حمایت مشروط از سرمایه گذاران

به گزارش مجله سرگرمی، فتانه احدی- البرز-خبرنگار:البرز دارای توانمندی ها و مزیت های مالی بسیاری در بخش های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی، خدمات و گردشگری است. وجود زیرساخت های مناسب همچون فرودگاه پیغام، وجود شهرک های صنعتی، دولتی و خصوصی، دسترسی به راه آهن و شبکه مرکزی راهوجاده و نزدیکی به پایتخت این استان را از موقعیت خاصی برخوردار نموده است.

حمایت مشروط از سرمایه گذاران
  • مزیت های سرمایه گذاری

این استان در اقتصاد ایران به عنوان یک استان استراتژیک شناخته می گردد. قرار دریافت در جهت 14 استان، همجواری با پایتخت، تراکم جمعیتی بالا و ارتباط نزدیک با یک بازار حدوداً 20 میلیون نفری و استقرار بخش زیادی از صنایع مهم و برندهای ملی در استان از جمله شاخص هایی است که گویای این وضعیت استراتژیک است.

این وضعیت موجب شده در سال های اخیر سرمایه گذاران داخلی و خارجی زیادی برای حضور در این استان و بهره مندی از 250 فرصت سرمایه گذاری شناخته شده در البرز ابراز تمایل نمایند؛ تمایلی که در صورت فراهم بودن شرایط می تواند بالفعل گردد. نزدیکی به جمعیت و دسترسی سهل به امکانات آموزشی، بهداشتی، درمانی، نیروی انسانی متخصص، قابلیت های آب و خاک، استقرار صنایع استراتژیک و بزرگ، وجود جاذبه های گردشگری طبیعی و منحصربه فرد، وجود مشاوران قوی و مطمئن - شرکت های خارجی و بین المللی، واقع شدن در شاهراه های ارتباطی کشور، سهل الوصول بودن دسترسی به فرودگاه های داخلی و بین المللی امام خمینی(ره)، مهرآباد، پیغام، فرودگاه خصوصی آزادی، وجود 9 شهرک صنعتی و 3500 واحد صنعتی در البرز، دسترسی به جمعیت ساکن در تهران و تامین امنیت سرمایه گذاری از نظر جمعیت مصرف نماینده، وجود بستر مناسب برای ایجاد قطب سوم خودروسازی کشور در شهرهای نظرآباد و اشتهارد، تشکیل دانشگاه های جامع البرز، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه محیط زیست در آینده نزدیک، وجود پارک فناوری در استان البرز، وجود منطقه ویژه مالی پیغام و فرودگاه بین المللی پیغام در این استان و نقش آن در صادرات محصولات فراوریی به سایر کشورها، وجود مراکز تحقیقاتی پزشکی هسته ای در کرج و فعالیت آن در زمینه پزشکی و کشاورزی هسته ای، وجود مراکز تحقیقاتی و پژوهشی فراوان در استان البرز در زمینه بایوتکنولوژی و نانو، قابلیت قطب علمی شدن استان البرز در زمینه بایوتکنولوژی و نانو از مزیت های مالی البرز برای سرمایه گذاری است. اما با وجود این موقعیت های مناسب برای سرمایه گذاری هنوز در جذب سرمایه گذار مسائل زیادی وجود دارد که باید دید مسئولان البرز برای برطرف کردن آن تا چه وقت زمان می خواهند، هر چند اقداماتی نیز اجرا شده اما با توجه به ظرفیت استان کافی نیست.

  • همکاری با سرمایه گذاران خارجی

رئیس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به جذابیت های موجود در استان برای جذب سرمایه گذار خارجی، از آمادگی صاحبان صنایع استان برای همکاری مشترک با فعالان کشورها خبر می دهد و می گوید: البرز با برخورداری از 3500 واحد صنعتی یکی از قطب های مهم صنعتی کشور است که در بخش های مختلف از جمله دارویی، بهداشتی، قطعات خودرو، لوازم خانگی و کشاورزی دارای ظرفیت های بی بدیلی است.

رحیم بنامولایی با اشاره به وجود واحدهای فراوریی متعدد در استان، می گوید: ایجاد تحول در صنعت و بهبود فضای کسب و کار، سرمایه گذاری های کلان داخلی و خارجی را طلب می نماید. وی از واحدهای فراوریی به عنوان سرمایه های عظیم ملی نام برد که در این سال ها بعضی از آنها به صورت راکد بلااستفاده مانده است.

وی می گوید: قراردادهای مشارکت و سرمایه گذاری خارجی باید طوری تنظیم گردد که با سیاست های اقتصاد مقاومتی همخوانی داشته باشد و بستر را برای توسعه صادرات مهیا کند. رئیس مجلس بخش خصوصی در ادامه ضرورت ترویج فرهنگ بهره وری در جامعه را مورد تاکید قرار می دهد و می گوید: بهره وری و افزایش توان رقابت پذیری می تواند به عنوان یک سرمایه پایدار در شکوفایی اقتصاد کشور نقش مهمی ایفا نماید. بنامولایی می گوید: توسعه پایدار و رونق اقتصاد جامعه وابسته به میزان بهره وری است، بنابراین باید همه مسئولان و مجریان نظام همراه و هماهنگ با بخش خصوصی راهکارهای مناسبی را برای ترویج فرهنگ بهره وری تهیه و عملیاتی نمایند.

وی می افزاید: سرمایه گذاری خارجی می تواند تضمین نماینده ارتقای بهره وری باشد، البته مشروط بر آن که با آموزش نیروی انسانی، انتقال فناوری و رویکرد صادرات محوری همراه گردد. وی با اشاره به تجربه تلخ سرمایه گذاری خارجی با هدف مونتاژ در چند دهه گذشته، می گوید: باید از این تجربه تلخ و ناگوار که خسارات جبران ناپذیری به همراه داشت درس گرفت تا در قراردادهای سرمایه گذاری خارجی بار دیگر مرتکب این گونه اشتباهات نشویم.

بنامولایی کاهش تصدیگری دولت و واگذاری امور به مردم را راهکاری مناسب در جهت ارتقای بهره وری می داند و می گوید: باید دولتمردان از دخالت مستقیم در فعالیت های مالی فاصله بگیرند تا بتوانند بدون دغدغه وظیفه بسیار حساس و خطیر نظارت کامل بر فعالیت های مالی را انجام دهند.

بنامولایی همچنین به وضعیت کشاورزی البرز اشاره می نماید و ادامه می دهد: وضعیت آب وهوایی و کشاورزی مکانیزه ظرفیت ویژه ای را برای استان فراهم آورده، به طوری که اکنون سطح زیر کشت محصولات زراعی در استان 48 هزار هکتار و روزانه 60 کانتینر محصول صیفی به کشورهای همسایه

صادر می گردد.

وی می افزاید: منطقه ویژه مالی پیغام دارای ظرفیت های فراوانی است و از نظر مساحت جغرافیایی نیز مطلوب است و این منطقه به لحاظ خلق ثروت سهم بزرگی در فراوری ناخالص داخلی دارد. بنامولایی با بیان این نکته که در استان سرمایه گذاری یک ضرورت به حساب می آید، می گوید: بسترهای مالی برای مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی در البرز فراهم است و سرمایه گذاران کوشش دارند تا برای فراوری و عرضه انواع محصولات با برندهای روز دنیا مشارکت و همکاری داشته باشند.

  • مزیت های فراوان استان

مدیرکل هماهنگی امور مالی و بین الملل استانداری البرز می گوید: جذب سرمایه گذاری خارجی یکی از رویکردهای اصلی استان بوده و 535 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شده و برای 1944 نفر اشتغال زایی داشته است. پرویز زرگر می افزاید: ظرفیت برای جذب سرمایه گذاری خارجی در البرز بسیار است و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد، اما در نظر دریافت پیوست های زیست محیطی و صنایع کم آب بر را نیز نباید به دست فراموشی سپرد.

وی می گوید: سرمایه گذاری در یک منطقه یا استان همبستگی بسیار بالایی با سیاست های کلی اعمال شده در کشور دارد که در این زمینه مدیریت صحیح و بهینه منابع در سطح منطقه و استان نیز باید مدنظر قرار گیرد. مدیرکل امور مالی استانداری البرز ادامه می دهد: به دلیل مزیت های فراوان استان در بخش های مختلف مالی، تدوین نقشه جامع سرمایه گذاری استان برای ارائه تصویر مطلوب تری از سرمایه گذاری در استان مورد تاکید است.

  • فرصت ویژه برای سرمایه گذاری

نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های استان برای جذب سرمایه گذاری خارجی، منطقه مالی پیغام در البرز را فرصتی ویژه برای سرمایه گذاری می داند. به گزارش خبرنگاران محمدجواد کولیوند می افزاید: در این منطقه فعالیت های خوبی اجرا شده که 20 اولویت آن توسط مدیرعامل آنالیز شد و در زمینه سرمایه گذاری می تواند اثربخشی قابل توجهی داشته باشد. وی ادامه می دهد: استان البرز با دارا بودن بیش از 3600 واحد صنعتی ظرفیت های فراوانی برای ایجاد درآمد و اشتغال زایی دارد.

کولیوند می گوید: 11 شرکت خارجی در استان حضور یافته اند که 535 میلیون دلار سرمایه گذاری داشته اند. یکی از بحث های جدی اشتغال و فراوری جذب سرمایه گذاری است که این مهم تنها با اتحاد و انسجام بین متولیان امور اجرایی محقق می گردد. وی ادامه می دهد: اگر هر دستگاهی بخواهد در فضای سرمایه گذاری با بی اعتمادی روبرو گردد، دچار مشکل خواهد شد و باید از ظرفیت های البرز با برداشتن موانع سرمایه گذاری، بهره بیشتری برد.

نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی می گوید: شهرک صنعتی اشتهارد، نظرآباد، هشتگرد و شهرک دارویی برکت از ظرفیت های قابل توجه سرمایه گذاری در البرز به شمار می روند که باید پیوست های کاهش آلایندگی و کم آب بری را نیز در آنها مدنظر قرار داد. کولیوند می افزاید: سدهای خاکی، بنادر خشک و صنایع تک ظرفیت های قابل توجهی هستند که باید با مطالعات بیشتر از آنها استفاده کرد. وی می گوید: همچنین باید روند استعلامات اداری بین دستگاه های اجرایی استان البرز برای ایجاد بسترهای آسان سرمایه گذاری را سرعت بخشید.

  • موانع سرمایه گذاری ریشه یابی می گردد

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری (پول، بانک و خدمات) اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز از دستور کار این کمیسیون برای آنالیز و ریشه یابی چالش ها و موانع موجود در جهت سرمایه گذاری ها در استان با هدف رونق در حد انتظار فراوری خبر می دهد. به گزارش خبرنگاران شاهین ظهوری شناسایی و آنالیز موانع پیش روی سرمایه گذاران و بسترسازی در جذب سرمایه های داخلی و خارجی را از اولویت های کاری کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی البرز عنوان می نماید.

وی می گوید: در جلساتی که اخیرا داشتیم، مقرر شد اعضا در جهت فعالیت ها و تخصص های مختلف از جمله در زمینه های خودرو، ساختمان و دارو ظرف چند روز آینده مسائل کلان خود را مطرح نمایند تا در استراتژی سالانه این کمیسیون مورد آنالیز، تعامل و هم اندیشی قرارگیرد. ظهوری می افزاید: پاره ای از موانع سرمایه گذاری های داخلی و خارجی از وجود قوانین کهنه و تاریخ گذشته سرچشمه گرفته است، زیرا این قوانین با شرایط مالی کنونی حاکم بر کشور همخوانی ندارد. وی با اشاره به تحریم هایی که بدنه اقتصاد کشورمان را نشانه گرفته است، می گوید: لازم است نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاح قوانین سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در اولویت ویژه قراردهند.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی البرز با اشاره به حضور روسای بانک های توسعه تعاون و سپه استان در این کمیسیون، از اجرای توافق برای پرداخت تسهیلات این بانک به صنایع کوچک و متوسط استان برای تحول در رونق فراوری خبر می دهد. ظهوری می افزاید: اهم کوشش ما بر این است تا مسائل واحدهای فراوریی بزرگ از جمله کمبود نقدینگی این واحدها را نیز مورد آنالیز قرار دهیم و با ارائه راهکارهای مناسب برای برطرف این مسائل چاره اندیشی کنیم.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 37333

به "حمایت مشروط از سرمایه گذاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت مشروط از سرمایه گذاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید