جشن صلح و دوستی در نگارستان اقوام

به گزارش مجله سرگرمی، اینجا تا چشم کار می نماید رنگ است و زیبایی و تا گوش می شنود ملودی های شادمانه است.

جشن صلح و دوستی در نگارستان اقوام

خبرنگاران - ستاره حجتی: همه آنچه ایران در گوشه و کنار خود دارد، گویی یک جا جمع شده است. این شادی مردمان ایران زمین است که هم میزبان و هم مهمان بزرگ ترین گردهمایی اقوام ایران زمین و کشورهای منطقه هستند. اینجا اتفاقی در حال رخ دادن است که 13 سال پیاپی تکرار شده. جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام، محمل گفت وگو، معارفه و مفاهمه، فرهنگ های هزار و یک رنگ اما با دیدگاهی واحد است و آن آرزوی صلح و ثبات و امنیت برای منطقه ای از دنیا است که سال هاست خوابش را آشفته نموده اند.

اینجا، گلستان ایران، سرزمینی است که خود به نگارستان اقوام شهرت دارد؛ سرزمین کهنی که سال هاست چون مأمن و جان پناهی، شیعه و سنی، فارس، ترکمن، بلوچ و سیستانی را در خود جا داده است. استان سبز کوچکی که بعضی آن را ایران کوچک و بعضی آن را نماد مصالحه و زیست مسالمت آمیز می نامند.

روز گذشته سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در حالی افتتاح شد که حوداث سخت و تلخ بیش از یک دهه اخیر در خاورمیانه، ضرورت ایجاد چنین بستر گفت وگویی را بیش از پیش یادآوری می نماید. حالا گلستان و ایران است که باز هم مانند همواره میزبان گفت وگوی فرهنگ هاست.

همه گردآمده اند؛ سفرا و کاردارهای 20 کشور از دور و نزدیک به این جشنواره آمده اند. همه استان های کشور و همه اقوام در آن نمایندگانی دارند تا تاریخ و تمدن و فرهنگی غنی را به مدد توسعه و ترویج صلح و دوستی و بسط مدارا و گفت وگو پیش ببرند. نمایشی که 13 سال پیش برای یک استان شروع شد و حالا نه یک استان و کشور، بلکه برای این نقطه رنجور دنیا، الگوی مدارا و مروت می سازد که این باور کهن ایران زمین است: با دوستان مروت با دشمنان مدارا.

  • فرصتی برای رونق گردشگری گلستان

استاندار گلستان سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام را فرصت ارزشمندی برای معرفی ظرفیت های گردشگری گلستان معرفی می نماید که علاوه بر دستاوردهای مالی، فرهنگ غنی استان را به همگان معرفی می نماید.

هادی حق شناس ادامه می دهد: با توجه به استقبال سال های گذشته از جشنواره اقوام و همچنین حادثه سیل ابتدای سال جاری در استان، این جشنواره فرصت مناسبی است تا تالمات روحی و اندوه مردم را کاهش دهد. تجمیع اقوام مختلف کشور در استانی که خود به نگارستان ایران معروف است و نمایش آداب و رسوم هر قوم در کنار یکدیگر اتفاق بسیار بزرگی است.

وی با بیان این که جشنواره اقوام، جشن ثبت دنیای جنگل های هیرکانی و همچنین گردهمایی سالانه راهنمایان گردشگری در گلستان چند رویداد بزرگ است که زمینه ساز معرفی ظرفیت های گردشگری استان خواهد شد، اظهار می نماید: علاوه بر این، الگوی مصالحه را که سالیان سال است در این منطقه وجود دارد به عنوان الگویی پیروز معرفی خواهد نمود. برگزاری این چنین جشنواره ها در استان گامی موثر در توسعه گردشگری گلستان خواهد بود.

  • بزرگ ترین گفت وگوی فرهنگی در گلستان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان نیز با بیان این که تا سرانجام سال جاری علاوه بر جشنواره اقوام، 2 رویداد مهم و بزرگ گردشگری دیگر هم در استان برگزار می گردد، می گوید: این برنامه ها با رویکرد معرفی استان و جذب گردشگر برگزار خواهد شد و اجرای آن در حوزه گردشگری تاثیر خواهد داشت.

ابراهیم کریمی با بیان این که جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام، جشن ثبت دنیای جنگل های هیرکانی و اجلاس سراسری راهنمایان گردشگری کشور، 3 برنامه متنوع برنامه ریزی شده در استان هستند، می افزاید: جشن باشکوه ثبت دنیای جنگل های هیرکانی 14 آذر با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پارک جنگلی النگدره و اجلاس سراسری راهنمایان گردشگری کشور در 9 اسفند با حضور راهنمایان گردشگری برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد اجرایی سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گلستان با تاکید بر این که جشنواره اقوام به عنوان بزرگ ترین گفت وگوی منطقه ای فرهنگی به میزبانی استان گلستان می تواند کارنمودهای بزرگ اجتماعی و فرهنگی داشته باشد، ادامه می دهد: حدود 20 نفر از سفرا از کشورهای مختلف مانند بولیوی، آذربایجان، تاجیکستان، بلاروس، سنگال، عراق، چین، قزاقستان، افغانستان و ازبکستان نیز دعوت شده اند که در استان حضور پیدا کردند.

کریمی اضافه می نماید: دیدار با بازرگانان و تجار، بازدید از مناطق گردشگری، دیدار با مقامات عالی استان، جلسه کاری با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر گرگان از برنامه هایی است که برای این سفرا در نظر گرفته شده است.

او با اشاره به بخش های روستایی و عشایری سیزدهمین جشنواره اقوام گلستان می گوید: در بخش عشایری شاهد حضور 24سیاه چادر از استان های مختلف هستیم. در بخش روستایی تاکید بر معرفی ظرفیت گردشگری استان با رویکرد بوم گردی است تا از ظرفیت روستاهای غرب استان در جشنواره

گرگان و از توان روستاهای شرق استان در بخش گنبدکاووس این جشنواره استفاده گردد. همچنین 20 گروه موسیقی اقوام در این جشنواره حاضرند. در بخش صنایع دستی 27 گروه از 27 استان و در بخش سوغات نیز تمام استان ها در جشنواره سیزدهم حاضر هستند.

  • اصلی ترین پیغام جشنواره

یک جامعه شناس درباره برگزاری جشنواره بین المللی اقوام در استان گلستان می گوید: شهروندان ایرانی در قالب هر قوم یا مذهبی، از ایده های رادیکال و واگرایانه تبعیت نمی نمایند. به نظر من این اصلی ترین پیغام جشنواره اقوام طی 13 سال برگزاری است. احسان خواجه ای می افزاید: در گلستان سال هاست جشنواره بین المللی اقوام برگزار می گردد. اقوام ایرانی با رنگ ها و رسوم مختلف گردهم می آیند و ندای وحدت و همدلی سر می دهند، اما نباید با چشم پوشی از چنین جشن های فرخنده ای، عملا شرایط را در ذهن خودمان و جامعه نامطلوب جلوه دهیم.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 59476

به "جشن صلح و دوستی در نگارستان اقوام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن صلح و دوستی در نگارستان اقوام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید