جزئیات انتخابات شورایاران تهران ؛ اعلام محلات دارای بیشترین مشارکت ، مشکل خاصی گزارش نشده است

به گزارش مجله سرگرمی، پنجمین دوره انتخابات شورایاران شهر تهران در حالی از ساعت 8 صبح 4 مرداد ماه با رقابت 12 هزار و 30 نفر در 352 محله شهر تهران شروع شد که این انتخابات به صورت تمام الکترونیکی برگزار می گردد که اولین تجربه برگزاری انتخابات مکانیزه سراسری در تهران است.

جزئیات انتخابات شورایاران تهران ؛ اعلام محلات دارای بیشترین مشارکت ، مشکل خاصی گزارش نشده است

ایسنا نوشت: تمام صندوق های اخذ رای در حالی در مدار نهاده شد که به گفته مسئولان ستاد انتخابات، امکان رای گیری برای دومین بار به هیچ وجه وجود ندارد.

 • اعلام محلات دارای بیشترین مشارکت از سوی شهردار تهران

شهردار تهران با بیان اینکه بیشترین مشارکت در منطقه 4 و در محله گلشن بوده است، گفت: همچنین در محله نعمت آباد در منطقه 19، شکوفه در منطقه 19، تهرانپارس غربی و محله خزانه بیشترین مشارکت ها ثبت شده است.

حناچی در مورد تخلفات نیز با بیان اینکه در این دوره به دلیل برگزاری انتخابات مکانیزه آرای باطله نداریم و تشابه اسمی نیز نداریم، بعضا تخلفات ممکن است در مورد تبلیغات خارج و در حوزه باشد.

همچنین بنابر آخرین آمار دریافتی از شعب اخذ رای انتخابات شورایاری ها تا ساعت 12:30 دقیقه بیشترین میزان ثبت نام نماینده در محلات 352گانه تهران به ترتیب بیشترین میزان مشارکت عبارت است از:

1. محله گلشن منطقه4

2. محله نعمت آباد منطقه19

3. محله شکوفه در منطقه19

4. محله تهرانپارس منطقه4

5. محله خزانه در منطقه16

 • هاشمی: کد انتخاباتی بعضی کاندیدا فعال نیست

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به زحمات شهرداری برای برگزاری انتخابات شورایاری آن هم در مدت دو هفته گفت: بعضی کاندیداها عنوان کردند که کد کاندیداتوری شان فعال نیست و این مشکل باید مورد رسیدگی قرار بگیرد.

 • مشکل خاصی از انتخابات گزارش نشده است

استاندار تهران با بیان اینکه تا کنون مشکل خاصی از انتخابات گزارش نشده است. اظهار کرد که تجربه تهران در زمینه برگزاری انتخابات شورایاری ها به صورت الکترونیک می تواند پایلوت خوبی برای برگزاری انتخابات الکترونیکی دیگر باشد.

 • اخذ تعهد از کاندیداهایی که سوء پیشینه ندادند

دبیر اجرایی برگزاری پنجمین انتخابات شورایاری های تهران در مورد ابهام عدم دریافت سوء پیشینه از بعضی کاندیداها شرحاتی اظهار داشت و گفت: از آنجایی که زمان ثبت نام دریافت گواهی سوء پیشینه زمانبر بود بعضی افراد پیروز نشدند که نسبت به بارگذاری گواهی سوء پیشینه خود اقدام نمایند. از این افرادی که نتوانستند گواهی سوء پیشینه را ارائه دهند تعهد گرفته شد، بنابراین افرادی که به شورایاری راه پیدا نمایند می بایست هر چه سریعتر برگه عدم سوء پیشینه خود را تحویل ستاد مرکزی دهند ...

 • رد شائبه رای دادن با یک کارت ملی در چند شعبه

عضو شورای شهر تهران با رد شائبه رای دادن متعدد با یک کارت ملی گفت: این موضوع را در چند شعبه اخذ رای چک نموده و متوجه شدیم که دروغ است.

 • مشارکت بیش از 123 هزار نفر در 4 ساعت نخست رای گیری

جوادی یگانه معاون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از مشارکت بیش از 123 هزار نفر تا ساعت 12 ظهر اطلاع داد و گفت: تا این لحظه (ساعت 12:10) 123 هزار و 392 نفر در انتخابات شرکت کردند.

وی اضافه کرد: بیشترین استقبال در منطقه 4 با مشارکت 11 هزار و 500 نفر بود، بعد از آن مناطق 15 و 5 بیشترین مشارکت را داشتند.

 • زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات شورایاری ها

حجت نظری عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران اظهار داشت که نتایج اولیه انتخابات دو ساعت پس از خاتمه رای گیری اعلام خواهد شد.

وی اظهار کرد: نکته قابل توجه در این انتخابات حضور پررنگ زنان و جوانان بود که این نشان می دهد این قشر حساسیت بیشتری به سرنوشت و آینده محله خود دارند.

نظری از شرکت نمایندگان در انتخابات خواست که حتما کد نامزدهای مورد نظر خود را ثبت نمایند. چرا که هنگام حضور در شعب اخذ رای با توجه به الکترونیکی بودن این انتخابات رای گیری تنها با درج کد هر نامزد ممکن است. در خاتمه نیز قبل از تایید نهایی لیست اسامی را چک نموده و سپس رای خود را به صندوق بیندازند.

 • تدوین برنامه محلی تهران با یاری شورایاران

معاون برنامه ریزی شهردار تهران از تدوین برنامه های محلات تهران با یاری شورایاران جدید اطلاع داد و گفت: با یاری شورایاران می توانیم بر اساس اولویت های محلی برنامه ریزی نموده و مسائل را حل کنیم.

اشرفی با بیان اینکه من در مسجد جامع اوین در محله خودمان در انتخابات شرکت نموده و رای دادم، گفت: دیدم که مردم در صفوف ایستاده اند و نسبت به رای دهی شوق خاصی دارند.

 • شهردار تهران در محله شهرآرا ستارخان رای داد

پیروز حناچی شهردار تهران نیز رای خود را در محله شهرآرا به صندوق انداخت و در مورد معین تکلیف قانون انتخابات شورایاری ها نیز گفت: به استناد اصل 138 قانون اساسی نیازمند آئین نامه خاص شورایاری ها هستیم.

وی در جمع خبرنگاران نیز گفت: با برگزاری الکترونیکی این انتخابات آراء باطله نداریم و درصد خطا کاهش پیدا می نماید. نتایج اولیه دو ساعت پس از خاتمه این انتخابات اعلام خواهد شد.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که اگر شهردار نبودید به عنوان کاندیدای شورایاری محله در این انتخابات شرکت می کردید یا خیر؟ گفت: تا الان در این انتخابات رای نداده بودم و اگر شهردار هم نبودم با توجه به مشغله ها کاندید نمی شدم.

وی با بیان اینکه بعضی از مناطق تهران همچون منطقه 4 یک میلیون جمعیت دارد و حتی جمعیتش از مراکز بعضی استان ها بیشتر است، گفت: کوشش داریم که این انتخابات را که به نوعی سرمایه شهر تهران است به نحو احسنت برگزار کنیم.

 • حضور ربیعی در ستاد اجرایی انتخابات شورایاری و خبر خوش به تهرانی ها

علی ربیعی-سخنگوی دولت نیز از ستاد اجرایی پنجمین انتخابات شورایاری های تهران بازدید کرد و گفت رای خود را در محله جوادیه به صندوق انداخته است.

ربیعی با بیان اینکه این انتخابات به معنای احیای محله گرایی است، گفت: محله گرایی نیز از نظر اجتماعی و اداره کشور بسیار مهم است و دولت برنامه ای برای واگذاری اختیارات به جوامع محلی دارد. چرا که راه و مسیری جز مردم نداریم و این انتخابات به خوبی نشان دهنده نشاط اجتماعی است. شورایاری پایین ترین سلول اجتماعی در مدیریت شهری است و امیدواریم بتوانیم بخشی از اختیارات دولت را به آن بسپاریم. چرا که هم هزینه ها کاهش یافته و هم فسادپذیری کاهش می یابد و خدمات و سرعت دهی نیز افزایش می یابد.

وی همچنین اظهار داشت: با بحث رئیس جمهور، شهرداری های کلانشهر و در پیشگام آنها حناچی در جلسه مسکن اظهار داشت که خانه های کوچک برای افراد به خصوص افرادی که تازه ازدواج نموده اند ایجاد می گردد.

 • تست رای مجدد در انتخابات شورایاری ها توسط محسن هاشمی

با شروع رای گیری محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران به همراه فراهانی - عضو شورا- با حضور در محله کاشانک ساعت 8صبح رای خود را به صندوق انداخت و سپس با حضور در محله منیریه برای آزمودن دستگاه های الکترونیک مجددا اقدام به رای دهی کرد.

رئیس شورای شهر تهران همچنین با حضور در ستاد انتخابات در شورای شهر نیز از مشارکت 70 تا 80 هزار نفری در انتخابات شورایاری ها تا ساعت 9 صبح امروز اطلاع داد و تاکید نمود امکان دوبار رای دهی وجود ندارد.

هاشمی با بیان اینکه برای اولین بار است که در انتخابات شورایاری ها شرکت می کنم و پیشتر شرکت ننموده بودم گفت: انتخابات شورایاری ها در چهار دوره قبلی مشارکت بالایی نداشت و بالاترین آماری که تاکنون در این انتخابات ثبت شده حدود 500 هزار نفر بود.

 • تشریح نحوه و جزئیات رای دادن الکترونیکی در انتخابات شورایاری ها

آرش حسینی میلانی-نایب رئیس ستاد شورایاری های شهر تهران نیز تمام مردم را به رای دهی تشویق نموده و از آنها خواست تا پیش از رفتن به محل رای دهی، لیست 9 نفره خود را آماده نمایند. هر شهروند می تواند در هر یک از شعب اخذ رای به نامزدهای همان محله رای دهد اما توصیه ما این است که شهروندان در محله زندگی خود رای داده و از این طریق در پیشرفت محله خود سهیم باشند.

 • برگزاری انتخابات تا کنون در امنیت کامل

در این بین جانشین رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اعلام آماده باش ماموران پلیس در بیش از 1700 شعبه اخذ رای انتخابات شورایاری ها از برگزاری این انتخابات تا کنون در امنیت کامل اطلاع داد. همچنین برای حفظ امنیت محله و ستاد برگزاری انتخابات در هر محل، علاوه بر ماموران پلیس ماموران نامحسوس نیز از شعب اخذ رای بازدید خواهند کرد تا در صورت مشاهده موارد ناامنی با آن برخورد نمایند.

لازم به ذکر است که این انتخابات در بیش از 1700شعبه در سطح شهر تهران برای اولین بار به شکل تماما الکترونیک برگزار می گردد و تنها زمانی امکان شمارش آرا به صورت دستی وجود دارد که اعتراضی نسبت به آرا مشاهده گردد.

 • حذف تعرفه های کاغذی در پنجمین انتخابات شورایاری ها

محمد شجاعان-رئیس فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد انتخابات وزارت کشور، گفت: نتایج دو ساعت پس از اتمام رای گیری و با تخلیه حافظه دستگاه اعلام می گردد. اطلاعات تمام صندوق ها هر 10 دقیقه یکبار به روز می گردد تا در صورت بروز اختلال پیگیری سریع تر اتفاق بیفتد.

تمامی فرآیندهای انتخابات از روز شروعین به شکل تماما الکترونیک بوده و اطلاع رسانی به کاندیدا نیز بر اساس سامانه پیامکی انجام شد و کل فرآیند احراز صلاحیت ها غیر حضوری و غیر کاغذی بود و همه اتفاقات بر مبنای پوشه های الکترونیکی رخ داد.

جانمایی صندوق های الکترونیکی اخذ رای متناسب با توان یابان

در این بین اما منطقه 9 تنها محله ای است که به فکر افراد کم توان بوده است و به منظور سهولت رای دادن افراد توان یاب در شعب اخذ رای این منطقه، تعدادی از صندوق های الکترونیکی در شعب اخذ رای متناسب با شرایط اقشار خاصی نظیر معلولین جانمایی شده است.

 • شورایاری، مشارکت مردم در اتخاذ تصمیمات محله

سخنگوی شورای شهر تهران نیز با حضور در محله منیریه حضور مردم در این انتخابات را یاریی به شهرداری ها دانست که باعث مداخله و مشارکت در محله اشان است.

نحوه رسیدگی به تخلفات احتمالی در انتخابات شورایاری ها

محمدی رییس ستاد اطلاع رسانی پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها روند رسیدگی به تخلفات احتمالی را شرح داد.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 34156

به "جزئیات انتخابات شورایاران تهران ؛ اعلام محلات دارای بیشترین مشارکت ، مشکل خاصی گزارش نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات انتخابات شورایاران تهران ؛ اعلام محلات دارای بیشترین مشارکت ، مشکل خاصی گزارش نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید