تیغ معدن کاران این بار زیر گلوی تنگه بردول

به گزارش مجله سرگرمی، مردم پارسیان تا همین 50 سال پیش در تنگه بردول زندگی می کردند؛ تنگه ای تاریخی در استان هرمزگان که هنوز هویت این شهر است و حالا با صدور مجوز برای فعالیت معادن، این هویتِ شهری به خطر افتاده است.

تیغ معدن کاران این بار زیر گلوی تنگه بردول

مردم این منطقه تاریخی برخلاف خیلی از دیگر نقاط کشور عمل می کنند؛ آن ها برای حفاظت از وطن اصلی خود یعنی تنگه بردول، زنجیره انسانی تشکیل داده و درخواست لغو مجوزِ فعالیت معدن در محوطه تاریخی طبیعی این تنگه را دارند، مجوزی که دو سال قبل هم داده شده بود، اما با اعتراض ها و تجمع های مردمی آن را لغو کرده بودند، ولی بار دیگر همان مجوز صادر شده و حالا به رگ غیرت مردم منطقه برخورده که قرار است سنگ شکن ها نقطه هویتی و محل زندگی گذشتگان شان را از روی زمین حذف کنند.

در طول چند روز گذشته تحصن مردم شهر پارسیان در استان هرمزگان و بستن زنجیره انسانی دور محوطه تاریخی و طبیعی بردول نمونه ای کم نظیر و قابل توجه از درخواستِ مردمِ بومی این منطقه جنوبی کشور است که از مسئولان درخواست کرده اند تا به جای صدور مجوزهای بی شمار برای فعالیت معادن در این محوطه تاریخی، به فکر حفاظت از هویت شهر باشند.

احمد مبارکی - فعال میراث فرهنگی و بومی شهرستان پارسیان میگوید: تنگه بردول منطقه ای طبیعی و تاریخی با قدمت تاریخی بسیار زیاد است که تا همین 50 سال قبل مردم این منطقه در آن تنگه زندگی می کردند، اما با ایجاد شهرستان پارسیان در همین منطقه، به مرور تنگه بردول از جمعیت خالی شد، هر چند مردم منطقه همچنان آن منطقه را به عنوان هویت تاریخی شهر خود می دانند.

او درباره آثار تاریخی باقی مانده در این تنگه تاریخی می گوید: در این تنگه تاریخی و طبیعی، در حال حاضر شش آسیاب آبی و جدول های ساروجی در داخل تنگه که تا بیرون تنگه نیز کشیده شده و مردم از آن استفاده می کردند باقی مانده است. همچنین از آب چشمه داخل تنگه برای مصارف کشاورزی استفاده می شد، اما در صورت فعالیت معادن در این منطقه از شهرستان پارسیان، همه این آثار تاریخی و هویت منطقه از بین می رود.

این فعال محیط زیست همچنین با اشاره به این که این تنگه تاریخی دقیقا روبروی شهر واقع شده است و در صورتی که فعالیت معادن آغاز شود، قطعا گرد و غبار مهمان همیشگی مردم شهر پارسیان است، ادامه می دهد: از سوی دیگر اگر جمعیت شهرستان پارسیان 60 هزار نفر باشند، به اندازه هر دو هزار نفر یک معدن فعالیت می کند.

او تاکید می کند: وضعیت کنونی ایجادشده برای این محوطه تاریخی و مجوزهای مکرری که برای آغاز فعالیت معادن در این مناطق صادر می شوند، به مردم منطقه برخورده است.

او با بیان این که پیش تر معدن دیگری مجوز گرفته بود که با مخالفت مردم آن منطقه لغو شد، می افزاید: اما صدور این مجوز دوم بار دیگر باعث تحصن و اعتراض مردم منطقه شد، هر چند متاسفانه این اعتراض هنوز به جواب نرسیده است.

مبارکی با تاکید بر این که پرونده ثبتی محوطه تاریخی بردول تهیه شده و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی، این محوطه تاریخی تا کمتر از یک ماه آینده در فهرست میراث ملی به ثبت میرسد، ادامه می دهد: موقعیت تاریخی و بکر تنگه بردول اهمیت زیادی دارد و در صورت آغاز فعالیت معادن در این منطقه، حتی ساروجی های داخل تنگه نیز به صورت کامل از بین می روند.

مبارکی تحصن مردم منطقه تاریخی بردول در روز سوم آبان را نشانه ای از علاقه مردم این منطقه برای حفاظت از این تنگه تاریخی عنوان می کند.

خبرنگار ایسنا در تلاش است تا با صحبت با رضا برومند - مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان -، پیگیری های این اداره کل را برای حفاظت از این محوطه تاریخی جویا شود.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: دنیای سفر
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 55978

به "تیغ معدن کاران این بار زیر گلوی تنگه بردول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیغ معدن کاران این بار زیر گلوی تنگه بردول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید