روغن خوراکی در به در تلاش می کنند تا بتوانند در حد برطرف نیاز آن را خریداری کنند اما این تلاش ها فایده ای ندارد و به هر واحد صنفی یا فروشگاه های کوچک و بزرگ مراجعه می کنند خبری از روغن نیست.

البته برخی واحدهای صنفی نیز مقداری روغن می آورند اما از آنجا که بسیار محدود است جوابگوی نیاز مردم نیست.

مسوولان متولی در استان فارس اعلام کرده اند تلاش های گسترده ای برای برطرف کمبودها انجام داده اند اما کمبود روغن خوراکی در بازار یک مشکل کشوری بشمار می آید و محدود به استان فارس نیست.

بیش از 90 درصد روغن خام وارداتی است که با توجه به مسائل تحریمی و همچنین مسایل پیش آمده در ترخیص روغن خام در هفته های گذشته این مشکل بروز کرده است.

در مدتی که مسائلی در بحث واردات روغن وجود داشت کارخانه های روغن کشور روغن خام را فرآوری و راهی بازار کردند و مواد اولیه آنان سرانجام یافت و همین مساله باعث کمیاب شدن این محصول شد.

با ورود روغن خام به کشور، 22 کارخانه روغن کشور شروع به تولید کردند اما ظرفیت تولید این کارخانه ها جوابگوی نیاز کشور نیست و نمی توانند نیازهای روزانه را برطرف کنند.

در حال حاضر روغن خام در کشور به اندازه نیاز وجود دارد اما مشکل فرآوری این روغن است که ظرفیت کارخانه ها محدود است اما کارخانه ها فعالیت خود را به چند شیفته کرده اند تا این مشکل هرچه سریعتر برطرف شود.

محمودزاده معاون سازمان صمت فارس: اوضاع روغن بهتر می شود

روغن خام وارد شده و کارخانه ها در حال تصفیه آن هستند

وحیدرضا محمودزاده معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در این زمینه به خبرنگار مجله سرگرمی گفت: در کشور ما کارخانه های روغن، کار تولید روغن را انجام نمی دهند و روغن خام وارد می شود و تنها کار تصفیه روغن و فرآوری آن توسط کارخانه ها صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: مواد اولیه روغن خوراکی از محل واردات تامین می شود که در حال حاضر ترخیص روغن خام از گمرک ها اجرا شده و روغن خام در روزهای گذشته در اختیار کارخانه های روغن کشور قرار داده شده است.

وی ادامه داد: کارخانه های روغن کشور در حال تصفیه ، بسته بندی، بارگیری و ارسال روغن ها به استان های مختلف هستند.

معاون سازمان صمت فارس گفت: از آنجا که کارخانه ها باید جوابگوی نیاز 31 استان کشور باشند فرایند تصفیه، بسته بندی و بارگیری دچار وقفه شده است.

فرایند توزیع روغن در هفته های آینده بهتر می شود

محمودزاده اضافه نمود: استان فارس با توجه قابلیت ها، عاملان قوی و شبکه های توزیع خوبی که دارد، به سمت کارخانه های کارخانه های کشور در هفته گذشته رفتند و شروع به جذب روغن ها کردند که به تدریج در حال توزیع است.

وی ادامه داد: البته هنوز فراوانی به گونه ای نیست که روغن را به وفور در قفسه فروشگاه ها مشاهده کنیم.

معاون سازمان صمت فارس گفت: سهمیه های روزانه استان فارس متغییر است و در هفته های آینده فرایند توزیع روغن بهتر خواهد شد.

محمودزاده از مردم خواست خرید روغن را متناسب با نیاز خود انجام دهند چرا که در هفته های آینده فراوانی بیشتری در بحث روغن خواهیم داشت.

وی ادامه داد: هم روغن خام در اختیار کارخانه های روغن کشور قرار داده شده و هم به اندازه فراوان است که فرآیند ترخیص آن از گمرک در حال طی شدن است.

بهره گیری ظرفیت کارخانه روغن نرگس شیراز برای تامین نیاز مردم

معاون سازمان صمت استان فارس همچنین به فعالیت کارخانه روغن نرگس شیراز اشاره کرد و گفت: این کارخانه در گردونه تولید و توزیع روغن واقع شده است.

محمود زاده اضافه نمود: به همراه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار فارس و مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس پنجم آذرماه بازدیدی از کارخانه روغن نرگس شیراز داشتیم و از نزدیک در جریان فرایند تولید قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: این کارخانه در حال تولید روغن و ارایه آن به بازار استان است، پیگیری شده که روغن خام نیز در حد نیاز در اختیار این کارخانه داده شود.

وی اضافه نمود: از ظرفیت کارخانه نرگس شیراز برای تامین نیاز مردم استفاده کردیم و اگر این کارخانه نبود قطعا مسائل بیشتری داشتیم، از توان کارخانه استفاده می شود و مسوولان کارخانه قول دادند نهایت تلاش خود را بکار بگیرند و با اضافه نمودن شیفت های کاری نیاز مردم استان را تامین کنند.

احتکار روغن چالش دیگر فراروی مردم

در کنار تلاش ها برای برطرف مشکل روغن مورد نیاز مردم، تعدادی از افراد و اصناف نیز اقدام به احتکار این کالای اساسی کردند که البته با تلاش دستگاه های نظارتی برخورد قانونی با آنان صورت گرفت و کالاهای احتکاری بین مردم توزیع شد.

سالاری مدیرکل تعزیرات فارس: متخلفان را زیر نظر داریم

مدیرکل تعزیرات حکومتی فارس در این زمینه به خبرنگار مجله سرگرمی گفت: در هشت ماه نخست امسال، 309 پفراینده احتکار و اختفا توسط این اداره کل تشکیل شده است و متخلفان 78 میلیارد ریال جریمه شده اند.

غلامرضا سالاری اضافه نمود: کالاهای احتکار شده که در این طرح کشف شده اند، با دستور رییس شعبه تعزیرات و با نظارت سازمان صمت در فروشگاه های بزرگ توزیع شده است.

امیری فرماندار شیراز:سهمیه روغن برای شیراز تعیین شده است

توزیع روزانه حدود 40 تن روغن در شیراز

فرماندار شیراز نیز با اشاره به کمبود روغن خوراکی در شهر شیراز طی هفته های اخیر گفت: با پیگیری های اجرا شده سهیمه ای برای شهرستان شیراز تعیین شده است.

محمدرضا امیری اضافه نمود : با رایزنی های اجرا شده و به دستور استاندار فارس هماهنگی هایی با یک واحد تولیدی روغن نباتی در تهران اجرا شده که سهمیه ای مازاد هزار تنی برای توزیع به شیراز اختصاص یابد که از یکم آذرماه به صورت روزانه حدود 40 تن روغن هر روز در اختیار فروشگاه ها قرار گرفته که دیگر مردم دغدغه تامین روغن نداشته باشند.

کمبود روغن خوراکی معمولی در حالی است که روغن های زیتون، کنجد و ذرت در بازار هست اما به دلیل گرانی، مردم توانایی خرید این نوع روغن ها را ندارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 121721

به "خبرنگاران مردم فارس و انتظار برای رفع مشکل کمبود روغن خوراکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مردم فارس و انتظار برای رفع مشکل کمبود روغن خوراکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید