خبرنگاران دانش آموزان چاق و دارای اضافه وزن شناسایی می شوند

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران- با اجرای دستورالعمل پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم که توسط وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد، دانش آموزان چاق و دارای اضافه وزن شناسایی می شوند.

خبرنگاران دانش آموزان چاق و دارای اضافه وزن شناسایی می شوند

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش روز دوشنبه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، محسن حاجی میرزایی در این ابلاغیه آورده است: دانش آموزان سرمایه های اصلی کشور و آینده سازان مهین اسلامی هستند. تربیت متوازن و تمام ساحتی دانش آموزان از مطالبات سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است به نحوی که در بیانیه ارزش های این سند بر سلامت جسمانی و نشاط دانش آموزان تأکید شده است.

وی در بخش دیگری از این دستورالعمل تاکید کرد: این پدیده یک پیامد هزاره سومی است که برخی از کشورهای جهان را به شرایط هشدار دهنده ای رسانده و درکشور ما نیز از فرایند روبه رشدی برخوردار شده است. افزایش وزن و چاقی نه تنها سلامت بچه ها و نوجوانان را در طول تحصیل به خطر می اندازد، بلکه بر زندگی آنان در آینده تأثیرگذار است و آنان را با مسائل بهداشتی، سلامتی و شیوع بیماری های غیر واگیر روبرو خواهد کرد. به همین منظور وزارت آموزش وپرورش مصمم است پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم را تدوین و از رهگذر اجرای آن نقش مؤثری در تأمین سلامت عمومی امروز و آینده جامعه ایفا کند.

در ادامه ابلاغ این دستورالعمل وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: از مدیران کل استان ها و رؤسای آموزش وپرورش مناطق/ شهرستان های کشور انتظار می رود ابعاد، اهداف، شیوه و زمان اجرای این پروژه را برای مدیران و دست اندرکاران سطوح منطقه ای و مدرسه ای (به ویژه مدیران مدارس) تشریح و بر ضرورت اجرای آن تأکید کنند و همچنین مشارکت فعال، هماهنگی اولیای دانش آموز با آموزه های اولیای مدرسه، تضمین کننده تحقق اهداف پروژه خواهد بود. به همین لحاظ بر مشارکت و همکاری متقابل والدین با مدرسه به ویژه والدینی که فرزندان آنان دارای اضافه وزن و چاقی هستند، توصیه جدی می شود.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری آورده است: در اولین فرصت، نسبت به تشکیل شورای آموزش وپرورش استان / شهرستان/ منطقه، باهدف حمایت اجرای فراگیر و جلب مشارکت کلیه سازمان ها و عوامل سهیم و مؤثر، به منظور اجرای پیروز پروژه اقدام و همچنین از فنون مدیریت اطلاع رسانی و پویش های ملی استانی، منطقه ای و مدرسه ای در تبلیغ و ترویج پروژه به منظور توسعه مشارکت تمامی ذی نفعان و حمایت اجتماعی استفاده شود.

حاجی میرزایی تاکید کرد: مطالعه و انتقال مفاهیم آموزشی دستورالعمل های این پروژه اعم از نحوه اجرا، آموزش منابع انسانی، مشارکت والدین، تغذیه سالم، فعالیت بدنی و ... که در سامانه حوزه تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش وپرورش و کانال های مرتبط در شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) درج شده است، توصیه می شود. ضمن افزایش فعالیت های حرکتی در مدارس و تأکید برافزایش تحرک در محله و منزل، در پایگاه تغذیه سالم مدرسه و در منزل، محیط تغذیه ای سالمی برای کنترل کالری مورجهانز دانش آموزان فراهم آید.

وی در این دستورالعمل مطرح نمود: در ذکر اثرات منفی وزن اضافی و چاقی نباید به گونه ای افراط شود که به تأثیرگذاری منفی روحی دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق بینجامد. جمعیت هدف ما تمامی دانش آموزان مدرسه اعم از افراد لاغر، دارای وزن طبیعی، وزن اضافی و چاق است که باید مورد آموزش، مشاوره و حمایت قرار گیرند. با توجه به شیوع ویروس کرونا و احتمال عدم بازگشایی مدارس در برخی از استان ها و شهرهای کشور اجرای پروژه کنترل وزن در دانش آموزان با همکاری معلمان، والدین و دانش آموزان و پیگیری از طریق سامانه شاد و فضای مجازی مطابق دستورالعمل امکان پذیر خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش با یادآوری اینکه این پروژه با همکاری عوامل مدرسه (مدیران، معاونان، دبیران، آموزگاران و مراقبین سلامت مدارس) انجام پذیر است، از اجرای آن به صورت برون سپاری خودداری شود، آورده است: معین شاخص توده بدنی دانش آموزان در مرحله اولیه یا پیش آزمون حداکثر تا 15 آبان ماه صورت می گیرد و دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق شناسایی می شوند. سپس با آموزش، مشاوره و حمایت با همکاری خانه و مدرسه، دانش آموزان وزن خویش را مدیریت می کنند و پس از آزمون مرحله ثانویه، تغییرات شاخص توده بدنی معین و تحلیل می شود و منابع مورجهانز اجرای این پروژه از اعتبارات معاونت تربیت بدنی و سلامت تأمین خواهد شد و دریافت هرگونه هزینه از دانش آموزان با هر عنوانی ممنوع است.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 105423

به "خبرنگاران دانش آموزان چاق و دارای اضافه وزن شناسایی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دانش آموزان چاق و دارای اضافه وزن شناسایی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید