خبرنگاران توسعه با تکیه بر ظرفیت های بومی خراسان جنوبی

به گزارش مجله سرگرمی، بیرجند - خبرنگاران - استان خراسان جنوبی ظرفیت های بومی و محلی منحصر به فرد دارد که توجه عمیق و کارشناسی به این ظرفیت ها به تنهایی امکان خروج استان از محرومیت و رسیدن به شاخص های توسعه را فراهم می نماید.

خبرنگاران توسعه با تکیه بر ظرفیت های بومی خراسان جنوبی

ذخایر معدنی، محصولات کشاورزی که بعضی از آنها خاص خراسان جنوبی است و مرز مشترک با افغانستان از جمله قابلیت ها و ظرفیت های این استان مرزی و پهناور است که شکوفایی این بخش های مالی زمینه ساز توسعه همه جانبه و پایدار منطقه می گردد.

تنها ذخایر منیزیت ایران مربوط به خراسان جنوبی بوده و عظیمترین ذخیره و تنها معدن آزبست ایران معدن حاجات نهبندان است، ذخایر و معادن مهم بنتونیت در شهرستان فردوس، گرانیت در شهرستان های بیرجند و سربیشه، گل سفید در بیرجند، بازالت شهرستان سربیشه و معادن سنگ در بشرویه می تواند منبع مهمی برای تجارت به ویژه صادرات به کشورهای همسایه باشد.

یکی دیگر از مهمترین معادن خراسان جنوبی، معدن مس قلعه زری واقع در جنوب غرب استان در شهرستان خوسف است که به علت عیار بالای طلای آن در دنیا شناخته شده است.

معادن ارزشمند زغال سنگ طبس هم از ظرفیت های منحصر به فرد استان است و شهرستان طبس را در ردیف یکی از غنی ترین مناطق کشور به لحاظ ثروت ملی قرار داده است.

کشاورزی از قابلیت های خراسان جنوبی از گذشته بوده چون این استان به لحاظ اقلیمی دارای شرایط ویژه است و با وجود خشکسالی متوالی، محصولات راهبردی و دارای شهرت دنیای از قبیل عناب، زرشک و زعفران را دارد که در صورت ایجاد بسترهای لازم از کالاهای پرمصرف صادراتی خواهد بود.

امروز با معین شدن و معرفی ظرفیت های خراسان جنوبی می توان ادعا کرد که این استان به لحاظ بالقوه از ثروتمندترین استان های کشور است و برنامه ریزی و مدیریت صحیح می تواند در مدت زمان نه چندان طولانی چهره این استان مرزی را متحول کند.

بیش از یک هزار گونه گیاه خودرو و دارویی در دل کویر خراسان جنوبی وجود داشته که سرمایه عظیم از نعمت های خدادادی است و استفاده از این ظرفیت به عنوان گیاهان دارویی برای یاری به اشتغالزایی، رونق مالی و پیشرفت استان لازم است.

به اذعان کارشناسان، صنعت داروسازی در خراسان جنوبی باید مورد توجه قرار گیرد و امروز می بینیم که ارزش بازار داروسازی در بعضی استان ها به اندزه همه صنعت خراسان جنوبی سوددهی دارد چون داروسازی ارزش افزوده ایجاد نموده و معضلات زیست محیطی هم نداشته و یک صنعت پاک است.

اگر فراوری محصولات گیاهان دارویی در خراسان جنوبی محقق گردد با جهش عظیم در رونق مالی و اشتغالزایی روبرو می شویم.

هرچند از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید به ویژه در دولت دوازدهم اتفاقات مثبتی در حوزه مدیریتی و زیرساختی استان اتفاق افتاده زیرا در گذشته روحیات مدیریتی با کار میدانی در استان کمتر وجود نداشت و مناطق کمتر برخوردار کمتر دیده می شد.

با رویکرد آنالیز میدانی و تصمیم گیری مبتنی بر احتیاجهای واقعی بوده که سطح زیر کشت گلخانه ای در خراسان جنوبی با اجرای طرح نهضت گلخانه قرار است از رقم پایین 100 هکتار در گذشته به هزار هکتار افزایش یابد و اقدام بسیار عظیمی است چون استانی مثل یزد که کم آب تر از خراسان جنوبی است، رمز توسعه کشاورزی آن گلخانه است.

پرورش شتر و تبدیل خراسان جنوبی به هاب شتر از دیگر اقدامات مبتنی بر ظرفیت های داخلی خراسان جنوبی است و ارزش افزوده و اشتغال فراوانی را در حوزه دامداری ایجاد می نماید.

اگر بخواهیم صنعت قطعه سازی را ایجاد کنیم وقتی صنعت مادر وجود ندارد و آهن را باید از کیلومترها دورتر و بدون داشتن زیرساخت قطار با کامیون به استان بیاوریم مقرون به صرفه نیست لذا برای توسعه پایدار خراسان جنوبی باید از ظرفیت های محلی و بومی استفاده گردد.

در صورتی که کارخانه های فراوری و بسته بندی زرشک، زعفران و عناب در استان خراسان جنوبی تاسیس گردد و برند آن به نام خراسان جنوبی باشد باعث رونق فراوری و اشتغال می گردد هرچند در این حوزه گاهی خلاقیت های خوبی دیده شده و به عنوان مثال سال قبل شهرداری خوسف گل های نرگس را با اتوبوس به تهران منتقل می کرد و این موجب تشویق مردم در پرورش گل بومی نرگس بود.

بخش صنعت خراسان جنوبی احتیاج به تجمیع سرمایه ها و ایجاد خوشه های صنعتی دارد چون وقتی سرمایه کم داریم در منطقه ای محروم که هنوز بعضی زیرساخت های لازم را ندارد به لحاظ دوری از مرکز و بازار مصرف با مشکل روبرو هستیم که با این رویکرد و با وجود کمبود بودجه می توان زمینه توسعه را فراهم کرد.

خراسان جنوبی 331 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که اگر زمینه استفاده از این ظرفیت با افزایش صادرات و ترانزیت کالا ایجاد گردد امکان توسعه منطقه در همه شاخص ها فراهم می گردد.

اگر جاده مرزی ماهیرود در خراسان جنوبی به فراه افغانستان تکمیل گردد به زودی شاهراه ترانزیتی اتصال ایران به آسیای میانه در این استان مرزی ایجاد می گردد و از سراسر ایران برای ترانزیت به کشورهای افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان از این جهت عبور می نمایند که توجه مسوولان کشوری نیز بیش از پیش به این منطقه جلب شده و توسعه استان خراسان جنوبی به یک خواست ملی و نه استانی تبدیل می گردد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایرنا
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 118044

به "خبرنگاران توسعه با تکیه بر ظرفیت های بومی خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران توسعه با تکیه بر ظرفیت های بومی خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید