خبرنگاران عمل به دیدگاه کارشناسان درباره برداشت از شاهوار لازم است

به گزارش مجله سرگرمی، شاهرود - خبرنگاران - امام آدینه بخش بسطام شهرستان شاهرود گفت: کارشناسان بیطرف هر نظری درباره برداشت از معدن بوکسیت شاهوار بدهند ، باید به آن عمل گردد.

خبرنگاران عمل به دیدگاه کارشناسان درباره برداشت از شاهوار لازم است

به گزارش مجله سرگرمی، پیرو اطلاعیه هایی که چند روز گذشته درباره قدردانی از موضع امامان آدینه شاهرود و بسطام در موضوع برداشت از معدن بوکسیت شاهوار در فضای مجازی منتشر می شد ، یک گردهمایی شنبه شب با حضور بیش از 100 تن از علاقمندان به محیط زیست در مجموعه تاریخی بسطام ودر صحن امامزاده محمد (ع)و جوار مقبره عارف نامی جهان اسلام بایزید بسطامی برگزار گردید.

امام آدینه بسطام در این گردهمایی کوه شاهوار را شاهرگ حیاتی مردم شاهرود و بسطام خواند و ابراز کرد: برای ما افتخار بزرگی است که پروردگار این سرمایه کهن را به صورت رایگان در اختیار ما قرار داده که هیچ قدرتی را یارای ساخت مانند آن نیست.

حجت لاسلام سید علی رضوی نسب با بیان اینکه موضوع شاهوار در حیطه تخصص امامان آدینه نیست، تأکید کرد: چنانچه کارشناسانی منصفانه و بدون هیچ حب و بغض تشخیص دهند که معدن بوکسیت برای آب های زیرزمینی، محیط زیست و منابع طبیعی ضرر دارد، باید همه مسوولان و معدن کاران پای این نظر کارشناسانه بایستند و معدن را تعطیل نمایند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر نیز اگر کارشناسانی به صورت منطقی و علمی مدارکی بیاورند که این معدن برای شاهوار و آب های زیرزمینی آسیب ندارد، جمع حاضر نیز از آن باید دفاع نمایند.

امام آدینه بسطام تأکید کرد: هیچ کدام از افرادی که در این جمع حضور دارند مخالف اشتغال و توسعه شهرستان نیستند و کسانی که بخواهند این موضوع را شعار خود قرار دهند اشتباه محض است.

رضوی نسب تأکید کرد: از مسوولان تقاضا داریم این میراث کهن را ببینند، این مردم را هم ببینند که نفع شخصی ندارند بلکه نفع مردم از شاهوار عمومی و برای آیندگان است.

وی با بیان اینکه مسوولان وظیفه دارند حرف مردم را بشنوند، اضافه کرد: مطمئن باشید امامان آدینه و روحانیت پیگیر خواسته های مردم هستند و ندای آنان را به گوش مسوولان می رسانند.

معاون پیشین فرماندار شاهرود هم در این گردهمایی، گفت: از مسوولان سیاسی و قضایی شهرستان، استان و کشور انتظار داریم پاسخ منطقی و منطبق بر قانون به مردم شاهرود بدهند.

گلچهره محمدی با اشاره به انتشار گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره آسیب های معدن بوکسیت در شاهوار و همچنین بازدید میدانی معاون وقت وزیر صمت و سرپرست کنونی این وزارت خانه از شاهوار، اعلام کرد: از مسوولان استان می خواهیم گزارش مرکز پژوهش های مجلس را به عنوان یکی از سه رکن اداره کشور مطالعه نمایند.

وی اضافه کرد: در بخش ارایه راه حل این گزارش آمده است بر اساس شواهد و مدارک موجود، فعالیت های معدنی در تاش موجب ایجاد چالش های جدی محیط زیستی و اجتماعی شده است.

معاون پیشین فرماندار شاهرود خطاب به رییس سازمان صمت استان سمنان گفت: شما که از معدن بازدید و فقط با مدیران آلومینا دیدار می کنید و بعد می گویید در همه جهان این اتفاق می افتد، بدانید در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است در هیچ کشوری معدن بوکسیت را روباز و با انفجار برداشت نمی نمایند.

محمدی با بیان اینکه معدن بوکسیت از سال 89 فعالیت خود را به صورت غیرقانونی شروع نموده است، اضافه کرد: بارها مدیران دستگاه های اجرایی اعلام کردند فعالیت معدن غیرقانونی است و مدارک آن هم موجود است. در سال 90 تعهد دادند که به یک سری موارد عمل نمایند و در سال 97 شورای عالی معادن استان اعلام می نماید که شرکت آلومینای جاجرم به هیچ یک از تعهداتش عمل ننموده است.

وی با طرح این پرسش که چرا سازمان صمت به خاطی جایزه می دهد، گفت: اداره منابع طبیعی شاهرود از شرکت آلومینای ایران بابت تصرف عدوانی اراصی ملی شکایت رسمی نموده است.اگر یک باغدار یک خانه باغ بسازد با افتخار اعلام می نمایند برای حفظ منابع طبیعی یک خانه باغ کوچک را خراب می نمایند، دستگاه قضایی نسبت به این موضوع واکنش کافی نشان دهد.

وی مبنای کار را سیاست های زیست محیطی ابلاغی رهبر معظم انقلاب و گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی دانست و تأکید کرد: بهتر است مسوولان شرکت آلومینا به گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی توجه بیشتری نمایند.

همچنین مسوول مردمی جمع آوری اسناد و مدارک درباره تخلفات اجرا شده در کوه شاهوارهم در جمع مردم گفت: تا به امروز حدود 400 برگ سند معتبر جمع آوری شده است. متاسفانه فشارهایی روی مدیران شهرستانی بود در حالی که آن ها به وظایف خود عمل می کردند مشکلاتی برایشان پیش آمد که نتوانستند موضوع را پیگیری نمایند.

حسن حلاجی با بیان اینکه این مدارک در زمان نماینده قبلی مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی جمع آوری شد، اضافه کرد: اسناد به همراه طومار 17 متری به مقامات کشوری و استانی ارایه شد اما تا این تاریخ هنوز اتفاقی رخ نداده است.

رییس هیات مدیره بنیاد ملی گندمکاران و دبیر اجرایی خانه کشاورز استان سمنان نیز به نمایندگی از کشاورزان شهرستان شاهرود هم گفت: شاهرود، قطب کشاورزی استان سمنان است .

محمد حسین خنکال خطاب به مسوولان اضافه کرد: ما کشاورزان سهم 12 درصدی از رشد اقتصاد کشور را داریم ، در حالی که می توانید بوکسیت را از معادن دیگر تهیه کنید چرا منابع آبی شهرستان شاهرود را نابود می کنید؟

جمع آوری امضا برای نماینده و رونمایی از سرود شاهوار هم بخش های دیگر این گردهمایی بود.

برداشت از معدن بوکسیت شاهوار در چند سال گذشته به موضوعی اختلاف برانگیز میان حامیان محیط زیست و استفاده نمایندگان از آن تبدیل شده است.

با پیگیری های اجرا شده ، برداشت از این معدن از اسفند 2 سال گذشته به صورت موقت تعطیل شده ، اما گروه های مردم نهاد حامی محیط زیست و دیگر اقشار مردم نگران ادامه فعالیت معدن هستند، به همین خاطر کوشش می نمایند تا تعطیلی معدن دایمی گردد .

به گفته مخالفان ، برداشت از معدن موجب نابودی ذخیره گاه های آب و آلودگی آن به مواد معدنی خطرناک و نابودی زیستگاه درخت کمیاب ارس کوهی و نیز حیوانات در حال انقراض مانند خرس می گردد .

به خاطر استقرار دفتر شرکت بهره بردار در شهرستان جاجرم استان خراسان شمالی ، امکان دسترسی به آنها برای مجله سرگرمی وجود ندارد.

قله شاهوار با حدود چهار هزار متر ارتفاع بلندترین قله استان سمنان بوده و در مرز استانهای سمنان و گلستان ، در البرز شرقی واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 108344

به "خبرنگاران عمل به دیدگاه کارشناسان درباره برداشت از شاهوار لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عمل به دیدگاه کارشناسان درباره برداشت از شاهوار لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید