جای خالی مسیرهای فرهنگی در سنندج

به گزارش مجله سرگرمی، محمدتوفیق مشیرپناهی- سنندج- خبرنگار: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه کنگره مشاهیر کُرد با اشاره به سایت های میراثی و مسیرهای فرهنگی هنری اظهار کرد که از این مسیرها حمایت می نمایند.

جای خالی مسیرهای فرهنگی در سنندج

هویت بخشی به فرهنگ و میراث هر شهری از تعداد آثار به جامانده در بناها، مساجد، بازارها، حمام ها، عمارت ها، حجره ها و... شکل می گیرد. سنندج دومین شهر بزرگ مناطق کردنشین و بیست وسومین شهر بزرگ ایران است. سنندج تغییر یافته شده سنه دژ و سنه دژ نیز دگرگون شده نام سینه دژ است و علت نام گذاری شهر قرار دریافت در وسط و مرکز یا سینه دژ (کوه) های آبیدر و رشته کوه زاگرس است. شهر سنندج به شهر هزار تپه نیز معروف است و همچنین به سنندج شهر مساجد می گویند.

این شهر دارای پیشینه 500 ساله از زمان ساخت اولیه و جابه جایی سکونت تا زمان حکمرانی امان الله خان والی در دوران قاجار و ساخت و تغییرات گسترده در خانه ها، مساجد، بازار و مراکز حکومتی است. میراث به جامانده در شهر سنندج بخش بزرگی در راستا بازار و گذر براتیان و آصف، محله آغازمان و کلیسا، بلوار کردستان تا حمام شیشه و خانه مجتهدی- سینما مبین که تخریب شد- و موزه و عمارت حبیبی و مسجد جامع قرار گرفته است. در همین راستا عمارت آصف(خانه کُرد) و عمارت مشیردیوان و چند مسجد با معماری دوره قاجار و تاریخی نیز واقع شده است.

بر اساس مصوبه هیات وزیران در سال 74 محدوده میراث فرهنگی شامل بناها و آثار به جامانده در هر شهری از کشور را که دارای قدمت و تاریخ و نشانه ای از هویت آن شهر بود، به عنوان سایت میراث معین کردند. در این مصوبه آمده است هر گونه تغییرات و مرمت و ساخت وسازی در این سایت منوط به بازدید کارشناسان میراث فرهنگی آن استان و صدور مجوز بر اساس گزارش کارشناسی است. هرچند ممکن است با حسرت و درد گفته گردد که این مصوبه در صیانت از آثار به جامانده خیلی دیر به تصویب رسید و بناهای زیادی نابخردانه و ناآگاهانه یا در راستا ساخت وسازهای جدید و آپارتمان سازی های امروزی و خیابان کشی و تعریض و چنگ اندازی های افراد سودجو از بین رفت و به فراموشی سپرده شد، اما بعد از آن تاریخ و مصوبه از این نابودی تاریخی پیشگیری و از آثار باقی مانده صیانت گردد.

مرحله دوم صیانت، ثبت ملی آثار بر اساس ارزش تاریخی و قدمت آن و سپس هویت بخشی به آن آثار میراثی است. بیشتر آثار و ابنیه شهر سنندج ثبت ملی دارند. راستا بازار آصف تا پل مردوخ و منزل مجتهدی بزرگ را می توان راستا تاریخی و فرهنگی شهر سنندج نامید. به جز چند اثر پراکنده مانند عمارت خسروآباد، خانه احمدزاده و... بیشتر ابنیه تاریخی در بلوار کردستان قرار گرفته و تمرکز دارد. بازسازی بخشی از تاریخ هر مردم و شهری برای اکنون و آیندگان می تواند راهگشای هر نوع نگرش و تحقیق و پژوهش و از ظرفیت های غنی گردشگری باشد.

راستا فرهنگی بازار آصف تا پل مردوخ دارای چنین ویژگی است که می توان با شناسنامه دار کردن آن، گردشگران را به این راستا سوق داد. میراث فرهنگی، معاونت فرهنگی شهرداری سنندج، دستگاه های متولی فرهنگ استان در یک همپوشانی نسبت به هویت بخشی این راستا فرهنگی می توانند اقدام نمایند. نهادهای متولی می توانند با شناسنامه دار کردن بناهای تاریخی این راستا در شهر سنندج، ضمن آشنا کردن شهروندان و گردشگران با بخشی از گذشته و تاریخ سنندج، از پراکندگی گردش فرهنگی در شهر هم جلوگیری نمایند. قرار دادن راهنماها و المان ها و بازسازی تاریخ در این راستا می تواند راستا فرهنگی شهر سنندج را به اماکن دیدنی این شهر بیفزاید.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 31752

به "جای خالی مسیرهای فرهنگی در سنندج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای خالی مسیرهای فرهنگی در سنندج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید